reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Dochody z pracy za granicą i działalności gospodarczej w Polsce – rozliczenie PIT

Dochody z pracy za granicą i działalności gospodarczej w Polsce – rozliczenie PIT

Dochody z pracy najemnej wykonywanej za granicą (do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją), tj. dochody zwolnione w Polsce z opodatkowania, nie będą podlegały łączeniu z dochodami uzyskiwanymi w ramach działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowanej metodą liniową, zgodnie z art. 30c ustawy PIT.

Tak wynika z interpretacji Indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 maja 2017r., 2461-IBPB-1-1.4511.70.2017.3.BK.

Sprawa dotyczyła podatnika będącego obywatelem polskim, który jest zatrudniony na podstawie umowę o pracę w szwedzkiej spółce prawa handlowego, w której pełni obowiązki project managera.

Wynagrodzenie z tytułu zawartej umowy o pracę jest wypłacane przez spółkę szwedzką. Na terytorium Polski podatnik posiada również działkę budowlaną oraz inwestuje w Polsce środki pieniężne zarobione z tytułu pracy najemnej wykonywanej na terytorium Szwecji. Podatnik przebywa lub może przebywać na terytorium Szwecji przez okres lub okresy przekraczające łącznie 183 dni w okresie dwunastu miesięcy rozpoczynających się lub kończących w danym roku podatkowym.

Podatnik zamierza na terytorium Polski rozpocząć prowadzenie jednoosobowo działalności gospodarczej na podstawie wpisu do CEIDG. W ramach działalności gospodarczej, na podstawie umowy cywilnoprawnej, podatnik zamierza nawiązać współpracę z polską spółką prawa handlowego, na rzecz której będzie świadczył usługi budowlane. Działalność będzie wykonywana na terytorium Polski. Podatnik zamierza wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 ustawy o PIT. Dochody z działalności gospodarczej zamierza opodatkować 19% od podstawy obliczenia podatku.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Na tym tle podatnik zapytał organ podatkowy:

1. Czy dochody z tytułu pracy najemnej wykonywanej przez podatnika za granicą (na terytorium Szwecji) będą podlegały łączeniu z dochodami uzyskiwanymi przez niego w ramach działalności gospodarczej, prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowanej metodą liniową?

2. Jakie zeznania podatkowe, dokumentujące osiągnięte dochody na terytorium Polski, będzie zobowiązany złożyć podatnik w związku z opisanym stanem faktycznym?

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że dochody z pracy najemnej wykonywanej za granicą (do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją), tj. dochody zwolnione w Polsce z opodatkowania, nie będą podlegały łączeniu z dochodami uzyskiwanymi w ramach działalności gospodarczej, prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowanej metodą liniową. W celu rozliczenia dochodów podatnik będzie zobowiązany złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) PIT-36L. Do wskazanego zeznania nie dołącza natomiast załącznika PIT/ZG (Informacji o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku), ponieważ dochód z zagranicy nie ma wpływu na rozliczenie w Polsce.

Organ uznał to stanowisko w całości za prawidłowe.

Patrycja Łukasiewicz

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ifirma.pl

Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama