Zwrot podatku po powrocie z pracy w Wielkiej Brytanii
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jak pokazują najnowsze statystyki, coraz więcej naszych rodaków wraca do Polski z pracy za granicą. Badanie przeprowadzone przez serwis Clicktrans.pl mówi, że około trzykrotnie więcej Polaków wróciło w 2017 roku do kraju, niż z niego wyemigrowało. Odsetek osób powracających z Wielkiej Brytanii wynosi 50% wszystkich reemigrantów. Do przyczyn takiego stanu rzeczy można zaliczyć niepewność co do losu Polaków na Wyspach po Brexicie oraz ogólny wzrost nastrojów antyimigranckich w Wielkiej Brytanii.
Bez względu na przyczyny, skłaniające do powrotu do kraju, należy pamiętać, że osoby pracujące w UK, mają po powrocie możliwość uzyskania zwrotu podatku od dochodów osiągniętych na Wyspach.
Kto może ubiegać się o zwrot podatku?
Zwrot podatku przysługuje tym osobom, które w UK były zatrudnione na umowie o pracę (employee) i zapłaciły zbyt wysoką kwotę podatku, a to praktycznie zawsze ma miejsce w przypadku osób, które nie przepracowały pełnego roku podatkowego (od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego). Pracownicy w Wielkiej Brytanii, nie muszą się rozliczać z podatku, więc o nadpłacony podatek trzeba się ubiegać. Zwrot podatku mogą otrzymać także osoby, które były podwykonawcami CIS (subcontractor), ale w ich przypadku konieczność rozliczenia jest obowiązkowa tzn. muszą oni złożyć deklarację podatkową, niezależnie od tego czy należy im się zwrot czy nie. To samo dotyczy osób, które były samozatrudnione w Wielkiej Brytanii (self-employed) - muszą rozliczyć się z podatku, jeśli wyjechały w ciągu roku podatkowego. W ich przypadku nie będzie zwrotu podatku, chyba, że zapłaciły zaliczkę podatku lub dodatkowo pracowały na umowie o pracę.
Kiedy można ubiegać się o zwrot podatku?
O zwrot można starać się po zakończeniu roku podatkowego – w UK trwa on do 5 kwietnia – a w sytuacji, w której ktoś wraca do Polski i nie zamierza już powrócić na Wyspy do końca danego roku podatkowego, także w jego trakcie. Po zakończeniu roku podatkowego można spokojnie znów podjąć pracę na Wyspach i starać się o zwrot podatku za rok poprzedni.
Do ilu lat wstecz można ubiegać się o zwrot podatku?
Przepisy obowiązujące w Wielkiej Brytanii pozwalają o ubieganie się o zwrot podatku do pięciu lat wstecz. W praktyce oznacza, to że w tym roku można starać się o zwrot za maksymalnie za rok podatkowy 20013/2014.
Zwrot dla ‘subkontraktorów’ CIS
Każdy z podwykonawców zarejestrowanych do CIS może ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku przy okazji rozliczenia rocznego działalności. Dzieję się tak gdyż wykonawca odprowadza w imieniu podwykonawcy 20 lub 30 procent podatku dochodowego bezpośrednio do urzędu skarbowego. Jednak HMRC nie uwzględnia kosztów ponoszonych przez podwykonawcę, które obniżają podstawę opodatkowania. Dlatego przy rozliczeniu rocznym można od kwoty odprowadzonej zaliczki odjąć należną kwotę poniesionych kosztów i ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.
Korzyści
Kwota, jaką można odzyskać, oczywiście nie jest stała. Zależy ona po pierwsze od wysokości uzyskanego dochodu, jak i nadpłaconego podatku. Niemniej jednak zawsze jest to taka suma pieniędzy, która zawsze przyda się zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Polsce. Warto się o nią postarać, zwłaszcza że procedury wcale nie są skomplikowane.
Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat