REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody z pracy z Wielkiej Brytanii i Niemiec – rozliczenie PIT

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Rozliczenie podatkowe dochodów z pracy uzyskanych w Wielkiej Brytanii i  Niemczech przez Polaków z rezydencją podatkową w Polsce
Rozliczenie podatkowe dochodów z pracy uzyskanych w Wielkiej Brytanii i Niemczech przez Polaków z rezydencją podatkową w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Emigracja zarobkowa oraz umiędzynarodowienie rynku pracy powoduje, że coraz więcej Polaków uzyskuje swoje dochody poza granicami Polski. Najpopularniejszymi rejonami zagranicznymi, gdzie realizują oni swoje plany zawodowe są Wielka Brytania oraz Niemcy. Część z osób wyjeżdżających, lub odbywających kontrakt w innym kraju nie planuje jednak wyjazdu na zawsze – łącząc nadal swoją przyszłość, życie, dom czy rodzinę z Polską. Takie sytuacje są dość częste, ale mogą nastręczać wątpliwości w zakresie podatkowo – prawnym. Czy zarabiając za granicą należy nadal pamiętać o krajowych organach podatkowych? I czy dochody uzyskiwane za granicą mogą kreować zobowiązania podatkowe w Polsce?

Rezydencja podatkowa

Jedną z kluczowych kwestii dla określenia zobowiązań podatkowych jest zdefiniowanie tzw. rezydencji podatkowej. Reguły określające rezydencję  zawiera przede wszystkim art. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Najbardziej podstawowym podziałem klasyfikującym podatników są zasady: nieograniczonego obowiązku podatkowego oraz ograniczonego obowiązku podatkowego, gdzie:

REKLAMA

Autopromocja
  • nieograniczony obowiązek podatkowy
    obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów,  jest to tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy - dla którego, żadnego znaczenia nie ma gdzie przychody są uzyskiwane (czy w Wielkiej Brytanii, czy w Niemczech, czy w Polsce);
  • ograniczony obowiązek podatkowy
    w przypadku jeżeli dana osoba nie ma  miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlega obowiązkowi podatkowemu wyłącznie co do dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jest to tak zwany ograniczony obowiązek podatkowy stosowany do osób bez miejsca zamieszkania w Polsce (nierezydentów).

Po tym podziale widać, że kluczowym pozostaje określenie czy dany podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce. Potoczne rozumienie „miejsca zamieszkania” może zdecydowanie różnić się od przyjętego przez ustawodawcę. Wprowadzono określone kryteria służące do oceny czy dana osoba ma, czy też nie ma miejsca zamieszkania w kraju.

Zgodnie z art. 3 pkt 1a ustawy o PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Polski tak zwane centrum interesów osobistych lub gospodarczych - czyli ośrodek interesów życiowych lub
  2. przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Te dwa kryteria zostały szeroko opisane w doktrynie oraz mają dość ugruntowane rozumienie w ramach orzecznictwa. Z założenia przyjmuje się, iż do oceny miejsca znajdowania się centrum życiowych i zawodowych interesów, należy wziąć pod uwagę związki osobiste i ekonomicznej tej osoby, w tym więzi rodzinne, towarzyskie, zatrudnienie, działalność polityczną, kulturalną i wszelką inną działalność, miejsce wykonywania działalności gospodarczej i miejsce, z którego osoba zarządza swoim mieniem (aktualna teza definiująca centrum życiowych i zawodowych interesów osoby fizycznej - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi sygn. akt. I SA/Łd 493/17 z dnia 5 października 2017 roku).

Podwójne opodatkowanie i konwencja MLI

Z powyższych zasad może więc wynikać, że jedna osoba będzie obowiązana rozliczyć się zarówno z organami podatkowymi kraju w którym pracuje (np. Wielkiej Brytanii czy Niemiec), jak i z polskimi. Mogłoby to prowadzić do sytuacji, że z jednego wynagrodzenia należało by płacić niezależnie dwa podatki. Na szczęście dla podatników, ustawodawcy większości państw przewidują możliwość międzynarodowego charakteru pracy oraz migracji pracowników. Polska również podpisała szereg umów międzynarodowych o tzw. zasadach unikania podwójnego opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najnowszą regulacją prawną, która będzie regulować te kwestie jest tzw. międzynarodowa konwencja MLI (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties). Konwencja ma zastąpić pojedyncze umowy negocjowane pomiędzy konkretnymi krajami, regulując kwestię globalnie. Konwencja wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od jej ratyfikacji przez 5 państw - sygnatariuszy. Tej liczby jeszcze nie osiągnięto. Zmiany te mogą wpłynąć w szczególności na sytuację wielu osób pracujących za granicą, które nie osiągając żadnych przychodów w kraju mogły do tej pory nie mieć obowiązku deklaracyjnego w Polsce.

W chwili obecnej sytuacja podatników pracujących w Wielkiej Brytanii, czy Niemczech jest jasna - Polska ma podpisane umowy międzynarodowe w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Co za tym idzie, do obliczania zobowiązań podatkowych należy stosować metodę wyłączenia z progresją. Metoda zakłada, że w Polsce z podstawy opodatkowania wyłącza się dochód osiągnięty za granicą, jeżeli zwolniony jest z opodatkowania (zgodnie z zasadami unikania podwójnego opodatkowania). Jednak jeżeli osiągane są inne dochody (podlegające opodatkowaniu w Polsce) stosuje się stawkę właściwą dla całego dochodu, tj. łącznie z dochodem zagranicznym. Wynikają z tego dwie zalety dla podatnika. Po pierwsze: nie jest on zmuszony do płacenia podwójnych podatków, a po drugie - w sytuacjach osiągania dochodów wyłącznie za granicą, może znaleźć się w grupie zwolnionych do składania deklaracji rocznej.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Metoda wyłączenia z progresją

Wyliczenie podatku w ramach metody wyłączenia z progresją najlepiej przedstawić na uproszonym przykładzie:

Pan Jan Wyjeżdzający, ze względów finansowych i aby podreperować budżet rodzinny, w 2017 roku postanowił wyjechać do pracy w Niemczech gdzie zarabia (dochód) w przeliczeniu na złotówki 32 000 zł rocznie. W Krakowie zostawił swoją żonę i dzieci, do których przyjeżdżał na każdy wolny weekend. Pan Jan Wyjeżdzający kilka lat wcześniej odziedziczył po swojej mamie Jadwidze mieszkanie, które obecnie wynajmuje studentom i ma z tego tytułu 1500 zł dochodu miesięcznie. W jaki sposób Pan Jan Wyjeżdzający powinien obliczyć swoje zobowiązania podatkowe wobec polskich organów skarbowych?

Obliczenia:

  • najpierw podatnik powinien ustalić dochody (przychód - koszty) z wszystkich źródeł
    1. dochód za granicą (w Niemczech) = 32 000 zł
    2. dochód w Polsce (najem) 1500 x 12 = 18 000 zł
  • następnie należy zsumować dochody
  1. dochód razem = 32 000 + 18 000 = 50 000 zł
  • zsumowaną kwotę poddać opodatkowaniu według skali podatkowej (18 % lub 32%), w tym miejscu rekomendowanym jest korzystanie ze specjalnego oprogramowania lub kalkulatora, ponieważ obliczenia mogą dotyczyć kwot wolnych od podatku itp., które na potrzebę tego przykładu zostały pominięte
  1. 50 000 x 18 % = 8 444 zł
  • następnie należy obliczyć stopę procentową (punkt d : punkt c)
  1. 8 444 : 50 000  = 16,89 %
  • podatek do zapłacenia w Polsce oblicza się na podstawie obliczeń dochodu w Polsce (punkt b), pomnożony przez obliczoną stopę procentową (punkt e)
  1. 18 000 x 16,89 % = 3040,20 zł

Podsumowując: zobowiązanie podatkowe w Polsce jest wynikiem dochodów Pana Wyjeżdzającego w Polsce, ale aby je obliczyć należy wziąć pod uwagę dochody z zagranicy, mające wpływ m.in. na opodatkowanie oraz stopę procentową.

Podsumowanie

W XXI wieku, przy wygodnych połączeniach międzynarodowych bardzo często dochodzi do sytuacji, że osoba pracująca za granicą, nadal swoje centrum życiowe ma w kraju np. wracając na weekendy do rodziny, itp. Nie można więc z góry założyć, że zarabiając w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii podatnik zwolniony jest z obowiązków wobec polskiego fiskusa. W celu wypełnienia wszelkich swoich zobowiązań zawsze należy sprawdzić zarówno uregulowania kraju pracy, jak i Polskie. Na szczęście w wielu przypadkach, w szczególności jeżeli chodzi o kraje UE, ustawodawcy tych państw starają się ułatwiać zadanie międzynarodowych pracowników i unikać tak zwanego podwójnego opodatkowania poprzez podpisane umowy międzynarodowe. Należy jednak pamiętać, że prawo ulega przemianom – a najnowsze konwencje mogą obligować podatników do składania odpowiednich zeznań nawet w przypadku braku zobowiązań podatkowych.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa era regulacji krypto – CASP zastępuje VASP. Co to oznacza dla firm?

W UE wchodzi w życie nowa era regulacji krypto – licencja CASP stanie się obowiązkowa dla wszystkich firm działających w tym sektorze. Dotychczasowi posiadacze licencji VASP mają czas na dostosowanie się do końca czerwca 2025 r., a z odpowiednim wnioskiem – do września. Jakie zmiany czekają rynek i co to oznacza dla przedsiębiorców?

Outsourcing pojedynczych procesów księgowych, czy zatrudnienie dodatkowej osoby w dziale księgowości - co się bardziej opłaca?

W stale zmieniającym się otoczeniu biznesowym przedsiębiorcy coraz częściej stają przed dylematem: czy zatrudnić dodatkową osobę do działu księgowego, czy może zdecydować się na outsourcing wybranych procesów księgowych? Analiza kosztów i korzyści pokazuje, że delegowanie pojedynczych zadań księgowych na zewnątrz może być znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem niż rozbudowa wewnętrznego zespołu.

Kto może odliczyć ulgę na dziecko? Po rozwodzie rodziców dziecko mieszka z matką a ojciec płaci alimenty i widuje się z dzieckiem

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma prawo do odliczenia kwoty ulgi prorodzinnej w zależności od tego z kim jego dziecko mieszka i kto faktycznie sprawuje nad nim opiekę. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 14 stycznia 2025 r. wyjaśnił, kto może odliczyć ulgę na dziecko, gdy rodzice są rozwiedzeni, dziecko mieszka z matką na stałe, a ojciec płaci alimenty i co jakiś czas widuje się z dzieckiem.

Odpowiedzialność członków zarządów spółek – co zmienia wyrok TSUE w sprawie Adjak?

W dniu 27 lutego 2025 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok w sprawie C-277/24 (Adjak), w którym zakwestionował przyjęty w Polsce model solidarnej odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółki. W opinii TSUE obecne przepisy naruszają prawo unijne, ponieważ uniemożliwiają kwestionowanie decyzji wymiarowych organów podatkowych, zapadłych w sprawie przeciwko spółce w trakcie postępowania przeciwko członkom zarządu – tym samym godząc w podstawowe zasady ochrony praw jednostki. Orzeczenie to może wymusić istotne zmiany w polskim systemie prawnym oraz wpłynąć na dotychczasową praktykę organów administracji skarbowej wobec członków zarządów spółek.

REKLAMA

Można już zapłacić podatek PIT kartą płatniczą w e-Urzędzie Skarbowym

Od 20 marca 2025 r. podatnicy mogą opłacać podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą karty płatniczej. Dotychczas użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogli zapłacić podatek online przelewem bankowym lub BLIK-iem.

E-księgowość z biurem rachunkowym: jak przedsiębiorca może zoptymalizować obowiązki księgowe i podatkowe oraz rozliczenia w biznesie

Biura rachunkowe coraz częściej oferują swoim klientom usługi z zakresu e-księgowości do zarządzania finansami firmy online. Z perspektywy biura rachunkowego, wprowadzenie klienta w świat systemów zautomatyzowanych może być wyzwaniem.

Prof. Witold Modzelewski: nienależny zwrot VAT to prawdopodobnie 40-50 mld zł rocznie

Prof. Witold Modzelewski szacuje, że nienależne zwroty VAT w Polsce mogą wynosić nawet 40-50 miliardów złotych rocznie. W 2024 roku wykryto blisko 292 tys. fikcyjnych faktur na łączną kwotę 8,7 miliarda złotych, co oznacza wzrost o ponad 130% w porównaniu do roku poprzedniego. Choć efektywność kontroli skarbowych rośnie, eksperci wskazują, że skala oszustw wciąż jest ogromna, a same kontrole mogą nie wystarczyć do rozwiązania problemu.

Czy zegarek od szefa jest bez PIT? Skarbówka: To nie przychód, ale może być darowizna

Czy upominki na jubileusz pracy i dla odchodzących na emeryturę podlegają opodatkowaniu? Skarbówka potwierdza – nie trzeba płacić podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W grę może jednak wchodzić podatek od spadków i darowizn.

REKLAMA

VAT 2025: Kto może rozliczać się kwartalnie

Kurs euro z 1 października 2024 r., według którego jest ustalany limit sprzedaży decydujący o statusie małego podatnika w 2025 r. oraz prawie do rozliczeń kwartalnych przez spółki rozliczające się według estońskiego CIT wynosił 4,2846 zł za euro. Kto zatem może rozliczać VAT raz na 3 miesiące w bieżącym roku?

Skarbówka zabrała, sądy oddały: Przedsiębiorcy odzyskali 2,8 mld zł w sprawach o faktury

Tysiące firm niesłusznie oskarżonych o udział w oszustwach VAT w końcu wygrało walkę z fiskusem. W ciągu trzech lat sądy i organy odwoławcze uchyliły decyzje skarbówki na astronomiczną kwotę 2,8 mld zł! Czy to początek końca urzędniczej samowoli wobec przedsiębiorców?

REKLAMA