REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga rehabilitacyjna w PIT – wydatki na instalację gazową i piec centralnego ogrzewania

Ulga rehabilitacyjna w PIT – wydatki na instalację gazową i piec centralnego ogrzewania
Ulga rehabilitacyjna w PIT – wydatki na instalację gazową i piec centralnego ogrzewania

REKLAMA

Wydatki związane z adaptacją i wyposażeniem mieszkań lub budynków mieszkalnych dla potrzeb osoby niepełnosprawnej (także m.in. wydatki na założenie instalacji gazowej, pieca c.o. i grzejników) mogą podlegać odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o ile zostaną spełnione określone w ustawie o PIT warunki.

Kwestia ta trafiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej za sprawą wniosku osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym (II grupa inwalidzka) z dysfunkcją kończyn dolnych. Dotychczas jej dom, w którym mieszka sama, ogrzewany był piecem na węgiel i drewno. Skład opału znajdował się jednak w pewnej odległości od domu, co – ze względu na charakter jej niepełnosprawności – było dużym utrudnieniem, a nawet przyczyniło się do poważnego wypadku. Dlatego też wnioskodawczyni zdecydowała się na założenie instalacji gazowej, kupno grzejników i pieca c.o.), której koszt pokryła całkowicie z własnej kieszeni. Powstało zatem pytanie, czy poniesione wydatki może ona odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej.

W wydanej 13 grudnia 2017 r. interpretacji indywidualnej wskazano, że jest to możliwe, jednak po spełnieniu kilku konkretnych warunków.

Ulga rehabilitacyjna

Sama ulga rehabilitacyjna regulowana jest przez art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Stanowi on, że od podstawy obliczenia podatku odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Podlegają one odliczeniu od dochodu pod warunkiem, że nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie, ani sfinansowane lub dofinansowane ze środków: zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeśli wydatki te zostały częściowo sfinansowane z powyższych źródeł, podatnik ma prawo odliczyć różnicę pomiędzy rzeczywiście poniesionymi wydatkami, a kwotą dofinansowaną.

Konieczne jest jednak posiadanie dokumentów potwierdzających poniesienie odliczanych wydatków. Każdy dokument powinien zawierać: dane kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

Ponadto, aby można było mówić o uldze rehabilitacyjnej, osoba ubiegająca się o taką ulgę powinna dysponować orzeczeniem o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, decyzją przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, albo orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Adaptacja i wyposażenie – znaczenie terminów ustawowych

Zgodnie z definicją słownikową, „adaptacja” to przystosowanie do innego użytku, przerobienie dla nadania innego charakteru, zaś „wyposażenie” to urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania czegoś. Adaptacja i wyposażenie muszą więc umożliwiać lub ułatwiać osobie niepełnosprawnej mieszkanie w danym lokalu czy budynku, z uwzględnieniem rodzaju jej niepełnosprawności. To właśnie rodzaj niepełnosprawności będzie miał kluczowe znaczenie, ponieważ w przypadku każdego niepełnosprawnego ta kwestia będzie się prezentowała inaczej. Wydatki na adaptację i wyposażenie mogą być inne w przypadku każdego niepełnosprawnego, będą bowiem odpowiadały na indywidualne potrzeby wynikające z charakteru niepełnosprawności. Dlatego też możliwość odliczenia tych wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej powinna być rozpatrywana odrębnie w każdej sytuacji: należy wykazać, że u podstaw danej adaptacji czy wyposażenia leżą uzasadnione potrzeby osoby niepełnosprawnej.

W rozpatrywanym przypadku zastosowanie ulgi rehabilitacyjnej będzie jak najbardziej uzasadnione – orzekł Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wnioskodawczyni posiada dysfunkcję kończyn dolnych, wskutek czego zmiana systemu ogrzewania domu z pieca na węgiel i drewno na piec gazowy i instalację gazową ułatwia jej egzystencję i odpowiada jej uzasadnionym potrzebom wynikającym z niepełnosprawności.

Żródło: Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 grudnia 2017 r., sygn. 0115-KDIT2-2.4011.353.2017.1.IL.

Ernestyna Pachała

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  REKLAMA