Rozliczenie podatku dochodowego w Austrii a zaświadczenie EU/EEA
REKLAMA
REKLAMA
Zaświadczenie EU/EEA jest to 3-stronicowy dokument, który zawiera dane osobowe pracownika oraz wysokość jego dochodów w danym roku podatkowym. Podobne informacje można znaleźć w zaświadczeniu UE/EOG, które jest wymagane przy rozliczeniu w niemieckim Finanzamt. W przypadku osób, które pracowały w danym roku podatkowym zarówno w Austrii, jak i w Niemczech, możliwe jest złożenie zaświadczenia UE/EOG przed austriackim urzędem.
REKLAMA
Aby uzyskać zaświadczenie EU/EEA podatnik powinien dokonać rozliczenia w Polsce przy użyciu PIT-u 36 z załącznikiem ZG. W deklaracji należy wymienić tzw. „dochody światowe”, czyli uzyskane zarówno w Austrii, Polsce, jak i innych krajach. Po zgłoszeniu PIT-u należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia EU/EEA w urzędzie, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika.
Dokument jest wystawiany przez urząd w ciągu 7 dni od momentu wpłynięcia wniosku. Jednak jeśli urząd zauważy braki lub nieścisłości, termin ten może ulec wydłużeniu. Wśród takich błędów często występuje:
- nieprawidłowy adres wnioskodawcy,
- nieprawidłowy adres urzędu skarbowego, do którego należy podatnik,
- niedokonanie rozliczenia w Polsce przy użyciu PIT-u 36 z załącznikiem ZG,
- niewykazanie wszystkich dochodów, które podatnik osiągnął w danym roku podatkowym,
- nierozliczenie dochodów przez małżonka lub niewykazanie przez niego wszystkich dochodów, jeśli chodzi o rozliczenie wspólne,
- złożenie na formach podpisu niezgodnego z tym, który widnieje na dowodzie osobistym.
Oczywiście należy pamiętać, że aby dokonać rozliczenia podatku w Austrii, potrzebne będą także dokumenty otrzymane od pracodawcy, takie jak Lohnzettel i odcinki z wypłat. Istnieje możliwość ubiegania się o taki zwrot aż do 5 lat wstecz. Warto to zrobić, gdyż można odzyskać nawet kilkaset euro.
Zaświadczenie EU/EEA można uzyskać samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy, która świadczy tego typu usługi. Z drugiej opcji powinny skorzystać zwłaszcza osoby, które przebywają na stałe na granicą i nie mają możliwości osobiście stawić się w urzędzie, żeby odebrać dokument.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat