reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Zmiana zasad logowania do usługi Twój e-PIT w 2020 roku

Zmiana zasad logowania do usługi Twój e-PIT w 2020 roku

Minister Finansów przygotował projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego. Zmiana ta ma na celu zwiększenie poziomu zabezpieczeń w mechanizmie autoryzacji w portalu podatkowym poprzez określenie szerokiego katalogu danych, które mogą służyć uwierzytelnieniu m.in. w zakresie usługi Twój e-PIT. Zmienione przepisy mają wejść w życie już 15 lutego 2020 r.

Aktualnie, zgodnie z § 11a rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2015 r. w sprawie  zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego (tekst jednolity: Dz. U. 2019 r. poz. 2367), warunkiem korzystania z portalu podatkowego w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2a (usługa Twój e-PiT) i 8 (zgłoszenie AKC-RU/AKC-ZU) rozporządzenia, jest uwierzytelnienie się za pomocą:

1) danych podatkowych – tj.:
a) identyfikatora podatkowego – czyli NIP i daty urodzenia podatnika albo numeru PESEL,
b) kwoty przychodu wykazanego w złożonym przez podatnika zeznaniu za rok bezpośrednio poprzedzający rok podatkowy,
c) kwoty przychodu zawartej w jednej z informacji podatkowych, która została uwzględniona przez organ podatkowy w udostępnionym podatnikowi zeznaniu rozporządzenia,

albo

2) profilu zaufanego podatnika.

Jest to zatem katalog zamknięty uwierzytelniających danych podatkowych, pozwalających na logowanie do usługi Twój e-PIT na portalu podatkowym.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Omawiany projekt rozporządzenia ma dokonać zmiany w ww. § 11a dotyczącej określenia tych uwierzytelniających danych podatkowych.

Przepis § 11a ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia ma otrzymać następujące brzmienie:
W przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2a i 8, warunkiem korzystania z portalu jest uwierzytelnienie:

1) przez podanie identyfikatora podatkowego oraz innych danych dotyczących podatnika umożliwiających jego identyfikację, które są w posiadaniu podatnika oraz organów Krajowej Administracji Skarbowej, w tym kwoty przychodu, kwoty nadpłaty lub kwoty do zapłaty;”.

Będzie to więc katalog otwarty uwierzytelniających danych podatkowych.

Jak czytamy w uzasadnieniu omawianego projektu „zmiana ma na celu udostępnienie podatnikom udoskonalonej usługi „Twój e-PIT”, charakteryzującej się zwiększonym poziomem bezpieczeństwa, wiarygodności i niezaprzeczalności danych zawartych we wnioskach, deklaracjach i pismach. Zwiększenie poziomu zabezpieczeń w mechanizmie autoryzacji w portalu podatkowym wzmocni ochronę danych podatkowych przed nieuprawnionym dostępem.”

Minister finansów na podstawie dotychczasowej praktyki uznał, że niecelowe z perspektywy jakości i bezpieczeństwa udostępnianych usług – jest wyszczególnianie w rozporządzeniu katalogu danych wykorzystywanych do uwierzytelnienia.

Zdaniem resortu finansów mechanizm autoryzacji do portalu podatkowego (tu w szczególności do usługi Twój e-PIT) powinien być dostosowywany do aktualnych potrzeb i wymagań bezpieczeństwa. Stąd propozycja określenia szerokiego (otwartego) katalogu danych, które mogą służyć uwierzytelnieniu. Dane te będą wykorzystywane w zależności od przypadku, niemniej jednak to bezpieczeństwo przetwarzania danych i zapewnienie ochrony tajemnicy skarbowej powinny decydować o ilości danych, które podatnik będzie zobowiązany podać w systemie żeby uzyskać dostęp do ww. usługi.

Omawiana zmiana ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Ministrowi finansów zależy na jak najszybszym dostosowania systemów informatycznych (portalu podatkowego) do nowych zasad autoryzacji.

Jak poinformowało naszą redakcję Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów:
Do usługi Twój e-PIT tak jak w poprzednim roku, będzie się można zalogować za pomocą danych uwierzytelniających lub za pomocą profilu zaufanego.
Aby zalogować się do e-PIT, potrzebne będą następujące dane uwierzytelniające:
- PESEL (albo NIP i data urodzenia)
- kwota przychodu wskazana w PIT za 2018 r.
- kwotę przychodu za 2019 r., która znajduje się w jednej z informacji od płatników (np. pracodawcy), np. PIT-11
- kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2018 r. Jeżeli podatnik otrzyma informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2018 r. nie rozliczył się samodzielnie - podaje kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A,

Zasady logowania dla podatnika są analogiczne jak w roku poprzednim. Jedyną zmianą jest wprowadzenie dodatkowych warunków dla uwierzytelnienia małżonka jeśli podatnik chce rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, którego kwoty do uwierzytelnia są równe zero. W takiej sytuacji należy podać imię ojca małżonka.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama