| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak rozliczyć w PIT rentę chorobową z Holandii

Jak rozliczyć w PIT rentę chorobową z Holandii

Pieniądze z tytułu renty chorobowej otrzymywane z Holandii przez osobę mającą rezydencję podatkową (stałe miejsce zamieszkania) w Polsce są opodatkowane podatkiem dochodowym zarówno w Holandii, jak i w Polsce. Jednak przy obliczaniu podatku dochodowego w Polsce ma zastosowanie tzw. metoda proporcjonalnego zaliczenia, czyli od polskiego podatku można odliczyć podatek dochodowy zapłacony z tego tytułu w Holandii.

Jak wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 13 marca 2018 r. (sygn. 0115-KDIT2-2.4011.16.2018.3.RS ) renta chorobowa wypłacana polskiemu rezydentowi podatkowemu na podstawie przepisów systemu ubezpieczeń społecznych Holandii jest opodatkowana podatkiem dochodowym w obu tych krajach.

Organ przypomniał, że zgodnie z ustawą o PIT polscy rezydenci podatkowi (tj. osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium RP) płacą, co do zasady, polski podatek dochodowy od całości swoich dochodów (przychodów), także tych pochodzących z zagranicy.

A warto wiedzieć, że na podstawie art. 3 ust. 1a ustawy o PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

- posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jednak w tego typu sprawach, gdzie polscy rezydenci podatkowi uzyskują dochody z zagranicy trzeba oprócz polskiej ustawy o PIT uwzględnić umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska podpisała z krajem, z którego pochodzą dochody.

W tym przypadku trzeba sprawdzić, jakie postanowienia zawiera konwencja z 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2003 r. Nr 216, poz. 2120)

Zgodnie z art. 18 ust. 5 tej konwencji wszelkie emerytury i inne płatności wypłacane według przepisów systemu ubezpieczeń społecznych jednego z państw osobie mającej miejsce zamieszkania w drugim państwie mogą być opodatkowane w tym pierwszym państwie.

Czyli dochody z renty mogą (i faktycznie są) opodatkowane zarówno w Polsce, jak i w Holandii.

Tym niemniej konwencja zawiera w art. 23 ust. 5 lit. a) przepis przewidujący metodę unikania podwójnego opodatkowania – jest to metoda tzw. proporcjonalnego odliczenia (zaliczenia).

Metoda ta polega na tym, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej konwencji może być opodatkowany w Holandii (jak w przypadku renty), to Polska zezwoli (w swojej ustawie o PIT) na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi od dochodu zapłaconemu w Holandii. Takie odliczenie nie może jednak przekroczyć tej części podatku od dochodu, jaka została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która odpowiada tej części dochodu, która może być opodatkowana w Holandii.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »