| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Dochody z pracy za granicą i działalności gospodarczej w Polsce – rozliczenie PIT

Dochody z pracy za granicą i działalności gospodarczej w Polsce – rozliczenie PIT

Dochody z pracy najemnej wykonywanej za granicą (do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją), tj. dochody zwolnione w Polsce z opodatkowania, nie będą podlegały łączeniu z dochodami uzyskiwanymi w ramach działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowanej metodą liniową, zgodnie z art. 30c ustawy PIT.

Tak wynika z interpretacji Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 maja 2017r., 2461-IBPB-1-1.4511.70.2017.3.BK.

Sprawa dotyczyła podatnika będącego obywatelem polskim, który jest zatrudniony na podstawie umowę o pracę w szwedzkiej spółce prawa handlowego, w której pełni obowiązki project managera.

Wynagrodzenie z tytułu zawartej umowy o pracę jest wypłacane przez spółkę szwedzką. Na terytorium Polski podatnik posiada również działkę budowlaną oraz inwestuje w Polsce środki pieniężne zarobione z tytułu pracy najemnej wykonywanej na terytorium Szwecji. Podatnik przebywa lub może przebywać na terytorium Szwecji przez okres lub okresy przekraczające łącznie 183 dni w okresie dwunastu miesięcy rozpoczynających się lub kończących w danym roku podatkowym.

Podatnik zamierza na terytorium Polski rozpocząć prowadzenie jednoosobowo działalności gospodarczej na podstawie wpisu do CEIDG. W ramach działalności gospodarczej, na podstawie umowy cywilnoprawnej, podatnik zamierza nawiązać współpracę z polską spółką prawa handlowego, na rzecz której będzie świadczył usługi budowlane. Działalność będzie wykonywana na terytorium Polski. Podatnik zamierza wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 ustawy o PIT. Dochody z działalności gospodarczej zamierza opodatkować 19% od podstawy obliczenia podatku.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Na tym tle podatnik zapytał organ podatkowy:

1. Czy dochody z tytułu pracy najemnej wykonywanej przez podatnika za granicą (na terytorium Szwecji) będą podlegały łączeniu z dochodami uzyskiwanymi przez niego w ramach działalności gospodarczej, prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowanej metodą liniową?

2. Jakie zeznania podatkowe, dokumentujące osiągnięte dochody na terytorium Polski, będzie zobowiązany złożyć podatnik w związku z opisanym stanem faktycznym?

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że dochody z pracy najemnej wykonywanej za granicą (do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją), tj. dochody zwolnione w Polsce z opodatkowania, nie będą podlegały łączeniu z dochodami uzyskiwanymi w ramach działalności gospodarczej, prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowanej metodą liniową. W celu rozliczenia dochodów podatnik będzie zobowiązany złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) PIT-36L. Do wskazanego zeznania nie dołącza natomiast załącznika PIT/ZG (Informacji o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku), ponieważ dochód z zagranicy nie ma wpływu na rozliczenie w Polsce.

Organ uznał to stanowisko w całości za prawidłowe.

Patrycja Łukasiewicz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK