reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Paragony i bilety mogą wpłynąć na rozliczenie PIT w Niemczech

Paragony i bilety mogą wpłynąć na rozliczenie PIT w Niemczech

Osoby wyjeżdżające do pracy w Niemczech już przed wyjazdem powinny zainteresować się sprawami związanymi z podatkiem i na bieżąco kompletować paragony oraz bilety, dzięki którym jest możliwość odliczenia kosztów przy rozliczeniu podatkowym.

Warto pamiętać, że podróż do pracy w Niemczech również powinna zostać udokumentowana poprzez paragon ze stacji benzynowej lub bilet od przewoźnika. Jeśli nie ma pewności czy dany koszt będzie mógł zostać odliczony, mimo wszystko warto zachować za niego rachunek i wówczas doradca podatkowy będzie mógł zweryfikować czy będzie to istotny dokument podczas rozliczenia.

Podobna procedura dotyczy również podróży między miejscem pracy a miejscem zamieszkania w Niemczech. W tym przypadku jednak liczba paragonów lub biletów może być znacznie większa, dlatego warto poprosić o zaświadczenie z datami i dokładnym adresem wykonywania pracy od niemieckiego pracodawcy.

Koszty poniesione w związku z zakupem rzeczy niezbędnych do pracy, takich jak np. odzież robocza, również mogą zostać uwzględnione przy rozliczeniu przed niemieckim urzędem skarbowym.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Żeby urząd skarbowy miał pewność, że przedstawione przez podatnika dokumenty mogą być uznane w danym roku podatkowym, konieczne jest, aby daty na nich zawarte były czytelne. Ze względu na to, że większość wydruków z kas fiskalnych staje się z czasem nieczytelna, warto zrobić ich kopię.

Dowodem kosztów poniesionych z zatrudnieniem są również bilety imienne, opłaty za czynsz. Jeśli podatnik nie posiada umowy najmu mieszkania lub nie jest w niej zawarta informacja o wysokości czynszu, wtedy pomocne mogą się okazać dowody wpłat. Jeśli ze względu na charakter pracy mieszkanie nie było wynajmowane, wtedy mogą to być również koszty związane z noclegiem w hotelach lub pensjonatach – wtedy należy pamiętać o zachowaniu rachunku.

Wiele kosztów związanych z wykonywaniem pracy w Niemczech może mieć pozytywny wpływ na roczne rozliczenie podatku, dlatego w ciągu całego pobytu w Niemczech warto zbierać i uporządkowywać paragony i bilety. Może się okazać, że dzięki nim podatnik otrzyma dużo większy zwrot podatku lub uda mu się uniknąć niedopłaty w urzędzie.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama