REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Praca w Anglii po brexicie
Praca w Anglii po brexicie

REKLAMA

REKLAMA

Praca w UK po Brexicie. Pobrexitowe realia, z jakimi zetkną się nasi rodacy pracujący lub zamierzający dopiero rozpocząć pracę w Wielkiej Brytanii zmuszą ich do dostosowania się do nowych zasad, jakie brytyjskie prawo wprowadzi w stosunku do osób ubiegających się o zatrudnienie na Wyspach. Jakie obowiązki czekają zatem na wszystkich chętnych do pracy w Zjednoczonym Królestwie?

Praca w UK po Brexicie. Nowe wymogi

Kroki, jakie będą musieli przedsięwziąć cudzoziemcy – w tym Polacy – chcący pracować na terenie Wielkiej Brytanii, zależą od tego, czy zamieszkiwali na Wyspach przed 31 grudnia 2020 roku, czy dopiero zamierzają się tam przeprowadzić i rozpocząć pracę.

Autopromocja

Osoby, które przebywają w UK od czasów „prebrexitowych”, będą musiały zalegalizować swój pobyt. Osoby, które dopiero przyjadą do tego kraju, swoją pracę i możliwość przebywania w nim będą musiały oprzeć o odpowiednią wizę.

Legalizacja pobytu w Wielkiej Brytanii

Pierwsza metoda legalizująca pobyt i prace w UK, to uzyskanie tzw.  Settled status, czyli statusu osoby osiedlonej. Ma on dwie formy: status właściwy, możliwy do otrzymania przez osoby przebywające w Wielkiej Brytanii dłużej niż 5 lat, oraz  tymczasowy status osoby osiedlonej, właściwy dla wszystkich tych, którzy w Zjednoczonym Królestwie przebywali krócej niż 5 lat. Co ważne, ten proces należy przeprowadzić do 31 czerwca 2021 roku.

Wniosek o nadanie Settled status należy składać internetowo za pośrednictwem strony: https://apply-to-visit-or-stay-in-the-uk.homeoffice.gov.uk/ a wymagane dokumenty niezbędne do pozytywnego rozpatrzenia sprawy to paszport ewentualnie dowód osobisty, dokument potwierdzający legalność pobytu w UK, np. numer NIN oraz zdjęcie twarzy (cyfrowe).

Złożenie wniosku jest darmowe, a osoby posiadające już Settled status, po 12 miesiącach mogą starać się się o nadanie brytyjskiego obywatelstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Metoda druga, to właśnie uzyskanie obywatelstwa Wielkiej Brytanii. Jednakże aby pobyt na Wyspach zalegalizować w ten właśnie sposób, konieczne będzie spełnienie pewnych warunków; wyglądają one następująco:

- trzeba być rezydentem UK, a ponadto legitymować się prawem do stałego pobytu oraz mieć status osoby osiedlonej od min. 12 miesięcy

- należy przedstawić historię zatrudnienia w UK

- niezbędne też będzie przedstawienie referencji wystawionych przez co najmniej dwóch obywateli brytyjskich, znających zainteresowanego uzyskaniem obywatelstwa UK minimum 3 lata

- wymagane będzie potwierdzenie znajomość języka angielskiego oraz zaliczenie testu na obywatelstwo brytyjskie

- procedurę zakończy okazanie zaświadczenie o niekaralności

W przeciwieństwie do procedury nadającej status osoby osiedlonej, nadanie obywatelstwa jest płatne, i to dosyć wysoko, ponieważ koszt wyniesie 1460 GBP.

Wizy do UK

Jak wspomniano wyżej, o wizy będą musieli ubiegać się ci, którzy dopiero zamierzają wyjechać do UK do pracy. Wizy podzielone zostaną na kilka kategorii, zależnych od kwalifikacji i umiejętności pracownika. Najpowszechniejsza z nich dotyczyć będzie pracowników wykwalifikowanych, osiągających rocznie 25 600 GBP dochodu. Ta kategoria obejmuje kilkaset zawodów. Dodatkowo, zawód i kwalifikacje osoby starającej się o ten typ wizy musi zostać potwierdzony przez potencjalnego pracodawcę.  Cudzoziemcy zamierzający podjąć pracę w administracji publicznej, związkach wyznaniowych oraz sporcie, uzyskają inne rodzaje wiz.

Warunkiem, umożliwiającym otrzymanie wizy, jest też zdanie egzaminu z języka angielskiego, oraz przejście przez specyficzny wywiad z urzędnikiem brytyjskim, który może np. zapytać o plany sprowadzenia rodziny do UK lub czy zainteresowany posiada już ofertę pracy w Zjednoczonym Królestwie.

Jak otrzymać wizę?

Wniosek o wydanie wizy należy złożyć na stronie internetowej gov.uk. Trzeba będzie także posiadać następujące dokumenty:

- certificate of sponsorship, czyli dokument potwierdzający chęć zatrudnienia osoby ubiegającej się o wizę przez brytyjskiego przedsiębiorcę

- dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego

- paszport biometryczny lub paszport z miejscem na wizę

Oczywistym jest, że osoba zainteresowana wizą musi posiadać działający adres mailowy.

O wizę można starać już na 3 miesiące przed planowanym wyjazdem, a odpowiedź zajmie brytyjskim urzędnikom 3 tygodnie.

Na podstawie wizy będzie można przebywać w Wielkiej Brytanii do 5 lat, po którym to czasie realne stanie się uzyskanie prawa do stałego osiedlenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA