REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dochody zagraniczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrot podatku z Holandii - ile możesz odzyskać?

Dokumentem umożliwiającym rozliczenie dla osób pracujących w Holandii jest Jaaropgaaf czyli roczna karta podatkowa. Zawiera niezbędne informacje o zatrudnieniu i dochodach pracownika, które są potrzebne do rozliczenia podatku. Pracodawcy mają obowiązek przekazać taki dokument do końca marca po zakończeniu roku podatkowego. Urząd skarbowy (Belastingdienst) wymaga jednak również dodatkowych informacji, takich jak daty zatrudnienia czy wysokość dochodów podatnika poza granicami Holandii. Dlatego aby prawidłowo wyliczyć wysokość zwrotu, należy wziąć pod uwagę również informacje, które nie są zawarte w karcie podatkowej.

Zmiana zasad unikania podwójnego opodatkowania od lipca 2018 r. (konwencja MLI)

Od 1 lipca 2018 r. wejdzie w życie wielostronna konwencja podatkowa MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties), która bezpowrotnie zmieni dotychczasowe reguły fiskalne dotyczące unikania podwójnego opodatkowania. Zmiany będą dotyczyły zarówno zwykłych podatników, jak i krezusów, celebrytów oraz firm. Dla zwykłego Kowalskiego, zarabiającego za granicą, ale posiadającego rodzinę w Polsce, będzie oznaczać zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania na mniej korzystną.

Dochody z umów cywilnoprawnych Ukraińców w Polsce a PIT

„Jeżeli (…) rezydent Ukrainy uzyskuje przychody z działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy cywilnoprawnej i nie posiada stałej placówki na terytorium Polski, to zgodnie z art. 14 ust. 1 Konwencji zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (dalej Konwencja), przychód ten nie podlega opodatkowaniu w Polsce.” Takiej odpowiedzi udzielił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów w związku z interpelacją dotyczącą kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów uzyskanych przez cudzoziemców pracujących w Polsce.

Jak zastosować metodę wyłączenia z progresją?

Wiele osób objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce uzyskuje również dochody poza granicami Rzeczpospolitej m.in. w Wielkiej Brytanii. Przy rozliczeniu takich dochodów może pojawić się wiele wątpliwości, odpowiedzi na nasze pytania znajdziemy w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania wskazujących, w którym państwie powinno zostać opodatkowane dane źródło dochodów oraz jak unikać podwójnego ich opodatkowania. W stosunku do dochodów uzyskanych na Wyspach należy zastosować metodę wyłączenia z progresją, zaprezentowaną w umowie międzynarodowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

Zasiłek dla owdowiałego rodzica z dzieckiem z Wielkiej Brytanii bez PIT w Polsce

Zasiłek dla owdowiałego rodzica z dzieckiem otrzymywany z Wielkiej Brytanii przez wdowę zamieszkującą w Polsce jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce.

Rozliczenie dochodów zagranicznych w polskim urzędzie skarbowym

Polacy pracujący za granicą często nie są świadomi swoich obowiązków wobec polskiego urzędu skarbowego. Część z nich nadal powinna złożyć deklarację podatkową w Polsce i wykazać w niej swoje zagraniczne dochody. Poniższy artykuł wyjaśnia w jakich przypadkach takie rozliczenie jest konieczne i w jaki sposób go dokonać.

Wielka Brytania podnosi kwotę wolną od podatku

6 kwietnia w życie wchodzi podwyżka kwoty wolnej od podatku w Wielkiej Brytanii. Brytyjscy podatnicy mogą liczyć w 2018 roku na 11 850 funtów (około 57 000 tysięcy złotych) nieopodatkowanych dochodów. Dotychczas kwota wolna od podatku wynosiła 11 500 funtów (około 55 tysięcy złotych).

Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą

Polacy, którzy osiągają dochody za granicą (przykładowo: z pracy, najmu, czy sprzedaży akcji) muszą pamiętać o rozliczeniu dochodów z tego tytułu przed polskim fiskusem. Dokonując takiego rozliczenia trzeba uwzględnić postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej przez Polskę z państwem, w którym dochody te są osiągane. Obowiązek rozliczenia podatku w Polsce nie dotyczy jednak polskich obywateli, którzy na stałe mieszkają poza Polską.

Kindergeld 2018 - ważne zmiany w przyznawaniu zasiłku rodzinnego w Niemczech

Jeszcze w 2017 roku możliwe było wnioskowanie o Kindergeld za 4 lata wstecz. Od początku 2018 roku termin ten uległ skróceniu do zaledwie 6 miesięcy. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące wypłaty zasiłku rodzinnego w Niemczech.

Jak rozliczyć w PIT rentę chorobową z Holandii

Pieniądze z tytułu renty chorobowej otrzymywane z Holandii przez osobę mającą rezydencję podatkową (stałe miejsce zamieszkania) w Polsce są opodatkowane podatkiem dochodowym zarówno w Holandii, jak i w Polsce. Jednak przy obliczaniu podatku dochodowego w Polsce ma zastosowanie tzw. metoda proporcjonalnego zaliczenia, czyli od polskiego podatku można odliczyć podatek dochodowy zapłacony z tego tytułu w Holandii.

Dochody z pracy z Wielkiej Brytanii i Niemiec – rozliczenie PIT

Emigracja zarobkowa oraz umiędzynarodowienie rynku pracy powoduje, że coraz więcej Polaków uzyskuje swoje dochody poza granicami Polski. Najpopularniejszymi rejonami zagranicznymi, gdzie realizują oni swoje plany zawodowe są Wielka Brytania oraz Niemcy. Część z osób wyjeżdżających, lub odbywających kontrakt w innym kraju nie planuje jednak wyjazdu na zawsze – łącząc nadal swoją przyszłość, życie, dom czy rodzinę z Polską. Takie sytuacje są dość częste, ale mogą nastręczać wątpliwości w zakresie podatkowo – prawnym. Czy zarabiając za granicą należy nadal pamiętać o krajowych organach podatkowych? I czy dochody uzyskiwane za granicą mogą kreować zobowiązania podatkowe w Polsce?

Co musisz wiedzieć o rozliczeniu podatków w Irlandii?

Irlandia należy do popularnych kierunków emigracji zarobkowej Polaków. Przyciągają ich korzystne zarobki oraz możliwość zdobycia bogatego doświadczenia zawodowego. Wiele osób zastanawia się, czym dokładnie jest zwrot podatku z Irlandii i czy im przysługuje.

Rozliczenie podatku dochodowego w Austrii a zaświadczenie EU/EEA

W wielu przypadkach podczas rozliczenia podatku dochodowego w Austrii urząd wymaga zaświadczenia EU/EEA. Warto więc wiedzieć, czym dokładnie jest ten dokument i w jaki sposób go uzyskać.

Opodatkowanie dochodów zagranicznych – będzie tylko jedna metoda unikania podwójnego opodatkowania

Ministerstwo Finansów planuje sukcesywne ujednolicać przepisy dotyczące unikania podwójnego opodatkowania poprzez wprowadzenie metody zaliczenia proporcjonalnego w stosunku do każdego rodzaju dochodu, w każdej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której dotychczas stosowano metodę wyłączenia z progresją. Dotyczyć to będzie m.in. umowy z Wielką Brytanią.

ID nummer niezbędny przy zasiłku rodzinnym Kindergeld

Kindergeld to zasiłek rodzinny w Niemczech. Może się o niego starać każdy, kto pracuje w Niemczech, posiada tam nieograniczony obowiązek podatkowy i ma dzieci (uczące się) do 25 roku życia. Zgodnie z ustawą z 1 stycznia 2016 roku, konieczne jest, żeby wnioskodawca o zasiłek posiadał numer identyfikacyjny w Niemczech. Wnioski nie zawierające takiego numeru są automatycznie odrzucane przez Familienkasse.

Zwrot podatku po powrocie z pracy w Wielkiej Brytanii

Osoby pracujące w Wielkiej Brytanii, które z różnych przyczyn zdecydowały się na powrót do Polski, mają możliwość uzyskania zwrotu podatku od dochodów tam osiągniętych. Jak skutecznie ubiegać się o zwrot podatku?

Zwrot podatku z Holandii - komu przysługuje, jak uzyskać

Każda osoba, która pracowała legalnie na terenie Holandii i jej pracodawca odprowadzał zaliczki na poczet podatku dochodowego do urzędu skarbowego w Holandii (Belastingdienst) i były one wyższe niż kwota obowiązującego podatku, ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.

Coraz więcej osób rozlicza PIT od dochodów z zagranicy

Co roku większa liczba osób składa zeznania podatkowe w Polsce uwzględniające dochody uzyskane za granicą. Tak wynika z informacji przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez Ministerstwo Finansów. Za 2016 rok zeznania podatkowe PIT z tymi dochodami złożyło niemal 419 tys. podatników, a przykładowo za 2012 r. tylko 242 tys. osób.

Paragony i bilety mogą wpłynąć na rozliczenie PIT w Niemczech

Osoby wyjeżdżające do pracy w Niemczech już przed wyjazdem powinny zainteresować się sprawami związanymi z podatkiem i na bieżąco kompletować paragony oraz bilety, dzięki którym jest możliwość odliczenia kosztów przy rozliczeniu podatkowym.

Rozliczenie podatku dochodowego w Holandii – dlaczego warto złożyć zeznanie podatkowe w terminie?

Rozliczenie dochodów osiągniętych na terenie Holandii jest obowiązkowe bez względu na długość zatrudnienia czy kwotę zarobku. Osoby wyjeżdżające tam do pracy często nie wiedzą o ciążącym na nich obowiązku, co w rezultacie może skutkować nałożeniem przez urząd kosztownych kar za niezłożenie deklaracji w terminie.

Umowa o dzieło z zagranicznym artystą – kiedy nie trzeba rozliczać PIT w Polsce

Nie ma obowiązku pobrania zryczałtowanego 20% podatku dochodowego od należności przypadających artyście – rezydentowi Ukrainy, z tytułu wykonywania działalności artystycznej w Polsce, w przypadku, kiedy pobyt ten jest finansowany ze środków publicznych. Tak zdecydował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w Interpretacji Indywidualnej wydanej 11 sierpnia 2017 r.

Czy zasiłek na dziecko otrzymywany z zagranicy trzeba wykazać w zeznaniu PIT w Polsce?

Polacy mieszkający lub pracujący za granicą nabywają czasem prawo do otrzymywania zasiłku na dziecko. Zasiłek taki jest często wypłacany nawet wtedy, gdy rodzic z dzieckiem wrócą na stałe do Polski. Pojawia się wtedy pytanie, czy otrzymywane z zagranicy kwoty zasiłku na dziecko trzeba opodatkować w Polsce? Czy trzeba je wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT?

Zawieranie umów zleceń z obywatelami Ukrainy nieposiadającymi certyfikatu rezydencji – skutki w PIT

Obowiązek podatkowy wynikający z tytułu umowy zlecenia z obywatelem innego państwa nieposiadającym certyfikatu rezydencji zależy od długości pobytu zleceniobiorcy na terytorium Polski. Różna jest zarówno zasada opodatkowania jak i obowiązki informacyjne zleceniodawcy.

Rozliczenie podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii 2017/2018 – najważniejsze informacje

Rok podatkowy w Wielkiej Brytani rozpoczyna się 6 kwietnia i trwa do 5 kwietnia następnego roku. Obecnie trwa tam rok podatkowy 2017/2018. Tym razem jednak nie przyniósł większych zmian w prawie podatkowym, w odróżnieniu od roku poprzedniego. Główna zmiana dotyczy kwoty wolnej od podatku, która została powiększona o 500 GBP i obecnie wynosi 11 500 GBP.

Wypłata wynagrodzenia prokurentowi rezydentowi Hiszpanii – obowiązki w PIT

Wynagrodzenia wypłacane przez spółkę polskiego prawa prokurentowi rezydentowi podatkowemu w Hiszpanii będą podlegały opodatkowaniu tylko w Hiszpanii. Spółka powinna jednak sporządzić i przekazać prokurentowi, jak i urzędowi skarbowemu, informację PIT-8C.

Opodatkowanie emerytury z Polski otrzymywanej przez rezydenta podatkowego w Belgii

Emerytura z Polski przysługująca rezydentowi podatkowemu w Belgii podlega opodatkowaniu tylko w Belgii. Wyjątek stanowi opodatkowanie emerytury osoby niebędącej obywatelem belgijskim otrzymywanej z tytułu pracy na rzecz państwa polskiego.

Zmiany w opodatkowaniu dochodów Polaków pracujących za granicą

Rządowy projekt zmian, nad którym trwają prace w Sejmie, zakłada zmianę w sposobie opodatkowania w Polsce osób zarabiających za granicą. Chodzi o metodę wyliczania podatku w taki sposób, aby nie doszło do podwójnego opodatkowania. Polacy zarabiający za granicą nie chcą wierzyć, że fiskus szykuje zmiany w opodatkowaniu ich dochodów.

Gdzie składa zeznanie podatkowe Polak pracujący na statkach w Norwegii

Polski rezydent podatkowy (osoba mająca stałe miejsce zamieszkania w Polsce) osiągający dochody z pracy najemnej na statkach w Norwegii jest obowiązany do wykazywania ich w rocznym zeznaniu podatkowym łącznie z dochodami uzyskanymi w Polsce. Jednocześnie może on dokonać odliczenia podatku zapłaconego w Norwegii od łącznego zobowiązania podatkowego, jednak tylko na poziomie proporcjonalnym do uzyskanego tam dochodu.

Opodatkowanie świadczenia chorobowego otrzymanego z Norwegii

Dochód uzyskany tytułem świadczenia chorobowego w Norwegii przez polskiego rezydenta jest zwolniony z opodatkowania w Polsce. Ma on jednak wpływ na podatek od dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce, tj. należy uwzględnić ten dochód do ustalenia stopy procentowej, według której polski rezydent powinien obliczyć podatek należny od dochodów podlegających w Polsce opodatkowaniu.

Podatek dochodowy od wygranych w grach oraz turniejach pokera we Francji

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w indywidualnej interpretacji podatkowej, uznał, że wygrane w grach oraz turniejach pokera uzyskane przez polskiego rezydenta podatkowego na terytorium Francji będą co do zasady opodatkowane w Polsce. Jednocześnie będą one korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT w związku z czym nie będą musiały być wykazywane w rocznym zeznaniu podatkowym.

Opodatkowanie emerytury otrzymywanej z Niemiec

Emerytura (renta) wypłacana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech i tym samym nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Jak rozliczyć dochody z tytułu umowy zlecenia uzyskane w Szwecji?

Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia osoby fizycznej zamieszkałej w Szwecji i będącej tam rezydentem podatkowym z reguły nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Pracodawca nadal zobowiązany jest jednak do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu imiennej informacji sporządzonej według ustalonego wzoru IFT-1/IFT-1R.

Zwrot podatku z Belgii

Zwrot nadpłaconego podatku z Belgii przysługuje każdemu, kto legalnie pracował na terenie Belgii, a pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek do belgijskiego Urzędu Skarbowego (Federale Overheidsdienst).

Opodatkowanie renty otrzymywanej z Holandii

Zastosowanie metody proporcjonalnego odliczenia w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania z Holandią powoduje, iż nie następuje podwójne opodatkowanie holenderskiej renty. W celu opodatkowania w Polsce renty holenderskiej podatnik ma prawo odliczyć od polskiego podatku, kwotę podatku zapłaconego w Holandii, w wysokości, która proporcjonalnie przypada na dochód tam uzyskany.

Zasady ustalania rezydencji podatkowej osób fizycznych

Rezydencja podatkowa osoby fizycznej oznacza nieograniczony obowiązek podatkowy, który obejmuje całość osiągniętych dochodów (przychodów), bez względu na to w jakim kraju zostały one uzyskane. W przypadku osoby długotrwale pracującej za granicą, ustalenie rezydencji podatkowej jest kluczowe w celu określenia obowiązku podatkowego.

Zmiana rezydencji podatkowej sposobem na uniknięcie opodatkowania

Polscy rezydenci podatkowi podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co oznacza, że co do zasady opodatkowany jest ich cały dochód w Polsce, niezależnie od tego, w którym państwie został osiągnięty. Nawet w przypadku gdy funkcjonujące umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania powodują, że dany dochód jest opodatkowany gdzie indziej, jego wysokość może mieć również wpływ na opodatkowanie w Polsce. Warto zatem rozważyć możliwość zmiany rezydencji podatkowej.

Koszty leczenia w Niemczech a niemieckie zeznanie podatkowe

Koszty leczenia spędzają sen z powiek wielu osobom – wizyty u specjalistów, badania czy drogie leki potrafią znacznie uszczuplić budżet. W Niemczech te koszty są często jeszcze wyższe niż w Polsce, jednak tam rząd pozwala na odliczenie części z nich podczas rozliczenia podatku.

Zwrot podatku z Holandii

Podatek z Holandii rozliczyć może każda osoba, która pracowała legalnie na terenie Holandii, a pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek do holenderskiego Urzędu Skarbowego (Belastingdienst).

Zwrot podatku z Niemiec

O zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec może starać się każdy, kto pracował w Niemczech i miał odprowadzony podatek od wynagrodzenia. Jakie dokumenty są wymagane i jak prawidłowo ubiegać się o zwrot podatku?

Zastosowanie metody zaliczenia proporcjonalnego do dochodów z zagranicy

W umowach dotyczących unikania podwójnego opodatkowania zostaną wprowadzone zmiany polegające na tym, że będzie obowiązywała tylko jedna metoda, tj. metoda zaliczenia proporcjonalnego. Podatnicy pracujący w innym kraju będą musieli ujawnić swoje dochody. W efekcie niektórzy zapłacą wyższą daninę.

Czy wynagrodzenie otrzymane w ramach stażu studenckiego za granicą jest opodatkowane PIT w Polsce?

Osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów – jest to tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy, zawarty w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Art. 21 ust. 1 pkt 39 tej ustawy i kolejne wskazują na pewne grupy stypendiów podlegające zwolnieniu z opodatkowania. W związku z tym w niektórych stanach faktycznych istnieją wątpliwości, czy otrzymane środki w ramach stażu studenckiego za granicą winny zostać opodatkowane w Polsce?

Dochody z pracy za granicą i działalności gospodarczej w Polsce – rozliczenie PIT

Dochody z pracy najemnej wykonywanej za granicą (do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją), tj. dochody zwolnione w Polsce z opodatkowania, nie będą podlegały łączeniu z dochodami uzyskiwanymi w ramach działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowanej metodą liniową, zgodnie z art. 30c ustawy PIT.

Dochody członka zarządu lub dyrektora zarządzającego w spółce na Malcie – opodatkowanie PIT

Dochód podatnika uzyskany z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu lub dyrektora zarządzającego w spółce na Malcie będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce. Przy czym, jeżeli podatnik uzyskałaby inne dochody w roku podatkowym podlegające opodatkowaniu w Polsce, to dochód uzyskany na Malcie powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczenia stopy procentowej podatku – od pozostałego dochodu podatnika podlegającego opodatkowaniu w Polsce.

Rezydencja podatkowa tam gdzie rodzina

Dopóki rodzina emigranta pracuje i uczy się w naszym kraju, dopóty jest on polskim rezydentem podatkowym – tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 lutego 2017 r. To oznacza, że podatnik powinien za okres, kiedy jego rodzina przebywała w Polsce, rozliczyć się w naszym kraju ze wszystkich dochodów osiągniętych za granicą.

Więcej dochodów opodatkowanych na terenie Polski od 2017 roku

Od 1 stycznia 2017 r. w przepisach ustaw o podatku dochodowym znajdzie się doprecyzowanie, co oznacza, że dochód został uzyskany na terytorium Polski. W konsekwencji zwiększy się liczba przypadków, w których dochód będzie opodatkowany w Polsce jako „uzyskany na terytorium Polski”.

Ulga abolicyjna dla polskich marynarzy pracujących dla zagranicznych armatorów

Marynarz, mający miejsce zamieszkania w Polsce, uzyskujący dochody z pracy najemnej na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym, którego dochód, zgodnie z umową o unikaniu podwójnego (upo) opodatkowania może być opodatkowany za granicą (ale faktycznie za granicą jest zwolniony z podatku) i do dochodu tego, zgodnie z upo ma zastosowanie metoda proporcjonalnego zaliczenia - jest uprawniony do rozliczenia się w Polsce i skorzystania z tzw. ulgi abolicyjnej, o której mowa w art. 27g ustawy o PIT. Tak uznał 31 października 2016 r. minister rozwoju i finansów w interpretacji ogólnej.

Zmiany podatkowe w Niemczech od 2017 roku

Rząd Niemiecki przygotował dla swoich podatników szereg zmian w prawie podatkowym. Nie powinno być to zaskoczeniem, ponieważ takie zmiany pojawiają się w Niemczech co roku. Można by się pokusić o stwierdzenie, że jest to już swego rodzaju tradycja. Polacy zatrudnieni przez niemieckich pracodawców i rozliczający się za naszą zachodnią granicą są uważani za podatników w Niemczech – powyższe zmiany dotyczą ich zatem w takim samym stopniu. Warto zapoznać się z tym, co przygotował niemiecki rząd, żeby w przyszłości sprawnie poradzić sobie z rozliczeniami oraz nie narazić się na niepotrzebne kary.

Rezydencja ubezpieczeniowa i podatkowa Polaków w Wielkiej Brytanii

Problematykę rezydencji ubezpieczeniowej i podatkowej Polaków pracujących (a także prowadzących działalność gospodarczą) w Wielkiej Brytanii omawia doradca podatkowy Krzysztof Jan Majczyk, który na co dzień świadczy usługi prawniczo-ekonomiczne w Zjednoczonym Królestwie (UK).

Cudzoziemscy zleceniobiorcy wykonujący umowę za granicą dla polskiej spółki – obowiązki płatnika PIT

W odniesieniu do zagranicznych osób fizycznych zatrudnionych przez spółkę polską do wykonywania prac doradczych lub administracyjnych w Turcji nie ma zastosowania art. 29 ust. 1 pkt 1 i pkt 5 ustawy o PIT bowiem usługa wykonana jest w całości poza terytorium Polski. Jeśli wszystkie czynności są wykonywane na terytorium innego państwa niż Polska, to sama wypłata wynagrodzenia na rzecz zagranicznych podmiotów nie może implikować twierdzenia, że powstaje obowiązek podatkowy w Polsce.

Zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania 2016

26 lipca 2016 r. w odpowiedzi na interpelację poselską Minister Finansów udzielił informacji o negocjowanych i planowanych zmianach w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania m.in. z Rosją, Francją, Hiszpanią i Brazylią, a także odnośnie przyczyn braku ratyfikacji przez USA umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską z 2013 roku. Ponadto Polska w ramach OECD uczestniczy w tworzeniu międzynarodowej konwencji w ramach projektu Base Erosion Profit Shifting (BEPS), która ma na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania.

REKLAMA