reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Opodatkowanie dochodów zagranicznych – będzie tylko jedna metoda unikania podwójnego opodatkowania

Opodatkowanie dochodów zagranicznych – będzie tylko jedna metoda unikania podwójnego opodatkowania

Ministerstwo Finansów planuje sukcesywne ujednolicać przepisy dotyczące unikania podwójnego opodatkowania poprzez wprowadzenie metody zaliczenia proporcjonalnego w stosunku do każdego rodzaju dochodu, w każdej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, w której dotychczas stosowano metodę wyłączenia z progresją. Dotyczyć to będzie m.in. umowy z Wielką Brytanią.

Poinformował o tym 17 stycznia 2018 r. w odpowiedzi na interpelację poselską Paweł Gruza Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Minister Gruza wyjaśnił, że celem Konwencji wielostronnej implementującej  środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzonej w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r. (dalej: Konwencja MLI), jest zmodyfikowanie sieci istniejących umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO) poprzez implementację przepisów opracowanych w ramach realizowanego przez OECD programu BEPS (Base Erosion and Profits Shifting).

Oprócz Polski, dotychczas Konwencja MLI została podpisana przez ponad 70 jurysdykcji. Jednym z przepisów Konwencji MLI jest regulacja umożliwiająca zmianę metody unikania podwójnego opodatkowania z metody wyłączenia z progresją (tzw. „zwolnienia podatkowego”) na metodę zaliczenia proporcjonalnego (tzw. „kredytu podatkowego”).

Polska wybrała możliwość stosowania tego przepisu, tj. zamiany metody na metodę zaliczenia proporcjonalnego. Stąd też, w przypadku UPO, które Polska wskazała do objęcia Konwencją MLI, przewidujących jako metodę unikania opodatkowania metodę wyłączenia, Polska zamierza dokonać opisanej zmiany metody.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Taka sytuacja nastąpi m.in. w przypadku Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r.

Planowana zmiana przez Polskę metody unikania podwójnego opodatkowania w UPO jest rozwiązaniem mającym na celu walkę z unikaniem opodatkowania i agresywną optymalizacją podatkową. Skutkiem agresywnego planowania podatkowego jest efektywne zwiększenie obciążeń podatkowych ponoszonych przez obywateli – małe i średnie przedsiębiorstwa, a nawet pracowników.

Z uwagi na ograniczenie ciężaru podatkowego międzynarodowych koncernów, na pozostałych podmiotach spoczywa ciężar zapewnienia stałych wpływów do budżetu państwa.

Zgodnie bowiem z obecną polityką uszczelniania systemu podatkowego, planuje się sukcesywne ujednolicenie przepisów dotyczących unikania podwójnego opodatkowania poprzez wprowadzenie metody zaliczenia proporcjonalnego w stosunku do każdego rodzaju dochodu, w każdej UPO, w której dotychczas stosowano metodę wyłączenia z progresją.

Minister Gruza podkreślił, że zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania nie ma na celu i nie spowoduje zwiększenia obciążeń podatkowych osób fizycznych.

Zdaniem resoru finansów w stosunku do obywateli polskich pracujących i mieszkających na stale za granicą (lub planujących pozostanie za granicą), zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania nie znajdzie w ogóle zastosowania, a ich sytuacja prawopodatkowa nie ulegnie zmianie.

Wynika to z faktu, że na skutek zmiany miejsca zamieszkania, osoby takie nie są rezydentami Polski dla celów podatkowych, a w konsekwencji ich dochody podlegają opodatkowaniu w państwie ich nowej rezydencji (np. w Wielkiej Brytanii). Stosowana przez Polskę metoda unikania podwójnego opodatkowania nie ma zatem w takim wypadku zastosowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama