reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga w PIT dla honorowych krwiodawców – odliczenie od dochodu wartości darowizny krwi

Ulga w PIT dla honorowych krwiodawców – odliczenie od dochodu wartości darowizny krwi

Obecnie nic nie wskazuje na to, by honorowi dawcy krwi mogli odliczyć w swoich rocznych zeznaniach podatkowych większe niż dotychczas kwoty. Od lat nie zmieniła się podstawa obliczenia kwoty odliczenia - 130 zł za litr pobranej krwi. Co roku natomiast rośnie liczba podatników, którzy korzystają z tej ulgi.

Od 2007 roku istnieje możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w rozliczeniu PIT w kwocie 130 zł za litr. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit.c ustawy o PIT odliczeniu od dochodu podlegają darowizny przekazane na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi na podstawie ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy i litrów oddanej krwi lub równoważnej ilości jej składników przeliczonej zgodnie z art. 8 tej ustawy.

Możliwość odliczenia od dochodu z tytułu wszystkich darowizn, wskazanych w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit.a-c ustawy o jest ograniczona limitem - odliczenie nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6% rocznego dochodu podatnika.

Kwoty odliczenia z tytułu darowizny krwi lub jej składników ustalane są w oparciu o kwotę rekompensaty określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi. Przepisy ustawy o PIT tylko odwołują się do odrębnych regulacji, które znajdują się we właściwości resortu zdrowia.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Te odrębne regulacje to aktualnie wydane na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi rozporządzenie Ministra Zdrowia z 6 lutego 2017 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty (Dz. U. poz. 235).

Na podstawie § 3 pkt 1 lit.a tego rozporządzenia rekompensata pieniężna, o której mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o publicznej służbie krwi, przysługuje dawcy krwi rzadkiej grupy w wysokości za 1 litr pobranej krwi - 130 zł. Kwota ta, mimo zmiany przepisów o publicznej służbie krwi, nie uległa jednak zmianie od 2004 roku.

W trakcie konsultacji publicznych dotyczących projektu ww. rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia nie uwzględniło wysuniętego m.in. przez Naczelną Radę Lekarską i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie postulatu zdecydowanego zwiększenia kwoty rekompensaty. Jak pisało Miinisterstwo Zdrowia: "Kwota rekompesaty dla dawców krwi rzadkich grup, mając na uwadze decyzje kierunkowe Kierownictwa Minisrstwa Zdrowia, nie będzie podwyższona. Należy mieć na uwadze, iż cena rekompensaty, określona dla dawców krwi rzadkich grup, jest skorelowana z tzw. „ulgą podatkową dla Honorowych Krwiodawców” (podstawa opodatkowania po odliczeniu kwoty darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa), która przysługuje na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.). Zwiększenie ww. kwoty, pociąga za sobą wzrost ww. „ulgi podatkowej”, a co za tym idzie – skutki dla budżetu państwa (zmniejszenie przychodów z podatku PIT)."

W celu ustalenia równoważnej, do litrów oddanej krwi, ilości darowanych składników krwi stosuje się sposób określony w art. 8 ustawy o publicznej służbie krwi. Zgodnie z tym przepisem równoważnymi ilościami składników krwi odpowiadającymi 1 litrowi oddanej krwi (…) są:
1) 3 litry osocza;
2) 2 donacje krwinek płytkowych pobranych przy użyciu separatora komórkowego;
3) 0,5 donacji krwinek białych pobranych przy użyciu separatora komórkowego;
4) 2 jednostki krwinek czerwonych pobranych przy użyciu separatora komórkowego.

Jak wskazuje Minister Rozwoju i Finansów w latach poprzednich wysokość odliczenia była również ustalana na podstawie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi, jednak wówczas przewidywały one świadczenie za oddaną krew w postaci ekwiwalentu, a nie rekompensaty jak obecnie.

Zatem ewentualny wzrost wysokości odliczenia z tytułu darowizny krwi jest możliwy poprzez podwyższenie kwoty rekompensaty przysługującej za litr oddanej krwi przez ministra zdrowia. Kwestia ta pozostaje poza właściwością Ministra Rozwoju i Finansów.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że z ulgi w PIT dla honorowych dawców krwi skorzystało:

- w rozliczeniu za 2013 r. - 113 tys. podatników – odliczyli oni w sumie 24 mln zł;

- w rozliczeniu za 2014 r. - 121 tys. podatników – odliczyli oni w sumie 25 mln zł;

- w rozliczeniu za 2015 r. - 134 tys. podatników – odliczyli oni w sumie 28 mln zł;

Źródło:

- interpelacja poselska z 12 lutego 2017 roku, którą poseł Piotr Liroy-Marzec skierował do Ministra Rozwoju i Finansów oraz

- odpowiedź na tę interpelację, którą udzielił 13 marca 2017 r. Paweł Gruza, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama