| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Zwrot podatku z Belgii

Zwrot podatku z Belgii

Zwrot nadpłaconego podatku z Belgii przysługuje każdemu, kto legalnie pracował na terenie Belgii, a pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek do belgijskiego Urzędu Skarbowego (Federale Overheidsdienst).

Istnieje możliwość rozliczenia się z podatku z Belgii do 3 lat podatkowych wstecz, a więc od 1. stycznia 2017 roku można rozliczyć się za lata 2014, 2015, 2016.

Każdy pracownik po zakończeniu pracy powinien otrzymać od swojego pracodawcy kartę podatkową (Loonfiche), wydawaną do kwietnia kolejnego roku. Dokumentami zastępczymi dla karty podatkowej może być roczne zestawienie płacowe (Individuele rekening) lub otrzymane comiesięczne paski wypłat (Loonbrief, Loonbon, Fiche de Salaire, Bulletin de Paie). Jeśli pracodawców było więcej, to dana osoba powinna otrzymać analogiczną ilość Loonfiche.

Procedura rozliczeniowa rozpoczyna się na przełomie września i października, gdzie belgijski Urząd Skarbowy wysyła do swoich podatników formularze rozliczeniowe. Osoby zameldowane i przebywające na terenie Belgii otrzymują druk Personeel Belasting. W Belgii można rozliczać się w dwóch terminach, do końca czerwca oraz października. Termin rozliczenia jest uzależniony od sytuacji danej osoby.

Możliwość odzyskania pełnego zwrotu podatku ma miejsce, gdy dochody podatnika nie przekraczają kwoty wolnej od podatku (za rok podatkowy 2016 wynosi 7420 €), a  dochody z Belgii stanowią minimum 75% dochodów ogólnych z wszystkich krajów. W pozostałych przypadkach sytuacja nie jest już taka oczywista.

Na decyzję odnośnie zwrotu podatku z Belgii czeka się 2-6 miesięcy od momentu złożenia deklaracji podatkowej. Okres oczekiwania na zwrot podatku może zostać w pewnych przypadkach wydłużony, jeżeli są wątpliwości w rozliczeniu.

Wysokość zwrotu podatku z urzędu zależy od wielu czynników, między innymi od wysokości uzyskanych zarobków, składek odprowadzonych przez pracodawcę a także odprowadzonego podatku, miejsca pracy, czy też od sytuacji rodzinnej. W większości przypadków posiadanie meldunku w Belgii jest warunkiem do otrzymania ulg podatkowych.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W Belgii istnieje obowiązek rozliczenia z małżonkiem. Jest to kraj prorodzinny, więc największe korzyści przynosi wspólne rozliczenie oraz wykorzystanie ulgi na dzieci. Można w ten sposób podwyższyć kwotę wolną od podatku i odzyskać pełny zwrot wpłaconej kwoty, nawet w przypadku wyższych zarobków. Ulga małżeńska przysługuje małżonkom pracującym w Belgii, którzy mają niskie dochody lub nie mają ich w ogóle. Wysokość ulgi uzależniona jest od dochodów partnera, im większy ma dochód , tym mniej ulgi może otrzymać. Niektórym zawodom przysługują również specjalne odliczenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »