REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga internetowa w zeznaniu rocznym PIT za 2017 rok

Ulga internetowa w zeznaniu rocznym PIT za 2017 rok
Ulga internetowa w zeznaniu rocznym PIT za 2017 rok

REKLAMA

REKLAMA

W zeznaniu podatkowym PIT składanym za rok 2017 z ulgi internetowej mogą skorzystać wyłącznie ci podatnicy, którzy do tej pory nie korzystali z niej w ogóle albo po raz pierwszy skorzystali z niej w zeznaniu składanym w ubiegłym roku. Jakie warunki należy spełniać, ile można odliczyć i na jakim formularzu?

REKLAMA

Autopromocja

Którzy podatnicy mogą skorzystać z odliczenia?

Ustawodawca wyraźnie wskazuj, że odliczenie wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet (o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.

Oznacza to, że w rozliczeniu rocznym PIT za rok 2017 z odliczenia (tzw. ulgi internetowej) mogą skorzystać jedynie ci podatnicy, którzy nigdy wcześniej tego odliczenia nie wykazywali oraz ci, którzy po raz pierwszy uwzględnili je w zeznaniu podatkowym składanym w ubiegłym roku, tj. za rok 2016.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Takie ograniczenie, które zostało wprowadzone kilka lat temu, spowodowało, że z tej preferencji korzysta obecnie znaczenie mniej podatników. Ulga została bowiem zachowana w stosunku do osób, które dopiero zaczynają korzystać z sieci Internet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

W ubiegłym roku podatnik zakupił nieruchomość, w której zainstalował sieć Internet. W ciągu tego roku przez okres kilku miesięcy opłacał rachunki za korzystanie z sieci. Podatnik po raz pierwszy zamierza uwzględnić w swoim zeznaniu ulgę podatkową z tytułu użytkowania sieci Internet. Czy ulga mu przysługuje?

Dokonując rozliczenia podatkowego za rok 2017 podatnik ma prawo odliczyć udokumentowane wydatki na ten cel, do określonego ustawowo limitu. Także w kolejnym zeznaniu podatkowym, składanym już za 2018 rok, będzie mógł skorzystać z odliczenia, z uwagi na fakt, że przysługuje ono podatnikowi w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych.

Jaki jest limit kwotowy odliczenia?

Ulga internetowa jest limitowana, co oznacza, że podatnik może odliczyć tylko określoną wysokość poniesionych wydatków. Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczeniu podlegają wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Nadwyżki wydatków ponad tę kwotę nie można przenieść do uwzględnienia w kolejnych latach.

Jakie wydatki podlegają odliczeniu?

Należy mieć na uwadze, na co wskazuje literalne brzmienie przepisów, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki poniesione z tytułu użytkowania sieci Internet. W związku z czym podatnik nie może odliczyć w ramach ulgi na Internet kosztów np. instalacji sieci, gdyż nie stanowią one kosztów związanych z użytkowaniem sieci.

Ważne!

Ulga na korzystanie z sieci Internet nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci.

Przy czym odliczenie wydatków związanych z użytkowaniem Internetu jest możliwe niezależnie od miejsca, w którym się z niego korzysta, jak i formy dostępu. Przykładowo można korzystać z sieci w domu, mając łącze stałe lub bezprzewodowe, w tym używając urządzeń mobilnych, a także będąc w innych miejscach, np. w kawiarence internetowej.


Jak udokumentować wydatki?

Chcąc skorzystać z tej ulgi, podatnik musi posiadać dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków na użytkowanie sieci Internet.

Art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje w jaki sposób wydatek powinien być udokumentowany, by można go było odliczyć. A zatem wysokość  poniesionych kosztów należy ustalić na podstawie dokumentu, który zawiera w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty. Dokumentami potwierdzającymi poniesione wydatki będą więc przede wszystkim faktury i rachunki.

Warunkiem jest by dokument zawierał wskazane przez ustawodawcę informacje. W związku z tym, o czym należy pamiętać, niewystarczającym potwierdzeniem poniesionych wydatków będzie paragon z kasy rejestrującej, np. w sytuacji gdy korzystamy z sieci w kafejce internetowej, bo nie zawiera on danych nabywcy.

Dodatkowo, jeżeli dostęp do Internetu jest tylko jedną z usług kupowanych u danego dostawcy, obok np. telewizji kablowej czy telefonu stacjonarnego, z dokumentu wystawionego przez dostawcę usługi musi wynikać kwota wydatków za jego użytkowanie.

Na jakim formularzu dokonywać odliczenia?

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi internetowej, ma do wypełnienia formularza PIT/O. Jest to załącznik przeznaczony dla osób korzystających z odliczeń od dochodu (przychodu) lub od podatku.

REKLAMA

Odliczenia można dokonać od dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, po zakończeniu roku podatkowego, w zeznaniu podatkowym PIT-36 lub PIT-37, do których to zeznań należy dołączyć formularz PIT/O.

Odliczenia dokonuje się także od przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w składanym w zeznaniu podatkowym PIT-28, do którego także należy dołączyć PIT/O.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA