REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy otrzymasz brytyjską emeryturę?

Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
Kiedy otrzymasz brytyjską emeryturę?
Kiedy otrzymasz brytyjską emeryturę?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy, kto zdecydował się na podjęcie pracy na terenie Wysp Brytyjskich, ma możliwość uzyskania prawa do tamtejszej emerytury. Panuje opinia, że jest ona o wiele atrakcyjniejsza od Polskiej; ale czy jest to prawda, każdy musi ocenić sam. Dlatego też przedstawiamy poniżej najistotniejsze informacje dotyczące brytyjskich świadczeń emerytalnych.

Rodzaje brytyjskich emerytur

Mówiąc o emeryturach wypłacanych w Wielkiej Brytanii, należy pamiętać, że mogą one pochodzić z trzech różnych źródeł: od państwa, z własnych oszczędności, oraz własnych oszczędności wzbogaconych przez pracodawcę. W zależności od tego właśnie kryterium, wyróżniamy:

Autopromocja

- State Pension – to właśnie podstawowa emerytura wypłacana przez państwo

- Personal Pension -  jest to tzw. prywatna emerytura,  na której wysokość wpływają składki wpłacone przez zainteresowanego przez czas jego pracy

- Workplace Pension -  czyli emerytura, która pochodzi z firmowego funduszu emerytalnego

Kiedy można uzyskać prawo do emerytury w UK?

Prawo takie nabywa się w momencie spełnienia następujących kryteriów: osiągnięcia odpowiedniego wieku emerytalnego, oraz przepracowania określonego czasu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiek emerytalny

Zagadnienie wieku emerytalnego w świetle brytyjskiego prawa jest nieco skomplikowane, a to dlatego, że przepisu są obecnie dostosowywane do pogarszającej się sytuacji demograficznej tamtejszego społeczeństwa, które po prostu się starzeje. Innymi słowy, wiek emerytalny ma w UK tendencję zwyżkową; o ile obecnie wynosi on 66 lat (tak mówi ustawa o tzw. New State Pension), docelowo ma on osiągnąć 68. Przejście na emeryturę dla osób w wieku 68 lat będzie dotyczyć tych urodzonych po 5 kwietnia 1978 roku.

Niemniej każdy kto planuje przejście na emeryturę w Anglii, może samodzielnie obliczyć wiek, w którym stanie się to możliwe. Wystarczy skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie https://www.gov.uk/state-pension-age a następnie postępując zgodnie z zamieszczonymi na niej instrukcjami obliczyć moment  przejścia na emeryturę.

Staż pracy

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w UK, prawo do otrzymania emerytury przysługuje tym osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i przepracowały co najmniej 10 lat, przy czym nie musi to być 10 lat przepracowanych ciągle. Trzeba jednak wiedzieć, że okres 10 lat uprawnia jedynie do wypłat emerytury częściowej; pełna państwowa emerytura, czyli wspomniane wyżej  State Pension należy się  jedynie tym, którzy przepracowali okres 35 lat.

Wysokość emerytury

Wysokość State Pension wynosi obecnie 168,60 GBP tygodniowo (New State Pension) lub 129,20 GBP (Basic State Pension). Gdyby jednak ktoś chciał przejść na emeryturę po upływie 10 lat, otrzyma zaledwie ok. 48 GBP/tydz.

Wysokość emerytury Personal Pension, czyli emerytury prywatnej zależy od indywidualnych dochodów pracownika, wysokości opłacanych przez niego składek społecznych oraz indywidualnych planów emerytalnych, w ramach których oszczędzał.

Co do Workplace Pension, sprawa wygląda następująco: ten typ emerytury polega na tym, że pracodawca pobiera określony procent od pensji pracownika, następnie dokłada do niego pewną kwotę, tworząc tym samym swego rodzaju fundusz emerytalny dla osoby zatrudnionej.  Wysokość Workplace Pension jest zależna od dochodu, od którego odprowadzano składki. Warto także wiedzieć, że Workplace Pension jest obowiązkowa dla wszystkich zatrudnionych na terenie UK będącym w przedziale wiekowym między 22 rokiem życia a wiekiem emerytalnym oraz osiągających zarobki wyższe niż 10 000 GBP rocznie. Gdyby osoba zainteresowana tym rodzajem świadczenia zarabiała mniej, przystąpienie do Workplace Pension będzie kwestią jej wyboru.

Informacje dodatkowe

Inaczej niż w Polsce, prawo do emerytury brytyjskiej nie jest przyznawane „automatycznie”. Osoba zainteresowana otrzymaniem emerytury State Pension musi samodzielnie złożyć odpowiedni wniosek, telefonicznie lub listownie.

Jest jeszcze jeden warunek uprawniający do uzyskania państwowej emerytury w UK; jest nim regularne opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne; gdyby obowiązek ten został z jakichkolwiek przyczyn zaniedbany, otrzymanie świadczenia emerytalnego może stanąć pod znakiem zapytania.

 

 

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Loza
  2022-03-10 16:27:03
  Kto wie jak długo w 2022 roku rozpatrywane są emerytury w UK dla Polaków wysłane przez ZUS.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Bolo
  2022-04-27 10:18:09
  Czy ktoś w Polsce dostaje emeryturę po przepracowaniu 5lat w UK
  3
 • Ryszard
  2022-04-27 10:13:29
  Wygląda na to że kto pracował i odprowadzał składki przez 5lat w UK a teraz w polsce jest na emeryturze polskiej,to nie dostanie emerytury ani zwrotu składek z UK a kasa przepadnie?
  4
  pokażodpowiedzi (2)
 • Żaku
  2021-10-27 08:39:05
  warto jeszcze wspomnieć, że rok liczy się tylko jeżeli pracowaliśmy określoną liczbę tygodni (odprowadziliśmy określoną liczbę składek) - nie pamiętam jaka to była liczba tygodni. Dodatkowo była, nie wiem czy ciągle jest, opcja dopłacić brakujące składki żeby rok się liczył do składkowego
  0
 • donicdp
  2021-12-10 12:16:02
  Czy Brexit kończy wypłatę emerytury wypracowanej w Wlk. Brytanii i aktualnie wypłacanej?
  0
 • Kaz
  2022-02-01 17:19:19
  Nie piszą wszystkiego, bo można dostać angielska emeryturę nawet po czterech latach pracy sumuje je się z latami składkowymi tak aby przekroczyły 10 lat i otrzymuje się jakąś część z anglii
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

Zamknięcie roku 2023 - kawa z INFORLEX 12 grudnia [bezpłatne spotkanie online]

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 12 grudnia 2023 r. o godzinie 9.00 w ramach cyklu "kawa z INFORLEX". Tym razem tematem spotkania będzie zamknięcie roku 2023 o czym opowie nasz ekspert dr Gyöngyvér Takáts. 

REKLAMA