PIT 2019/2020 - jak sprawdzić kiedy nastąpi zwrot nadpłaconego podatku
REKLAMA
REKLAMA
Nadpłata PIT - jak sprawdzić?
W 2020 roku nowością w usłudze Twój e-PIT jest możliwość sprawdzenia, na jakim etapie jest zwrot nadpłaty podatku przez urząd skarbowy. Aby to zrobić, trzeba przejść do zakładki „Złożone dokumenty”. Ministerstwo Finansów poinformuje podatnika w tej zakładce o każdym etapie zwrotu nadpłaty:
- kiedy podatnik wyśle swój PIT i dotrze on do urzędu skarbowego,
- kiedy roczne zeznanie PIT trafi do rozliczenia. Oznacza to, że nadpłata wkrótce trafi do ciebie (podamy też wysokość zwrotu),
- kiedy urząd skarbowy rozliczy zeznanie PIT podatnika. Oznacza to, że nastąpił zwrot nadpłaty podatku na rachunek bankowy – jeśli podatnik wskazał numer tego rachunku w swoim rocznym zeznaniu PIT albo zgłosił w latach poprzednich – lub przekazem pocztowym.
Nadpłata zostanie zwrócona szybciej, jeśli podatnik wskazał swój rachunek bankowy, na który urząd skarbowy może ją przekazać. Można to zrobić przez złożenie korekty swojego e-PIT albo formularza ZAP-3 (w systemie e-Deklaracje na podatki.gov.pl).
Jeśli nadpłata nie przekracza 23,20 zł i nie został wskazany rachunek bankowy do zwrotu, to podatnik powinien wskazać fiskusowi ten rachunek, bo inaczej nie dostanie zwrotu tej nadpłaty.
REKLAMA
W 2019 roku Ministerstwo Finansów nie udostępniło póki co usługi pozwalającej szybko sprawdzić termin zwrotu nadpłaty. Jednak 5 marca 2019 r. Wydział do Spraw Komunikacji Krajowej Administracji Skarbowej poinformował naszą redakcję, że "Usługa umożliwiająca sprawdzenie przez podatnika stanu realizacji zwrotu nadpłaty wynikającej ze złożonego zeznania w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2018, zostanie wkrótce udostępniona na stronach Portalu Podatkowego. Wprowadzenie usługi w roku bieżącym zostało zaplanowane po uruchomieniu usługi „Twój e-Pit” i jest związane m.in. ze zmianą przepisu art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określającego termin złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Aktualnie usługa umożliwiająca sprawdzenie stanu realizacji zwrotu nadpłaty PIT jest w fazie testów i w najbliższych dniach zostanie udostępniona podatnikom. Informacje o udostępnieniu usługi będą podane na stronach internetowych Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej."
Warto wiedzieć, że od 2019 roku (czyli od rozliczenia za 2018 rok) obowiązuje 45-dniowy termin zwrotu nadpłaty PIT liczony od dnia złożenia zeznania podatkowego (lub jego korekty) „za pomocą środków komunikacji elektronicznej” (czyli w szczególności przy skorzystaniu z usługi Twój e-PIT, czy przy pomocy aplikacji e-Deklaracje).
Stan realizacji zwrotu nadpłaty można sprawdzić pod adresem: https://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/zwrot-nadplaty-pit (Uwaga! ta wyszukiwarka nie działa już w 2020 roku)
Aby sprawdzić stan zwrotu nadpłaty należy podać:
- PESEL/NIP - numer identyfikacyjny PESEL lub NIP pierwszego podatnika na zeznaniu,
- kwotę przychodu za 2017 rok - wartość przychodu w pełnych zł (końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a te wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych).
Dla zeznań złożonych:- indywidualnie to kwota przychodu podatnika,
- wspólnie z małżonkiem to kwota przychodu podatnika, a jeśli nie występuje to kwota przychodu małżonka.
- - PIT-28(19, 20) – poz. 45
- - PIT-36(23, 24, 25) – poz. 90, 141
- - PIT-36L(12, 13,14) – poz. 13, 18
- - PIT-37(23, 24) – poz. 64, 95
Jeśli wprowadzone dane są poprawne i w aplikacji jest dostępna informacja o złożonym zeznaniu podatkowym otrzymasz jedną z informacji:
- - zrealizowano
co oznacza, że wskazany etap realizacji zwrotu nadpłaty został w urzędzie zrealizowany.
albo
- - w trakcie realizacji
co oznacza, że proces zwrotu nadpłaty w urzędzie skarbowym jeszcze trwa.
Gdy podane dane są niepoprawne lub w aplikacji brak informacji o zeznaniu podatkowym, zwracany jest komunikat:
Podano błędne dane lub brak informacji o zeznaniu na dzień wyszukiwania.
Uwaga: zeznanie podatkowe po złożeniu może być widoczne w aplikacji z kilkudniowym opóźnieniem. Ministerstwo Finansów zachęca do składania deklaracji drogą elektroniczną.
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
W sprawach indywidualnych należy kontaktować się z właściwym urzędem skarbowym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat