reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Rozliczenie podatkowe PIT Polaka w Niemczech

Rozliczenie podatkowe PIT Polaka w Niemczech

Wiele osób, decydujących się na wyjazd do Niemiec, po zakończonym roku podatkowym zastanawia się jak wygląda obowiązek rozliczenia przed niemieckim fiskusem. Obowiązek złożenia deklaracji PIT przez Polaków zatrudnionych w Niemczech zależy w głównej mierze od indywidualnej sytuacji podatnika.

Bezwzględnie - pod rygorem kar finansowych - należy to uczynić po otrzymaniu bezpośrednio z urzędu Finanzamt wezwania do rozliczenia – „Aufforderung zur Abgabe der Steuererklärung”. Często spotykaną sytuacją jest również posiadanie III klasy podatkowej, gdy współmałżonek przebywał poza granicami Niemiec lub posiadał V klasę podatkową.

Inne przypadki dotyczą uzyskiwania dochodów powyżej 410 euro miesięcznie, od których nie jest odprowadzany podatek np.: emerytura, najem, dzierżawa, a także takie świadczenia jak: zasiłek chorobowy,  zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld I), Elterngeld, urlop macierzyński.

Konieczność rozliczenia w Niemczech powstaje również na skutek rozwodu lub zgonu jednego ze współmałżonków w trakcie roku podatkowego. Osoby zatrudnione u kilku pracodawców lub te osiągające w 2016 r. zarobki powyżej 10 700 euro (20 200 euro dla małżeństw) oraz prowadzące Gewerbe są zobowiązane do rozliczenia w tym kraju.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Znacząca większość rozliczeń prowadzonych dla polskich pracowników w Niemczech skutkuje uzyskaniem zwrotu nadpłaty podatku. Ważnym w tej kwestii kryterium jest obowiązek podatkowy: nieograniczony lub ograniczony.

Podatnik posiadający zameldowanie na terenie Niemiec lub stałe miejsce zamieszkania i ośrodek interesów życiowych w tym kraju lub przepracował przynajmniej 183 dni w ciągu roku i osiągnął co najmniej 90% swoich dochodów, może zostać zakwalifikowany do nieograniczonego obowiązku podatkowego – obejmującego wszystkie dochody tej osoby (dochód światowy) i umożliwiającego zastosowanie ulg podatkowych.

Rozliczenia PIT Polaków pracujących w Niemczech są prowadzone do czterech lat wstecz (obecnie – 2013-2016), na podstawie otrzymanego od niemieckiego pracodawcy dokumentu „Lohnsteuerbescheinigung” wraz z zaświadczeniem UE/EOG - uzyskanym w krajowym US po wykazaniu dochodów niemieckich (załącznik PIT ZG). W związku z wysoką kwotą wolną od podatku w Niemczech wynoszącą w 2016r. – 8652 euro i szeregiem ulg, często możliwe jest odzyskanie całości zapłaconego podatku.

Euro-Tax.pl posiadając uprawnienia „Steuerberatera” (Niemieckiego Doradcy Podatkowego) zapewnia profesjonalne rozliczenia podatkowe w Niemczech i uzyskanie maksymalnych zwrotów podatków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama