REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot podatku PIT w 2020 roku - nawet w ciągu 2 tygodni

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Zwrot podatku PIT w 2020 roku - nawet w ciągu 2 tygodni
Zwrot podatku PIT w 2020 roku - nawet w ciągu 2 tygodni

REKLAMA

REKLAMA

Ustawowy termin zwrotu podatku z PIT to 3 miesiące od daty poprawnego złożenia deklaracji w tradycyjnej, papierowej formie lub 45 dni liczonych od dnia 15 lutego w przypadku rozliczeń elektronicznych. Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez producenta programu e-pity®, podatnicy rozliczający się w zeszłym roku online mogli znaleźć nadpłatę na swoich kontach znacznie szybciej. Urzędy Skarbowe stają na wysokości zadania, rozliczając PITy w rekordowym tempie – nawet 14 dni!

Na podium pod względem szybkości zwrotu podatku z PIT za rok 2018 uplasowało się aż pięć urzędów skarbowych. Jak będzie w tym roku? Prognozy, na podstawie raportu „Zwrot podatku z PIT. Największe badanie w Polsce”* są już dostępne online dla wszystkich urzędów w Polsce. 

REKLAMA

Autopromocja

Online górą

REKLAMA

Ze względu na znacznie krótszy czas oczekiwania, z roku na rok rośnie liczba wysyłanych e-deklaracji. PIT-y można wysyłać przez Internet od 2008 r., w pierwszym roku tą drogą przesłano jedynie 390 zeznań. Według danych Ministerstwa Finansów w 2015 roku złożono ponad 7 milionów PIT-ów elektronicznych, w 2016 blisko 8 mln 400 tys., w 2017 roku aż 11 mln, natomiast za 2018 rok – 16 milionów! Tendencja jest więc wyraźnie wzrostowa i z całą pewnością w najbliższych latach taka pozostanie.

On-line, to nie tylko szybsza, ale również zdecydowanie wygodniejsza forma na rozliczenie. Każdy podatnik, którego dotyczą deklaracje PIT-37 lub PIT-38, może znaleźć swoje rozliczenie na stronach ministerstwa. To wygodne dla wielu, którzy na rozliczenia z fiskusem musieli czasem przeznaczać co roku nawet kilka godzin. Teraz zajmuje to zaledwie kilka do kilkunastu minut. Według e-file, średni czas wypełnienia, drukowania lub przesyłania e-pita skrócił się do 7 min i 33 sekund, ale zdarzają się wybitnie szybcy podatnicy, którzy potrafili zrobić to w czasie zdecydowanie krótszym.

Na roczne zeznanie podatkowe mamy czas do 2 marca 2020 roku (poniedziałek) w przypadku formularza PIT-28, oraz do 30 kwietnia 2020 roku (czwartek), jeśli rozliczamy PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39.

Kiedy zwrot podatku?

REKLAMA

Ile czasu w rzeczywistości potrzebuje administracja skarbowa na zwrot pieniędzy podatnikom? Firma e-file, producent aplikacji do wypełniania deklaracji PIT online, przeprowadziła sondaż wśród 60 143 podatników składających e-deklaracje PIT 37, PIT 36, PIT 38 i PIT 39 w 2018 roku. Wyniki badania wyraźnie pokazują, że warto pospieszyć się z rozliczeniem, jeżeli zależy nam na stosunkowo szybkim uzyskaniu zwrotu. – Podatnicy, którzy składali deklaracje podatkowe w styczniu, otrzymywali zwrot najszybciej, średnio po 24 dniach. Wraz z kolejnymi miesiącami złożenia deklaracji, przeciętny czas oczekiwania rósł. W lutym wynosił średnio 26 dni, w marcu 36 dni, a sdni, dnipóźnialscy, którzy złożyli rozliczenie w kwietniu, czekali nawet 42 dni! wylicza Artur Kaczmarek, ekspert firmy e-file.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Numerem 1 w szybkości (22 dni) zwrotów okazała się najpopularniejsza deklaracja PIT-37, co oznacza, że zwrot podatku najszybciej docierał do rozliczających swój dochód pracowników, zleceniobiorców, emerytów i rencistów oraz do osób ubiegających się o zwrot z kapitału rozliczanego w PIT-38 . O jeden dzień dłużej czekano na zwrot ze zbywania nieruchomości (PIT-39) czy działalności gospodarczej (PIT-36).

Najszybsze urzędy skarbowe w Polsce. Sprawdź swój urząd!

Najkrócej na swój zwrot nadpłaconego podatku w 2019 roku czekali podatnicy z województwa opolskiego i świętokrzyskiego – ex equo 29 dni, utrzymując tym samym poziom z lat ubiegłych. Dobrze z czasem wypłat poradziły sobie urzędy skarbowe w województwie podlaskim i podkarpackim (średnio 29 i 30 dni), poprawiając swoje statystyki o kilka dni. Stosunkowo najdłużej czekali rozliczający się w województwach: lubelskim, śląskim i mazowieckim (34 dni) oraz warmińsko-mazurskim (36 dni), choć warto zaznaczyć, że czas ten skrócił się w porównaniu z wcześniejszymi danymi (od 44 do 48 dni).

W zestawieniu najszybszych urzędów skarbowych w Polsce, po raz kolejny wyróżnił się US z Grodziska Wielkopolskim (woj. wielkopolskie, 14 644 mieszkańców), rozliczając się ze swoimi podatnikami średnio w 14 dni. Dzięki temu placówka zajęła 1 miejsce pod względem szybkości zwrotu podatku PIT wraz z innymi czterema US. Laur pierwszeństwa należy się także urzędom skarbowym w Strzyżowie (woj. podkarpackie, 8 893 mieszkańców), Dzierżoniowie (woj. dolnośląskie, 34 396 mieszkańców), Busku- Zdroju (woj. świętokrzyskie, 16 428 mieszkańców), Lubaczowie (woj. podkarpackie, 12 101 mieszkańców). W 2019 roku rywalizacja między jednostkami była bardzo wyrównana!

W kategorii dużych miast, na podium po raz kolejny pojawił się Poznań (537 682 mieszkańców), zajmując pierwsze miejsce w zestawieniu z wynikiem 18 dni. Na drugim miejscu znalazły się ex equo Kraków (stolica woj. małopolskiego, 774 839 mieszkańców) i Szczecin (stolica woj. zachodniopomorskiego, 402 100 mieszkańców), w którym podatnicy czekali na zwrot 20 dni. Podium zamyka Bydgoszcz (stolica woj. kujawsko-pomorskiego, 350 178 mieszkańców) z wynikiem 21 dni.

Jak będzie w tym roku? Prognozy zwrotu dla konkretnych urzędów skarbowych można sprawdzić na interaktywnej mapie przygotowanej przez e-file. Na stronie https://www.e-pity.pl/znajdz-urzad-skarbowy-online/ znajduje się Baza Wszystkich Urzędów Skarbowych w Polsce, w której sprawdzimy średni czas oczekiwania na pieniądze, wypełnimy PIT, a także przeszukamy bazę OPP w regionie.

*Zwrot podatku z PIT. Największe badanie w Polsce! Prognozowany okres zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych wynika z badania przeprowadzonego przez e-file sp. z o.o. sp.k. dla rozliczeń podatkowych w roku 2019. Zakłada on porównywalność tempa realizacji zwrotów podatku w organach w kolejnych latach podatkowych. Wyniki badania opracowane zostały na podstawie odpowiedzi na pytania udzielone przez 60 143 respondentów. Wynik badania lub podany prognozowany termin zwrotu podatku nie stanowi wiążącej dla użytkownika informacji o zwrocie podatku w roku 2020, a jest jedynie informacją o charakterze statystycznym i poglądowym. e-file sp. z o.o. sp.k. nie ponosi odpowiedzialności za działanie organów podatkowych, a ostateczny termin zwrotu podatku wynika wyłącznie z przepisów powszechnie obowiązującego prawa.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA