Jak rozliczyć w PIT rentę chorobową z Holandii
REKLAMA
REKLAMA
Jak wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 13 marca 2018 r. (sygn. 0115-KDIT2-2.4011.16.2018.3.RS ) renta chorobowa wypłacana polskiemu rezydentowi podatkowemu na podstawie przepisów systemu ubezpieczeń społecznych Holandii jest opodatkowana podatkiem dochodowym w obu tych krajach.
REKLAMA
Organ przypomniał, że zgodnie z ustawą o PIT polscy rezydenci podatkowi (tj. osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium RP) płacą, co do zasady, polski podatek dochodowy od całości swoich dochodów (przychodów), także tych pochodzących z zagranicy.
A warto wiedzieć, że na podstawie art. 3 ust. 1a ustawy o PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
- posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Jednak w tego typu sprawach, gdzie polscy rezydenci podatkowi uzyskują dochody z zagranicy trzeba oprócz polskiej ustawy o PIT uwzględnić umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska podpisała z krajem, z którego pochodzą dochody.
W tym przypadku trzeba sprawdzić, jakie postanowienia zawiera konwencja z 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2003 r. Nr 216, poz. 2120)
Zgodnie z art. 18 ust. 5 tej konwencji wszelkie emerytury i inne płatności wypłacane według przepisów systemu ubezpieczeń społecznych jednego z państw osobie mającej miejsce zamieszkania w drugim państwie mogą być opodatkowane w tym pierwszym państwie.
Czyli dochody z renty mogą (i faktycznie są) opodatkowane zarówno w Polsce, jak i w Holandii.
Tym niemniej konwencja zawiera w art. 23 ust. 5 lit. a) przepis przewidujący metodę unikania podwójnego opodatkowania – jest to metoda tzw. proporcjonalnego odliczenia (zaliczenia).
Metoda ta polega na tym, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej konwencji może być opodatkowany w Holandii (jak w przypadku renty), to Polska zezwoli (w swojej ustawie o PIT) na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi od dochodu zapłaconemu w Holandii. Takie odliczenie nie może jednak przekroczyć tej części podatku od dochodu, jaka została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która odpowiada tej części dochodu, która może być opodatkowana w Holandii.
Polecamy: PIT 2018. Komentarz
Metoda ta została też zapisana w art. 27 ust. 9 ustawy o PIT.
Metodę proporcjonalnego odliczenia (zaliczenia) stosuje się w przypadku, gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.
Zgodnie z tą metodą, podatnik osiągający dochody za granicą ma obowiązek wykazać łączne dochody (zarówno krajowe, jak i zagraniczne) w zeznaniu podatkowym PIT, a od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej ma prawo odliczyć podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.
Zatem polski rezydent podatkowy, który uzyskuje dochód z renty z Holandii ( tam też opodatkowany PIT) musi wykazać ten dochodów w polskim rocznym zeznaniu podatkowym.
Ale przy obliczaniu podatku dochodowego w Polsce ma w przypadku tej renty zastosowanie tzw. metoda proporcjonalnego zaliczenia, czyli od polskiego podatku można odliczyć podatek dochodowy zapłacony z tego tytułu w Holandii.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat