reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga internetowa w zeznaniu rocznym PIT za 2017 rok

Ulga internetowa w zeznaniu rocznym PIT za 2017 rok

W zeznaniu podatkowym PIT składanym za rok 2017 z ulgi internetowej mogą skorzystać wyłącznie ci podatnicy, którzy do tej pory nie korzystali z niej w ogóle albo po raz pierwszy skorzystali z niej w zeznaniu składanym w ubiegłym roku. Jakie warunki należy spełniać, ile można odliczyć i na jakim formularzu?

Którzy podatnicy mogą skorzystać z odliczenia?

Ustawodawca wyraźnie wskazuj, że odliczenie wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet (o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.

Oznacza to, że w rozliczeniu rocznym PIT za rok 2017 z odliczenia (tzw. ulgi internetowej) mogą skorzystać jedynie ci podatnicy, którzy nigdy wcześniej tego odliczenia nie wykazywali oraz ci, którzy po raz pierwszy uwzględnili je w zeznaniu podatkowym składanym w ubiegłym roku, tj. za rok 2016.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Takie ograniczenie, które zostało wprowadzone kilka lat temu, spowodowało, że z tej preferencji korzysta obecnie znaczenie mniej podatników. Ulga została bowiem zachowana w stosunku do osób, które dopiero zaczynają korzystać z sieci Internet.

Przykład

W ubiegłym roku podatnik zakupił nieruchomość, w której zainstalował sieć Internet. W ciągu tego roku przez okres kilku miesięcy opłacał rachunki za korzystanie z sieci. Podatnik po raz pierwszy zamierza uwzględnić w swoim zeznaniu ulgę podatkową z tytułu użytkowania sieci Internet. Czy ulga mu przysługuje?

Dokonując rozliczenia podatkowego za rok 2017 podatnik ma prawo odliczyć udokumentowane wydatki na ten cel, do określonego ustawowo limitu. Także w kolejnym zeznaniu podatkowym, składanym już za 2018 rok, będzie mógł skorzystać z odliczenia, z uwagi na fakt, że przysługuje ono podatnikowi w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych.

Jaki jest limit kwotowy odliczenia?

Ulga internetowa jest limitowana, co oznacza, że podatnik może odliczyć tylko określoną wysokość poniesionych wydatków. Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczeniu podlegają wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Nadwyżki wydatków ponad tę kwotę nie można przenieść do uwzględnienia w kolejnych latach.

Jakie wydatki podlegają odliczeniu?

Należy mieć na uwadze, na co wskazuje literalne brzmienie przepisów, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki poniesione z tytułu użytkowania sieci Internet. W związku z czym podatnik nie może odliczyć w ramach ulgi na Internet kosztów np. instalacji sieci, gdyż nie stanowią one kosztów związanych z użytkowaniem sieci.

Ważne!

Ulga na korzystanie z sieci Internet nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci.

Przy czym odliczenie wydatków związanych z użytkowaniem Internetu jest możliwe niezależnie od miejsca, w którym się z niego korzysta, jak i formy dostępu. Przykładowo można korzystać z sieci w domu, mając łącze stałe lub bezprzewodowe, w tym używając urządzeń mobilnych, a także będąc w innych miejscach, np. w kawiarence internetowej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama