REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czego życzyć księgowym w 2025 r. z okazji Dnia Księgowego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
księgowa, księgowość
Czego życzyć księgowym w 2025 r. z okazji Dnia Księgowego?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dzień 9 czerwca to corocznie obchodzony Dzień Księgowego - święto ustanowione przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Z tej okazji warto nie tylko podziękować przedstawicielom branży za trudną i odpowiedzialną pracę, ale też zastanowić się, jakie życzenia byłyby dziś dla tej grupy zawodowej naprawdę ważne. Przez lata zawód ten kojarzył się z biurkiem uginającym się pod ciężarem papierowych dokumentów i ręcznym przeliczaniem kolumn cyfr. Rzeczywistość w 2025 roku jest jednak zupełnie inna.
Współczesny księgowy to wsparcie, partner biznesowy, technologiczny lider i strażnik zmian legislacyjnych. Z jakimi wyzwaniami mierzy się na co dzień i czego możemy mu życzyć, by praca była bardziej satysfakcjonująca?

1. Udanego wdrożenia KSeF – bez pośpiechu i zaskoczeń

Najbliższe miesiące to dalszy ciąg intensywnych przygotowań do obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Księgowe i księgowi cały czas edukują klientów, podpowiadając im jak wdrażać nowe procesy i narzędzia. Życzeniem numer jeden na ich liście jest to, by klienci – szczególnie ci z sektora MŚP – nie zostawiali wdrożenia KSeF na ostatnią chwilę. Brak terminowości może spowodować chaos i ogromne ryzyko dla rozliczeń.

REKLAMA

Autopromocja

2. Płynnej cyfryzacji – niech technologia ułatwia, a nie komplikuje

Cyfryzacja księgowości to nie wizja przyszłości, lecz codzienność. Automatyzacja rozliczeń, OCR dokumentów, e-faktury, systemy ERP, dostęp do danych z każdego miejsca – to wszystko sprawia, że praca księgowych może być prostsza, szybsza i mniej podatna na błędy. Warunkiem jest dobre wdrożenie i zrozumienie nowych narzędzi.

Coraz więcej księgowych staje się liderami transformacji cyfrowej – edukując klientów i wybierając najlepsze narzędzia. Potrzebują jednak nie tylko kompetencji, ale i zaufania oraz przestrzeni na działanie.

Ja zauważa Patrycja Strzelecka, Dyrektor Zarządzająca w CashDirector S.A., laureatka nagrody specjalnej w konkursie EY Przedsiębiorca Roku za stworzenie ekosystemu, który ułatwia działanie mikro i małych przedsiębiorstw: - Cyfryzacja to dziś nie wybór, lecz naturalny etap rozwoju usług księgowych. Dobrze wdrożona technologia nie tylko zwiększa efektywność i ułatwia pracę biurom rachunkowym, ale też przynosi korzyści klientom – oszczędza czas i zwiększa bezpieczeństwo danych.

3. Przestrzeni na doradzanie

Księgowe są często pierwszym punktem kontaktu przedsiębiorcy w przypadku wątpliwości podatkowych czy prawnych. Choć nie każdy przypadek wymaga formalnego doradztwa podatkowego, dziś zbyt często granica jest niejasna. Efekt? Księgowe boją się udzielić nawet najprostszej porady z obawy przed konsekwencjami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie powinny bowiem wchodzić w kompetencje doradców podatkowych.

Postulaty dotyczące zmian tego stanu prawnego znalazły się w apelu środowisk księgowych zrzeszonych w Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR), który został przekazany do Ministra Finansów w lutym b.r. Jego sygnatariusze domagali się doprecyzowania pojęć funkcjonujących w ustawie o doradztwie podatkowym, takich jak: “porada”, “opinia” czy “wyjaśnienie”. Autorzy argumentowali, że będzie to korzystne dla klientów, którzy zyskają kompleksowe, sprawne i zrozumiałe wsparcie. Jak mówi Przemysław Naklicki, Dyrektor Zarządzający Siecią OSCBR: - Nowoczesne narzędzia, którymi dysponują księgowi, pozwalają im na przeanalizowanie różnych scenariuszy podatkowych. Pracują teraz szybciej i wydajniej, a co za tym idzie mogą więcej czasu poświęcić na biznesowe wsparcie swoich klientów. Czy prawo powinno im tego zabraniać? Granica pomiędzy zwykłą odpowiedzią na zapytanie klienta a doradztwem podatkowym jest bardzo cienka.

4. Przepisów, które da się przewidzieć i zrozumieć

Nieoczekiwane zmiany przepisów, publikowane na ostatnią chwilę, to największy wróg księgowych. Brak vacatio legis, niejasności interpretacyjne i luki w systemach to codzienność, z którą mierzą się osoby odpowiedzialne za rozliczenia firm.
W tym kontekście może cieszyć jeden z postulatów zmian deregulacyjnych zespołu Rafała Brzoski, w myśl którego zmiany wpływające niekorzystnie na sytuację przedsiębiorców miałyby wchodzić w życie po upływie 6 miesięcy od ich uchwalenia. Jak podkreśla Arkadiusz Kacperek, Lider zespołu księgowego w CashDirector S.A.:
- Wprowadzenie zasady, że zmiany niekorzystne dla przedsiębiorców wchodzą w życie dopiero po 6 miesiącach, to realna szansa na uporządkowanie chaosu legislacyjnego. Księgowi zyskaliby czas nie tylko na dostosowanie systemów i procedur, ale też na przygotowanie swoich klientów do nowych obowiązków – bez stresu i nerwowych działań na ostatnią chwilę.

Doceniajmy księgowych nie tylko w dniu ich święta

Bez nich nawet najlepiej prosperująca firma może stracić grunt pod nogami. To oni przez cały rok dbają o porządek w finansach, spokój przedsiębiorców i… zgodność z przepisami, które czasami zmieniają się szybciej niż pory roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF proponuje zmiany w raportowaniu do KNF. Mniej obowiązków dla domów maklerskich

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego zasady przekazywania informacji do Komisji Nadzoru Finansowego przez firmy inwestycyjne i banki prowadzące działalność maklerską. Nowe regulacje, będące częścią pakietu deregulacyjnego, mają na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

Kawa z INFORLEX. Przygotowanie do KSeF

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online. Kawa z INFORLEX wydanie EXTRA. Rozmowa z 2 cenionymi ekspertami.

Kolejna rewolucja i sensacyjne zmiany w KSeF i elektronicznym fakturowaniu. Czy są nowe terminy, co z możliwością fakturowania offline

Deregulacja idzie pełną parą. Rząd zmienia nie tylko obowiązujące już przepisy, ale i te, które dopiero mają wejść w życie. Przykładem takiej deregulacji są przepisy o KSeF czyli o obowiązkowym przejściu na wyłącznie cyfrowe e-faktury. Co się zmieni, co z terminami obowiązkowego przejścia na e-fakturowanie dla poszczególnych grup podatników?

BPO jako most do innowacji: Jak outsourcing pomaga firmom wyjść ze swojej bańki i myśleć globalnie

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie innowacyjność decyduje o przewadze konkurencyjnej, wiele przedsiębiorstw boryka się z paradoksem: potrzebują dostępu do najnowszych technologii i świeżych perspektyw, ale ograniczają ich własne zasoby, lokalizacja czy kultura organizacyjna. Business Process Outsourcing (BPO) staje się w tym kontekście nie tylko narzędziem optymalizacji kosztów, ale przede wszystkim bramą do globalnej puli wiedzy i innowacji.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Wzmożone kontrole upoważnionych i zarejestrowanych eksporterów w UE

Od czerwca 2025 r. unijne służby celne rozpoczęły skoordynowane i intensywne kontrole firm posiadających status upoważnionego eksportera (UE) oraz zarejestrowanego eksportera (REX). Działania te są odpowiedzią na narastające nieprawidłowości w dokumentowaniu preferencyjnego pochodzenia towarów i mają na celu uszczelnienie systemu celnego w ramach umów o wolnym handlu.

8 Najczęstszych błędów przy wycenie usług księgowych

Prawidłowa wycena usług księgowych pozwala prowadzić rentowne biuro rachunkowe. Za niskie wynagrodzenie za usługi księgowe spowoduje w pewnym momencie zapaść zdrowotną księgowej, wypalenie zawodowe, depresję, problemy w życiu osobistym.

REKLAMA

Audytor pod lupą – IAASB zmienia zasady współpracy i czeka na opinie

Jak audytorzy powinni korzystać z wiedzy zewnętrznych ekspertów? IAASB proponuje zmiany w międzynarodowych standardach i otwiera konsultacje społeczne. To szansa, by wpłynąć na przyszłość audytu – głos można oddać do 24 lipca 2025 r.

Zamiast imigrantów na stałe ich praca zdalna. Nowa szansa dla gospodarki dzięki deregulacji

Polska jako hub rozliczeniowy: Jak deregulacja podatkowa może przynieść miliardowe wpływy? Zgodnie z szacunkami rynkowych ekspertów, gdyby Polska zrezygnowała z obowiązku przedstawiania certyfikatów rezydencji podatkowej, mogłaby zwiększyć liczbę zagranicznych freelancerów zatrudnianych zdalnie przez polskie firmy do około 1 mln osób rocznie.

REKLAMA