reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Co musisz wiedzieć o rozliczeniu podatków w Irlandii?

Co musisz wiedzieć o rozliczeniu podatków w Irlandii?

Irlandia należy do popularnych kierunków emigracji zarobkowej Polaków. Przyciągają ich korzystne zarobki oraz możliwość zdobycia bogatego doświadczenia zawodowego. Wiele osób zastanawia się, czym dokładnie jest zwrot podatku z Irlandii i czy im przysługuje.

Podstawowe informacje o rozliczeniu w Irlandii

Irlandzki zwrot podatku nosi nazwę tax refund. Przysługuje tym, którzy legalnie pracowali na terenie tego kraju i u których rozliczenie wykazało, że istnieje nadpłata podatku. Jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą dokonać rozliczenia. Choć pozostałe osoby pracujące w Irlandii nie mają takiego obowiązku, warto jednak to zrobić. Można otrzymać korzystny zwrot, zwłaszcza jeśli podatnik pracował przez krótki czas. Uzyskanie całego zapłaconego przez pracodawcę podatku jest możliwe, jeśli nie przekroczyło się kwoty wolnej. Co roku jest ona nieco inna, aktualnie wynosi 16.500 €.

Niezbędne dokumenty

Aby rozliczyć się w Irlandii, należy mieć:

- numer PPS (Personal Public Service Number), który jest odpowiednikiem polskiego numeru NIP,

- P45 lub P60, wystawione przez pracodawcę,

- jeśli nie otrzymałeś P45 ani P60, wystarczą ostatnie trzy otrzymane payslipy, czyli odpowiedniki polskich pasków płacowych.

Terminy

W irlandzkim urzędzie skarbowym, noszącym nazwę Revenue Irish Tax&Customs, dokonanie rozliczenia jest możliwe do 4 lat wstecz. Oznacza to, że można się rozliczyć za lata od 2014 do 2017. Rok podatkowy w tym kraju, podobnie jak w Polsce, pokrywa się w rokiem kalendarzowym. Innymi słowy, trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Warto jednak podkreślić, że choć większość podatników rozlicza się po zakończeniu roku podatkowego, istnieje możliwość zrobienia tego wcześniej. Jeśli pracownik opuści Irlandię oraz podpisze dokument P50, może złożyć zeznanie podatkowe jeszcze w trakcie trwającego roku podatkowego.

Progi podatkowe

W Irlandii można wyróżnić dwa progi podatkowe, wynoszące 20% i 40%. Stawki dla tych progów są uzależnione od sytuacji rodzinnej, a także od dochodów podatników. Wynoszą one:

- 33.800 € - osoby samotne, rozliczające tylko swoje dochody,

- 42.800 € - małżeństwo, w przypadku gdy tylko jedna osoba pracuje,

- 67.600 € - małżeństwo, w przypadku gdy obydwie osoby osiągają dochód,

- 37.800 € - osoby samotnie wychowujący dziecko/dzieci.

Co to w praktyce oznacza? Przykład: Pracująca w Irlandii matka, samotnie wychowująca dziecko, osiągnęła w 2017 roku dochód 38.000 €. W tym przypadku od kwoty 37.800 € należy odliczyć 20% podatku. Z kolei od nadwyżki, wynoszącej 200 €, należy odprowadzić wyższy podatek, w wysokości 40%. Jak widać, nie jest to tak trudne, jak początkowo mogłoby się wydawać.

Podatek CIT

Powyższe rozważania dotyczą podatku dochodowego od osób fizycznych. Z kolei osoby prawne są zobowiązane do opłacania podatku CIT, czyli Corporate Income Tax. W Irlandii podstawowa jego stawka wynosi 12,5%. Podwyższoną stawkę 25% należy uiścić w przypadku dochodów pochodzących z operacji finansowych takich jak różnego rodzaju inwestycje. Warto zauważyć, że nowe przedsiębiorstwa są zwolnione z opłacania CITu przez pierwsze 3 lata działalności.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Podatek VAT

VAT to inaczej Value Added Tax, czyli podatek od tzw. wartości dodanej. Jest on naliczany od towarów i usług. Choć płacą go sprzedawcy, a nie konsumenci, warto wiedzieć, ile on wynosi:

- 23% - podstawowa stawka,

- 13,5% - niektóre towary (np. węgiel i olej opałowy) oraz usługi (np. remontowe),

- 9% - wybrane usługi związane z turystyką,

- 5,3% - rolnictwo,

- 4,8% - obrót zwierzętami hodowlanymi,

- 0% - niektóre towary (m.in. produkty spożywcze, farmaceutyki oraz obuwie i odzież dziecięca).

Irlandia Południowa a Wielka Brytania

Systemy podatkowe w Irlandii Południowej i Wielkiej Brytanii są bardzo podobne, jednak nie identyczne. Można zauważyć, że nazwy dokumentów otrzymywanych od pracodawcy są takie same. Jednak o ile w Irlandii rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, to w Wielkiej Brytanii zaczyna się on 6 kwietnia i trwa do 5 kwietnia kolejnego roku kalendarzowego. Jak widać, istnieją różnice pomiędzy systemami podatkowymi w  tych krajach, ale nie są one znaczące.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Richter

międzynarodowy specjalista z obszaru HR i komunikacji międzykulturowej z ponad z 10-letnim stażem

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama