REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co musisz wiedzieć o rozliczeniu podatków w Irlandii?

Co musisz wiedzieć o rozliczeniu podatków w Irlandii?
Co musisz wiedzieć o rozliczeniu podatków w Irlandii?

REKLAMA

REKLAMA

Irlandia należy do popularnych kierunków emigracji zarobkowej Polaków. Przyciągają ich korzystne zarobki oraz możliwość zdobycia bogatego doświadczenia zawodowego. Wiele osób zastanawia się, czym dokładnie jest zwrot podatku z Irlandii i czy im przysługuje.

Podstawowe informacje o rozliczeniu w Irlandii

Irlandzki zwrot podatku nosi nazwę tax refund. Przysługuje tym, którzy legalnie pracowali na terenie tego kraju i u których rozliczenie wykazało, że istnieje nadpłata podatku. Jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą dokonać rozliczenia. Choć pozostałe osoby pracujące w Irlandii nie mają takiego obowiązku, warto jednak to zrobić. Można otrzymać korzystny zwrot, zwłaszcza jeśli podatnik pracował przez krótki czas. Uzyskanie całego zapłaconego przez pracodawcę podatku jest możliwe, jeśli nie przekroczyło się kwoty wolnej. Co roku jest ona nieco inna, aktualnie wynosi 16.500 €.

Autopromocja

Niezbędne dokumenty

Aby rozliczyć się w Irlandii, należy mieć:

- numer PPS (Personal Public Service Number), który jest odpowiednikiem polskiego numeru NIP,

- P45 lub P60, wystawione przez pracodawcę,

- jeśli nie otrzymałeś P45 ani P60, wystarczą ostatnie trzy otrzymane payslipy, czyli odpowiedniki polskich pasków płacowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Terminy

W irlandzkim urzędzie skarbowym, noszącym nazwę Revenue Irish Tax&Customs, dokonanie rozliczenia jest możliwe do 4 lat wstecz. Oznacza to, że można się rozliczyć za lata od 2014 do 2017. Rok podatkowy w tym kraju, podobnie jak w Polsce, pokrywa się w rokiem kalendarzowym. Innymi słowy, trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Warto jednak podkreślić, że choć większość podatników rozlicza się po zakończeniu roku podatkowego, istnieje możliwość zrobienia tego wcześniej. Jeśli pracownik opuści Irlandię oraz podpisze dokument P50, może złożyć zeznanie podatkowe jeszcze w trakcie trwającego roku podatkowego.

Progi podatkowe

W Irlandii można wyróżnić dwa progi podatkowe, wynoszące 20% i 40%. Stawki dla tych progów są uzależnione od sytuacji rodzinnej, a także od dochodów podatników. Wynoszą one:

- 33.800 € - osoby samotne, rozliczające tylko swoje dochody,

- 42.800 € - małżeństwo, w przypadku gdy tylko jedna osoba pracuje,

- 67.600 € - małżeństwo, w przypadku gdy obydwie osoby osiągają dochód,

- 37.800 € - osoby samotnie wychowujący dziecko/dzieci.

Co to w praktyce oznacza? Przykład: Pracująca w Irlandii matka, samotnie wychowująca dziecko, osiągnęła w 2017 roku dochód 38.000 €. W tym przypadku od kwoty 37.800 € należy odliczyć 20% podatku. Z kolei od nadwyżki, wynoszącej 200 €, należy odprowadzić wyższy podatek, w wysokości 40%. Jak widać, nie jest to tak trudne, jak początkowo mogłoby się wydawać.

Podatek CIT

Powyższe rozważania dotyczą podatku dochodowego od osób fizycznych. Z kolei osoby prawne są zobowiązane do opłacania podatku CIT, czyli Corporate Income Tax. W Irlandii podstawowa jego stawka wynosi 12,5%. Podwyższoną stawkę 25% należy uiścić w przypadku dochodów pochodzących z operacji finansowych takich jak różnego rodzaju inwestycje. Warto zauważyć, że nowe przedsiębiorstwa są zwolnione z opłacania CITu przez pierwsze 3 lata działalności.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Podatek VAT

VAT to inaczej Value Added Tax, czyli podatek od tzw. wartości dodanej. Jest on naliczany od towarów i usług. Choć płacą go sprzedawcy, a nie konsumenci, warto wiedzieć, ile on wynosi:

- 23% - podstawowa stawka,

- 13,5% - niektóre towary (np. węgiel i olej opałowy) oraz usługi (np. remontowe),

- 9% - wybrane usługi związane z turystyką,

- 5,3% - rolnictwo,

- 4,8% - obrót zwierzętami hodowlanymi,

- 0% - niektóre towary (m.in. produkty spożywcze, farmaceutyki oraz obuwie i odzież dziecięca).

Irlandia Południowa a Wielka Brytania

Systemy podatkowe w Irlandii Południowej i Wielkiej Brytanii są bardzo podobne, jednak nie identyczne. Można zauważyć, że nazwy dokumentów otrzymywanych od pracodawcy są takie same. Jednak o ile w Irlandii rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, to w Wielkiej Brytanii zaczyna się on 6 kwietnia i trwa do 5 kwietnia kolejnego roku kalendarzowego. Jak widać, istnieją różnice pomiędzy systemami podatkowymi w  tych krajach, ale nie są one znaczące.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

ZUS pobierając 4000 zł od wypłaty gwarantowanej po śmierci jej męża wykonał prawidłowo przepisy podatkowe. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

REKLAMA