REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Profesor z USA wykłada na polskiej uczelni – jak rozliczyć jego dochody?

TAX-ES Kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczymy specjalistyczne usługi doradztwa podatkowego dla klientów biznesowych oraz dla jednostek sektora finansów publicznych.
Roksana Basty
Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego dr Eweliny Skwierczyńskiej TAX-ES we Wrocławiu https://tax-es.pl
Profesor z USA wykłada na polskiej uczelni – jak rozliczyć jego dochody?
Profesor z USA wykłada na polskiej uczelni – jak rozliczyć jego dochody?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustalenie właściwego miejsca opodatkowania dla dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski przez cudzoziemców powoduje mnóstwo wątpliwości interpretacyjnych z uwagi na niejasność nie tylko polskich regulacji podatkowych, ale także konieczności odwołania się do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Wskazać należy, że co do zasady, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 3 ust. 2a ustawy o PIT). A to oznacza, że nierezydent podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce jedynie od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski, m.in. z pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia (art. 3 ust. 2b pkt 1 ustawy o PIT). Przy czym powyższe przepisy stosuje się z uwzględnieniem stosownych umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (art. 4a ustawy o PIT).

Autopromocja

Profesor ma stałe miejsce zamieszkania w USA a PIT

W przypadku, gdy mamy do czynienia z profesorem mającym stałe miejsce zamieszkania w Stanach Zjednoczonych, który wykonuje pracę na rzecz polskiej Uczelni w ramach umowy o pracę, to zastosowanie znajdą postanowienia umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania łącząca Polskę ze Stanami Zjednoczonymi.

Zazwyczaj w przypadku pracy najemnej znajdują zastosowanie regulacje UPO, z których wynika ogólna zasada opodatkowania z tytułu zatrudnienia w miejscu faktycznego wykonywania pracy (art. 16 ust. 1 UPO). Jednakże w omawianym przypadku właściwym rozwiązaniem będzie zastosowanie przepisu art. 17 ust. 1 UPO, zgodnie z którym to przepisem jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium jednego Umawiającego się Państwa [tutaj: Stany Zjednoczone] jest zaproszona przez Rząd drugiego Umawiającego się Państwa [tu: Polska] jego jednostkę administracyjną lub jej władzę terenową, przez uniwersytet lub inną uznaną instytucję dydaktyczną tego drugiego Umawiającego się Państwa [tutaj: Polska] na przewidywany okres nie przekraczający 2 lat celem nauczania lub uczestniczenia w pracach badawczych lub w obu celach na uniwersytecie lub innej uznanej instytucji dydaktycznej i jeżeli taka osoba przybywa do tego drugiego Umawiającego się Państwa [tu: Polska] przede wszystkim w tym celu, to jej dochód z pracy dydaktycznej lub badawczej na takim uniwersytecie lub instytucji dydaktycznej będzie wyłączony spod opodatkowania przez to drugie Umawiające się Państwo [tu: Polska] przez okres nie przekraczający 2 lat od dnia przyjazdu do tego drugiego Umawiającego się Państwa [tutaj: Polska].

Profesor z USA wykłada na polskiej uczelni – jak rozliczyć jego dochody w PIT?

Jak wynika z powyższego przepisu dochód profesora uzyskiwany z tytułu prowadzenia wykładów na polskiej Uczelni nie będzie opodatkowany w Polsce przez okres pierwszych 2 lat. Zatem w takich okolicznościach (do 2 lat) dochód ten nie będzie opodatkowany w Polsce, a zgodnie z regulacjami podatkowymi Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie podkreślić należy, celem nieopodatkowania takich dochodów wedle polskich przepisów koniecznym jest przedstawienie Uczelni certyfikatu rezydencji podatkowej za dany rok podatkowy w myśl art. 5a pkt 21 ustawy o PIT. Powyższe znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej IS w Warszawie z dnia 13 listopada 2012 r., Nr IPPB4/415-714/12-3/SP.

Profesor z USA wykłada na polskiej uczelni – jak rozliczają jego dochody organy podatkowe?

Organy podatkowe wypracowały jednolite stanowisko, zgodnie z którym w razie przedłużenia umowy o pracę profesora z Uczelnią, powodujące przekroczenie dwóch lat przebywania profesora w Polsce, to będzie wiązało się z obowiązkiem opodatkowania całego dochodu uzyskanego w ramach zatrudnienia na Uczelni w trakcie całego pobytu (od początku okresu przebywania na terytorium Polski w charakterze nauczyciela akademickiego). A to z kolei będzie skutkowało koniecznością naliczenia ,,wstecz” podatku od tak wypłacanego wynagrodzenia (zob. interpretację indywidualną IS w Warszawie z dnia 24 lipca 2013 r., Nr IPPB4/415-266/13-5/JK2 odnoszącą się do postanowień UPO Polska – Indie: ,,w sytuacji gdy nie są spełnione warunki określone w art. 22 ww. umowy, a Wnioskodawca wykonuje prace badawcze na podstawie umowy o pracę, to jego dochód uzyskany w Polsce z tego tytułu należy opodatkować w świetle postanowień art. 16 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Indiami, regulującego opodatkowanie dochodów z pracy najemnej. (…) W momencie przekroczenia okresu dwóch lat opodatkowaniu w Polsce będzie podlegał dochód uzyskany w trakcie całego pobytu (a zatem od początku okresu przebywania na terytorium tego państwa w celu prowadzenia prac badawczych), co oznacza, iż podatek od wpłaconego wynagrodzenia powinien zostać naliczony "wstecz", tzn. od momentu przybycia Wnioskodawcy do Polski w celu prowadzenia prac badawczych.”).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roksana Basty – Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego dr Eweliny Skwierczyńskiej TAX-ES we Wrocławiu

https://tax-es.pl/

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.),

 • Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 (dalej jako: UPO),

 • Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce (dalej jako: Objaśnienia podatkowe MF).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA