REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy otrzymasz brytyjską emeryturę?

Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
Kiedy otrzymasz brytyjską emeryturę?
Kiedy otrzymasz brytyjską emeryturę?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy, kto zdecydował się na podjęcie pracy na terenie Wysp Brytyjskich, ma możliwość uzyskania prawa do tamtejszej emerytury. Panuje opinia, że jest ona o wiele atrakcyjniejsza od Polskiej; ale czy jest to prawda, każdy musi ocenić sam. Dlatego też przedstawiamy poniżej najistotniejsze informacje dotyczące brytyjskich świadczeń emerytalnych.

Rodzaje brytyjskich emerytur

Mówiąc o emeryturach wypłacanych w Wielkiej Brytanii, należy pamiętać, że mogą one pochodzić z trzech różnych źródeł: od państwa, z własnych oszczędności, oraz własnych oszczędności wzbogaconych przez pracodawcę. W zależności od tego właśnie kryterium, wyróżniamy:

REKLAMA

Autopromocja

- State Pension – to właśnie podstawowa emerytura wypłacana przez państwo

- Personal Pension -  jest to tzw. prywatna emerytura,  na której wysokość wpływają składki wpłacone przez zainteresowanego przez czas jego pracy

- Workplace Pension -  czyli emerytura, która pochodzi z firmowego funduszu emerytalnego

Kiedy można uzyskać prawo do emerytury w UK?

Prawo takie nabywa się w momencie spełnienia następujących kryteriów: osiągnięcia odpowiedniego wieku emerytalnego, oraz przepracowania określonego czasu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiek emerytalny

Zagadnienie wieku emerytalnego w świetle brytyjskiego prawa jest nieco skomplikowane, a to dlatego, że przepisu są obecnie dostosowywane do pogarszającej się sytuacji demograficznej tamtejszego społeczeństwa, które po prostu się starzeje. Innymi słowy, wiek emerytalny ma w UK tendencję zwyżkową; o ile obecnie wynosi on 66 lat (tak mówi ustawa o tzw. New State Pension), docelowo ma on osiągnąć 68. Przejście na emeryturę dla osób w wieku 68 lat będzie dotyczyć tych urodzonych po 5 kwietnia 1978 roku.

Niemniej każdy kto planuje przejście na emeryturę w Anglii, może samodzielnie obliczyć wiek, w którym stanie się to możliwe. Wystarczy skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie https://www.gov.uk/state-pension-age a następnie postępując zgodnie z zamieszczonymi na niej instrukcjami obliczyć moment  przejścia na emeryturę.

Staż pracy

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w UK, prawo do otrzymania emerytury przysługuje tym osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i przepracowały co najmniej 10 lat, przy czym nie musi to być 10 lat przepracowanych ciągle. Trzeba jednak wiedzieć, że okres 10 lat uprawnia jedynie do wypłat emerytury częściowej; pełna państwowa emerytura, czyli wspomniane wyżej  State Pension należy się  jedynie tym, którzy przepracowali okres 35 lat.

Wysokość emerytury

Wysokość State Pension wynosi obecnie 168,60 GBP tygodniowo (New State Pension) lub 129,20 GBP (Basic State Pension). Gdyby jednak ktoś chciał przejść na emeryturę po upływie 10 lat, otrzyma zaledwie ok. 48 GBP/tydz.

Wysokość emerytury Personal Pension, czyli emerytury prywatnej zależy od indywidualnych dochodów pracownika, wysokości opłacanych przez niego składek społecznych oraz indywidualnych planów emerytalnych, w ramach których oszczędzał.

Co do Workplace Pension, sprawa wygląda następująco: ten typ emerytury polega na tym, że pracodawca pobiera określony procent od pensji pracownika, następnie dokłada do niego pewną kwotę, tworząc tym samym swego rodzaju fundusz emerytalny dla osoby zatrudnionej.  Wysokość Workplace Pension jest zależna od dochodu, od którego odprowadzano składki. Warto także wiedzieć, że Workplace Pension jest obowiązkowa dla wszystkich zatrudnionych na terenie UK będącym w przedziale wiekowym między 22 rokiem życia a wiekiem emerytalnym oraz osiągających zarobki wyższe niż 10 000 GBP rocznie. Gdyby osoba zainteresowana tym rodzajem świadczenia zarabiała mniej, przystąpienie do Workplace Pension będzie kwestią jej wyboru.

Informacje dodatkowe

Inaczej niż w Polsce, prawo do emerytury brytyjskiej nie jest przyznawane „automatycznie”. Osoba zainteresowana otrzymaniem emerytury State Pension musi samodzielnie złożyć odpowiedni wniosek, telefonicznie lub listownie.

Jest jeszcze jeden warunek uprawniający do uzyskania państwowej emerytury w UK; jest nim regularne opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne; gdyby obowiązek ten został z jakichkolwiek przyczyn zaniedbany, otrzymanie świadczenia emerytalnego może stanąć pod znakiem zapytania.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA