reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga rehabilitacyjna w PIT – wydatki na instalację gazową i piec centralnego ogrzewania

Ulga rehabilitacyjna w PIT – wydatki na instalację gazową i piec centralnego ogrzewania

Wydatki związane z adaptacją i wyposażeniem mieszkań lub budynków mieszkalnych dla potrzeb osoby niepełnosprawnej (także m.in. wydatki na założenie instalacji gazowej, pieca c.o. i grzejników) mogą podlegać odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o ile zostaną spełnione określone w ustawie o PIT warunki.

Kwestia ta trafiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej za sprawą wniosku osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym (II grupa inwalidzka) z dysfunkcją kończyn dolnych. Dotychczas jej dom, w którym mieszka sama, ogrzewany był piecem na węgiel i drewno. Skład opału znajdował się jednak w pewnej odległości od domu, co – ze względu na charakter jej niepełnosprawności – było dużym utrudnieniem, a nawet przyczyniło się do poważnego wypadku. Dlatego też wnioskodawczyni zdecydowała się na założenie instalacji gazowej, kupno grzejników i pieca c.o.), której koszt pokryła całkowicie z własnej kieszeni. Powstało zatem pytanie, czy poniesione wydatki może ona odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej.

W wydanej 13 grudnia 2017 r. interpretacji indywidualnej wskazano, że jest to możliwe, jednak po spełnieniu kilku konkretnych warunków.

Ulga rehabilitacyjna

Sama ulga rehabilitacyjna regulowana jest przez art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Stanowi on, że od podstawy obliczenia podatku odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Podlegają one odliczeniu od dochodu pod warunkiem, że nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie, ani sfinansowane lub dofinansowane ze środków: zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeśli wydatki te zostały częściowo sfinansowane z powyższych źródeł, podatnik ma prawo odliczyć różnicę pomiędzy rzeczywiście poniesionymi wydatkami, a kwotą dofinansowaną.

Konieczne jest jednak posiadanie dokumentów potwierdzających poniesienie odliczanych wydatków. Każdy dokument powinien zawierać: dane kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

Ponadto, aby można było mówić o uldze rehabilitacyjnej, osoba ubiegająca się o taką ulgę powinna dysponować orzeczeniem o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, decyzją przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, albo orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia.

Adaptacja i wyposażenie – znaczenie terminów ustawowych

Zgodnie z definicją słownikową, „adaptacja” to przystosowanie do innego użytku, przerobienie dla nadania innego charakteru, zaś „wyposażenie” to urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania czegoś. Adaptacja i wyposażenie muszą więc umożliwiać lub ułatwiać osobie niepełnosprawnej mieszkanie w danym lokalu czy budynku, z uwzględnieniem rodzaju jej niepełnosprawności. To właśnie rodzaj niepełnosprawności będzie miał kluczowe znaczenie, ponieważ w przypadku każdego niepełnosprawnego ta kwestia będzie się prezentowała inaczej. Wydatki na adaptację i wyposażenie mogą być inne w przypadku każdego niepełnosprawnego, będą bowiem odpowiadały na indywidualne potrzeby wynikające z charakteru niepełnosprawności. Dlatego też możliwość odliczenia tych wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej powinna być rozpatrywana odrębnie w każdej sytuacji: należy wykazać, że u podstaw danej adaptacji czy wyposażenia leżą uzasadnione potrzeby osoby niepełnosprawnej.

W rozpatrywanym przypadku zastosowanie ulgi rehabilitacyjnej będzie jak najbardziej uzasadnione – orzekł Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wnioskodawczyni posiada dysfunkcję kończyn dolnych, wskutek czego zmiana systemu ogrzewania domu z pieca na węgiel i drewno na piec gazowy i instalację gazową ułatwia jej egzystencję i odpowiada jej uzasadnionym potrzebom wynikającym z niepełnosprawności.

Żródło: Interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 grudnia 2017 r., sygn. 0115-KDIT2-2.4011.353.2017.1.IL.

Ernestyna Pachała

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wisławski

Adwokat, Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama