reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Czy zakup telewizora można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Czy zakup telewizora można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Telewizor, jeżeli ma funkcje ułatwiające korzystanie z niego przez osoby niepełnosprawne (np. osoby niedowidzące i niewidome, niedosłyszące i niesłyszące), może być uznany za sprzęt rehabilitacyjny i jednocześnie ułatwiający niepełnosprawnemu wykonywanie czynności życiowych. Co za tym idzie, podatnik może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu jego zakupu i odliczyć ten wydatek od dochodu.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji podatkowej z 27 lutego 2017 r. (3063.ILPB1-2.4511.75.2017.2.NK), uznając za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy.

Niewidomy kupił telewizor

Wnioskodawca jest osobą niewidomą, posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. We wniosku o indywidualną interpretację podatkową wskazywał na zakup sprzętu elektroniczny wyposażonego w opcje ułatwiające korzystanie przez osoby niepełnosprawne, także niewidome. Jednocześnie z pisma wynikało, że wnioskodawca korzystał już uprzednio z ulgi na zakup komputera przeznaczonego do obsługi przez osoby niewidome.

Jego pytanie dotyczyło nowego sprzętu - telewizora. Jednocześnie, wnioskujący zapewniał, że telewizor, tak samo jak posiadany już komputer, ułatwiają mu życie codzienne, między innymi dzięki dostarczaniu informacji o świecie zewnętrznym. Jego zdaniem, nowozakupiony sprzęt mógł zatem otrzymać miano rehabilitacyjnego.

Tymczasem, zainteresowany pokrył zakup elektroniki całkowicie z własnych środków.

W związku z tym, wnioskodawca zwrócił się o odpowiedź na pytanie dotyczące możliwości odliczenia zakupu telewizora od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Ulga rehabilitacyjna

Obowiązująca ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) zawiera definicję podstawy obliczenia podatku. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT stanowi ją dochód ustalony zgodnie z przepisami ustawy, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną. Odliczenie tego rodzaju wydatków dotyczy także podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Przede wszystkim podatnik powinien mieć na uwadze, że odliczyć można zakup tylko tych sprzętów, które nie zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nie podlegają odliczeniu także środki, które zwrócono wnioskującemu w jakiejkolwiek formie, a w przypadku częściowego finansowania, odliczeniu podlega różnica.

W ustawie określone są ponadto rodzaje wydatków uprawniające do odliczeń. Mówi o tym art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Ponadto, przepisy art. 26 ust. 7b – 7g tej ustawy ustanawiają zasady i warunki dokonywania tych odliczeń.

Zasady i warunki korzystania z ulgi

Podstawowym warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez ubiegającego się orzeczenia o niepełnosprawności oraz decyzji przyznającej rentę. W przypadku osób poniżej 16 roku życia, orzeczenie jest wydawane na postawie przepisów szczególnych.

Zgodnie z wymienionymi wyżej przepisami, za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych uważa się przede wszystkim koszty zakupu i naprawy indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych służących tym celom. Nie dotyczy to sprzętu gospodarstwa domowego.

Natomiast, w pojęcie rehabilitacji zostało uregulowane w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1  „rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej”.

Zakup telewizora może podlegać odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Określenie „indywidualne” co do wymagań sprzętu, wskazuje na jego szczególny, niestandardowy charakter oraz posiadanie określone właściwości. Aby skorzystać z ulgi ponadto należy pamiętać, że pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu, a rodzajem niepełnosprawności, pozostawać musi ścisły związek, a zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany w rehabilitacji. Co oznacza, że służyć ma przywracaniu sprawności organizmu lub ułatwiać wykonywanie czynności życiowych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama