REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co musisz wiedzieć o rozliczeniu podatków w Irlandii?

Co musisz wiedzieć o rozliczeniu podatków w Irlandii?
Co musisz wiedzieć o rozliczeniu podatków w Irlandii?

REKLAMA

REKLAMA

Irlandia należy do popularnych kierunków emigracji zarobkowej Polaków. Przyciągają ich korzystne zarobki oraz możliwość zdobycia bogatego doświadczenia zawodowego. Wiele osób zastanawia się, czym dokładnie jest zwrot podatku z Irlandii i czy im przysługuje.

Podstawowe informacje o rozliczeniu w Irlandii

Irlandzki zwrot podatku nosi nazwę tax refund. Przysługuje tym, którzy legalnie pracowali na terenie tego kraju i u których rozliczenie wykazało, że istnieje nadpłata podatku. Jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą dokonać rozliczenia. Choć pozostałe osoby pracujące w Irlandii nie mają takiego obowiązku, warto jednak to zrobić. Można otrzymać korzystny zwrot, zwłaszcza jeśli podatnik pracował przez krótki czas. Uzyskanie całego zapłaconego przez pracodawcę podatku jest możliwe, jeśli nie przekroczyło się kwoty wolnej. Co roku jest ona nieco inna, aktualnie wynosi 16.500 €.

Autopromocja

Niezbędne dokumenty

Aby rozliczyć się w Irlandii, należy mieć:

- numer PPS (Personal Public Service Number), który jest odpowiednikiem polskiego numeru NIP,

- P45 lub P60, wystawione przez pracodawcę,

- jeśli nie otrzymałeś P45 ani P60, wystarczą ostatnie trzy otrzymane payslipy, czyli odpowiedniki polskich pasków płacowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Terminy

W irlandzkim urzędzie skarbowym, noszącym nazwę Revenue Irish Tax&Customs, dokonanie rozliczenia jest możliwe do 4 lat wstecz. Oznacza to, że można się rozliczyć za lata od 2014 do 2017. Rok podatkowy w tym kraju, podobnie jak w Polsce, pokrywa się w rokiem kalendarzowym. Innymi słowy, trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Warto jednak podkreślić, że choć większość podatników rozlicza się po zakończeniu roku podatkowego, istnieje możliwość zrobienia tego wcześniej. Jeśli pracownik opuści Irlandię oraz podpisze dokument P50, może złożyć zeznanie podatkowe jeszcze w trakcie trwającego roku podatkowego.

Progi podatkowe

W Irlandii można wyróżnić dwa progi podatkowe, wynoszące 20% i 40%. Stawki dla tych progów są uzależnione od sytuacji rodzinnej, a także od dochodów podatników. Wynoszą one:

- 33.800 € - osoby samotne, rozliczające tylko swoje dochody,

- 42.800 € - małżeństwo, w przypadku gdy tylko jedna osoba pracuje,

- 67.600 € - małżeństwo, w przypadku gdy obydwie osoby osiągają dochód,

- 37.800 € - osoby samotnie wychowujący dziecko/dzieci.

Co to w praktyce oznacza? Przykład: Pracująca w Irlandii matka, samotnie wychowująca dziecko, osiągnęła w 2017 roku dochód 38.000 €. W tym przypadku od kwoty 37.800 € należy odliczyć 20% podatku. Z kolei od nadwyżki, wynoszącej 200 €, należy odprowadzić wyższy podatek, w wysokości 40%. Jak widać, nie jest to tak trudne, jak początkowo mogłoby się wydawać.

Podatek CIT

Powyższe rozważania dotyczą podatku dochodowego od osób fizycznych. Z kolei osoby prawne są zobowiązane do opłacania podatku CIT, czyli Corporate Income Tax. W Irlandii podstawowa jego stawka wynosi 12,5%. Podwyższoną stawkę 25% należy uiścić w przypadku dochodów pochodzących z operacji finansowych takich jak różnego rodzaju inwestycje. Warto zauważyć, że nowe przedsiębiorstwa są zwolnione z opłacania CITu przez pierwsze 3 lata działalności.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

Podatek VAT

VAT to inaczej Value Added Tax, czyli podatek od tzw. wartości dodanej. Jest on naliczany od towarów i usług. Choć płacą go sprzedawcy, a nie konsumenci, warto wiedzieć, ile on wynosi:

- 23% - podstawowa stawka,

- 13,5% - niektóre towary (np. węgiel i olej opałowy) oraz usługi (np. remontowe),

Autopromocja

- 9% - wybrane usługi związane z turystyką,

- 5,3% - rolnictwo,

- 4,8% - obrót zwierzętami hodowlanymi,

- 0% - niektóre towary (m.in. produkty spożywcze, farmaceutyki oraz obuwie i odzież dziecięca).

Irlandia Południowa a Wielka Brytania

Systemy podatkowe w Irlandii Południowej i Wielkiej Brytanii są bardzo podobne, jednak nie identyczne. Można zauważyć, że nazwy dokumentów otrzymywanych od pracodawcy są takie same. Jednak o ile w Irlandii rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, to w Wielkiej Brytanii zaczyna się on 6 kwietnia i trwa do 5 kwietnia kolejnego roku kalendarzowego. Jak widać, istnieją różnice pomiędzy systemami podatkowymi w  tych krajach, ale nie są one znaczące.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA