| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Opodatkowanie dochodów zagranicznych – będzie tylko jedna metoda unikania podwójnego opodatkowania

Opodatkowanie dochodów zagranicznych – będzie tylko jedna metoda unikania podwójnego opodatkowania

Ministerstwo Finansów planuje sukcesywne ujednolicać przepisy dotyczące unikania podwójnego opodatkowania poprzez wprowadzenie metody zaliczenia proporcjonalnego w stosunku do każdego rodzaju dochodu, w każdej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której dotychczas stosowano metodę wyłączenia z progresją. Dotyczyć to będzie m.in. umowy z Wielką Brytanią.

Poinformował o tym 17 stycznia 2018 r. w odpowiedzi na interpelację poselską Paweł Gruza Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Minister Gruza wyjaśnił, że celem Konwencji wielostronnej implementującej  środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzonej w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r. (dalej: Konwencja MLI), jest zmodyfikowanie sieci istniejących umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO) poprzez implementację przepisów opracowanych w ramach realizowanego przez OECD programu BEPS (Base Erosion and Profits Shifting).

Oprócz Polski, dotychczas Konwencja MLI została podpisana przez ponad 70 jurysdykcji. Jednym z przepisów Konwencji MLI jest regulacja umożliwiająca zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania z metody wyłączenia z progresją (tzw. „zwolnienia podatkowego”) na metodę zaliczenia proporcjonalnego (tzw. „kredytu podatkowego”).

Polska wybrała możliwość stosowania tego przepisu, tj. zamiany metody na metodę zaliczenia proporcjonalnego. Stąd też, w przypadku UPO, które Polska wskazała do objęcia Konwencją MLI, przewidujących jako metodę unikania opodatkowania metodę wyłączenia, Polska zamierza dokonać opisanej zmiany metody.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Taka sytuacja nastąpi m.in. w przypadku Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r.

Planowana zmiana przez Polskę metody unikania podwójnego opodatkowania w UPO jest rozwiązaniem mającym na celu walkę z unikaniem opodatkowania i agresywną optymalizacją podatkową. Skutkiem agresywnego planowania podatkowego jest efektywne zwiększenie obciążeń podatkowych ponoszonych przez obywateli – małe i średnie przedsiębiorstwa, a nawet pracowników.

Z uwagi na ograniczenie ciężaru podatkowego międzynarodowych koncernów, na pozostałych podmiotach spoczywa ciężar zapewnienia stałych wpływów do budżetu państwa.

Zgodnie bowiem z obecną polityką uszczelniania systemu podatkowego, planuje się sukcesywne ujednolicenie przepisów dotyczących unikania podwójnego opodatkowania poprzez wprowadzenie metody zaliczenia proporcjonalnego w stosunku do każdego rodzaju dochodu, w każdej UPO, w której dotychczas stosowano metodę wyłączenia z progresją.

Minister Gruza podkreślił, że zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania nie ma na celu i nie spowoduje zwiększenia obciążeń podatkowych osób fizycznych.

Zdaniem resoru finansów w stosunku do obywateli polskich pracujących i mieszkających na stale za granicą (lub planujących pozostanie za granicą), zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania nie znajdzie w ogóle zastosowania, a ich sytuacja prawopodatkowa nie ulegnie zmianie.

Wynika to z faktu, że na skutek zmiany miejsca zamieszkania, osoby takie nie są rezydentami Polski dla celów podatkowych, a w konsekwencji ich dochody podlegają opodatkowaniu w państwie ich nowej rezydencji (np. w Wielkiej Brytanii). Stosowana przez Polskę metoda unikania podwójnego opodatkowania nie ma zatem w takim wypadku zastosowania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »