REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ID nummer niezbędny przy zasiłku rodzinnym Kindergeld

ID nummer niezbędny przy zasiłku rodzinnym Kindergeld
ID nummer niezbędny przy zasiłku rodzinnym Kindergeld

REKLAMA

REKLAMA

Kindergeld to zasiłek rodzinny w Niemczech. Może się o niego starać każdy, kto pracuje w Niemczech, posiada tam nieograniczony obowiązek podatkowy i ma dzieci (uczące się) do 25 roku życia. Zgodnie z ustawą z 1 stycznia 2016 roku, konieczne jest, żeby wnioskodawca o zasiłek posiadał numer identyfikacyjny w Niemczech. Wnioski nie zawierające takiego numeru są automatycznie odrzucane przez Familienkasse.

Numer identyfikacyjny (ID nummer) jest nadawany każdemu, kto zamelduje się lub dokona rozliczenia podatku w Niemczech. Jest on odpowiednikiem polskiego numeru NIP i również jest nadawany jednorazowo. Składa się z jedenastu cyfr. ID nummer znajduje się na decyzji podatkowej z Finanzamtu, na pismach Centralnego Urzędu Podatkowego (Bundeszentralamt für Steuern) oraz może pojawić się, w zależności od wzoru, na zaświadczeniu o podatku od wynagrodzenia (Lohnsteuerbescheinigung).

REKLAMA

Autopromocja

Dzieci urodzone w Niemczech otrzymują ID nummer zaraz po narodzinach. Jeśli dziecko urodziło się w Niemczech i posiada numer identyfikacyjny również należy podać go we wniosku o zasiłek. W przypadku kiedy dzieci przebywają w Polsce i nie posiadają niemieckiego numeru, należy podać numer PESEL dziecka.

Co zrobić, żeby otrzymać numer identyfikacji podatkowej? – Zamelduj się

Meldunek w Niemczech świadczy o stałym pobycie w tym kraju i jest jednym z dowodów na posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego, bez którego nie ma możliwości otrzymania Kindergeld.  Dodatkowo jest on niezbędny nie tylko do pozyskania zasiłku, ponieważ meldunek w Niemczech jest obowiązkowy, dla każdego kto zamierza przebywać w Niemczech przez okres dłuższy niż trzy miesiące. Termin na dokonanie wszelkich formalności z tym związanych to maksymalnie trzy tygodnie od daty przyjazdu do Niemiec. Zignorowanie tego obowiązku może wiązać się z konsekwencjami – urząd może nałożyć na taką osobę karę pieniężną (nawet 1000 euro).

Żeby dokonać meldunku należy zgłosić się do urzędu meldunkowego, pod który podlega miejscowość, w której przebywamy. Do urzędu trzeba zgłosić się osobiście lub można skorzystać z pośrednictwa pełnomocnika. W niektórych urzędach należy wcześniej uzgodnić termin wizyty, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się jak wygląda procedura w odpowiednim  urzędzie. Dokonanie formalności jest szybkim i prostym procesem, za który w większości urzędów nie trzeba płacić. Aby się zameldować należy przedstawić następujące dokumenty: dowód osobisty lub paszport, kopia umowy najmu oraz wypełniony formularz meldunkowy. W przypadku chęci zameldowania współmałżonka będzie potrzebny również akt małżeństwa, a w przypadku dzieci ich akty urodzenia. Po zameldowaniu urząd wystawi zaświadczenie o zameldowaniu.

Po około trzech miesiącach od zameldowania na adres meldunkowy zostanie przesłany dokument potwierdzający nadanie numeru identyfikacyjnego (ID nummer), który jest niezbędny do złożenia wniosku o Kindergeld.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli jednak czas wykonywania pracy był krótszy (np. kilka razy w ciągu roku przez mniej niż trzy miesiące) i nie było obowiązku meldunku (oraz nie dokonało się tego dobrowolnie), numer ID zostanie przyznany dopiero po złożeniu deklaracji podatkowej i wystawieniu decyzji przez Finanzamt.

Od 1 stycznia 2018 roku Familienkasse planuje usprawnić współpracę z urzędami meldunkowymi, która pozwalają na wymianę informacji. Ma to pomóc w otrzymywaniu aktualnych informacji na temat meldunku i numeru identyfikacyjnego, co znacznie zwiększy kontrolę podczas rozpatrywania wniosków.

Warto również pamiętać, że od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy, według których nie będzie już możliwości ubiegania się o Kindergeld za ostatnie 4 lata i zamiast tego maksymalnie będzie można odzyskać zaległy zasiłek (jeśli przysługiwał jeszcze przed złożeniem wniosku) jedynie za ostatnie 6 miesięcy. Oznacza to, że oczekiwanie na decyzję podatkową w celu uzyskania numeru ID może wiązać się z ryzykiem utraty znacznej części należnego zasiłku. 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 15 mln zł pożyczki dla mikro i małych firm na inwestycje. Stałe oprocentowanie 2% lub 1,5%

Bank Ochrony Środowiska uruchomił pod koniec września 2024 r. kolejny nabór wniosków o preferencyjne pożyczki unijne w województwie lubelskim. Nowa oferta BOŚ jest, tym razem, skierowana do mikro i małych przedsiębiorstw oraz spółek komunalnych. Pożyczki będzie można wykorzystać na zwiększenie efektywności energetycznej firm.

Post-importowe kontrole celno skarbowe

W ostatnim czasie rośnie skuteczność kontroli celno skarbowych, a w tym kontrole post-importowe i post-eksportowe związane z obrotem międzynarodowym towarów. Pomagają w tym przepisy, które nakładają dodatkowe wymagania na eksporterów i importerów, takie jak środowiskowe, środki ochrony rynku, a w tym postępowania antydumpingowe czy antysubsydyjne, czy związane z sytuacją na świecie jak sankcje.

Przedsiębiorca ma konkretne korzyści finansowe z zatrudnienia studenta. Ekspert pokazuje jakie

Stały wzrost kosztów pracy sprawia, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im oszczędności w tym zakresie. Jednym z chętniej stosowanych pomysłów jest zatrudnianie studentów. Podpowiadamy, dlaczego warto zatrudniać młode osoby i jakie korzyści dla przedsiębiorcy to przyniesie.

Zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest nowością

Pojawił się projekt o w sprawie odliczania lub zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest "nowością" - pisze na platformie X doradca podatkowy Piotr Juszczyk.

REKLAMA

Dochody ze sprzedaży ŚT i WNiP nie będą podstawą do obliczenia składki zdrowotnej. To wszystkie zmiany w tej składce od 2025 roku?

Dochody ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takie zmiany przewiduje przygotowywany w Ministerstwie Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jak przygotować się do JPK_KR_PD? Cyfryzacja rozliczania podatku dochodowego opłaci się wszystkim?

Podatki dochodowe stanowią istotną część dochodów budżetu państwa. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 roku - jak podało Ministerstwo Finansów - do budżetu państwa wpłynęło z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) 58,75 miliarda złotych, a z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) 41,7 miliarda złotych. Od 2025 roku pierwsze firmy staną przed nowymi wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem JPK_KR_PD. Choć nowe regulacje nakładają na firmy dodatkowe obowiązki, eksperci wskazują, że cyfryzacja systemu podatkowego może przynieść liczne korzyści, zarówno przedsiębiorcom, jak również dla skarbu państwa poprzez uszczelnienie systemu rozliczeniowego. 

Nowa (trzecia) wersja przepisów o podatku od nieruchomości. Wątpliwości dotyczące choćby transformatorów dalej pozostają

Podatek od nieruchomości przechodzi kolejne modyfikacje. Właśnie opublikowano trzecią wersję projektu ustawy, która ma na celu jego usprawnienie. Chociaż wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne, to i tym razem podatnicy i doradcy podatkowi muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Naruszenia prawa w Ministerstwie Finansów można zgłaszać nawet anonimowo. Minister określił procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń

Od 25 września 2024 r. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów z 18 września 2024 r. w sprawie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Ministerstwie Finansów. Celem tej procedury jest realizacja obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ta nowa procedura rozszerza zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. 

REKLAMA

Prof. Modzelewski: firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

Cudzoziemcy od 2025 r. tylko na etacie. Krytyka projektu ustawy, który wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu

Najnowsza wersja ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców w Polsce wywołuje obawy przedsiębiorców. Projekt ogranicza możliwość pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed konsekwencjami tych zmian.

REKLAMA