reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Rozliczenie podatku dochodowego w Austrii a zaświadczenie EU/EEA

Rozliczenie podatku dochodowego w Austrii a zaświadczenie EU/EEA

W wielu przypadkach podczas rozliczenia podatku dochodowego w Austrii urząd wymaga zaświadczenia EU/EEA. Warto więc wiedzieć, czym dokładnie jest ten dokument i w jaki sposób go uzyskać.

Zaświadczenie EU/EEA jest to 3-stronicowy dokument, który zawiera dane osobowe pracownika oraz wysokość jego dochodów w danym roku podatkowym. Podobne informacje można znaleźć w zaświadczeniu UE/EOG, które jest wymagane przy rozliczeniu w niemieckim Finanzamt. W przypadku osób, które pracowały w danym roku podatkowym zarówno w Austrii, jak i w Niemczech, możliwe jest złożenie zaświadczenia UE/EOG przed austriackim urzędem.

Aby uzyskać zaświadczenie EU/EEA podatnik powinien dokonać rozliczenia w Polsce przy użyciu PIT-u 36 z załącznikiem ZG. W deklaracji należy wymienić tzw. „dochody światowe”, czyli uzyskane zarówno w Austrii, Polsce, jak i innych krajach. Po zgłoszeniu PIT-u należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia EU/EEA w urzędzie, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika.

Dokument jest wystawiany przez urząd w ciągu 7 dni od momentu wpłynięcia wniosku. Jednak jeśli urząd zauważy braki lub nieścisłości, termin ten może ulec wydłużeniu. Wśród takich błędów często występuje:

- nieprawidłowy adres wnioskodawcy,

- nieprawidłowy adres urzędu skarbowego, do którego należy podatnik,

- niedokonanie rozliczenia w Polsce przy użyciu PIT-u 36 z załącznikiem ZG,

- niewykazanie wszystkich dochodów, które podatnik osiągnął w danym roku podatkowym,

- nierozliczenie dochodów przez małżonka lub niewykazanie przez niego wszystkich dochodów, jeśli chodzi o rozliczenie wspólne,

- złożenie na formach podpisu niezgodnego z tym, który widnieje na dowodzie osobistym.

Oczywiście należy pamiętać, że aby dokonać rozliczenia podatku w Austrii, potrzebne będą także dokumenty otrzymane od pracodawcy, takie jak Lohnzettel i odcinki z wypłat. Istnieje możliwość ubiegania się o taki zwrot aż do 5 lat wstecz. Warto to zrobić, gdyż można odzyskać nawet kilkaset euro.

Zaświadczenie EU/EEA można uzyskać samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy, która świadczy tego typu usługi. Z drugiej opcji powinny skorzystać zwłaszcza osoby, które przebywają na stałe na granicą i nie mają możliwości osobiście stawić się w urzędzie, żeby odebrać dokument.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama