REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy chcą zatrudniać księgowych, ale… nie mają kogo! Brakuje ekspertów z doświadczeniem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Firmy chcą zatrudniać księgowych, ale… nie mają kogo! Brakuje ekspertów z doświadczeniem
Firmy chcą zatrudniać księgowych, ale… nie mają kogo! Brakuje ekspertów z doświadczeniem
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Mimo stabilnej sytuacji kadrowej i rosnących wynagrodzeń, aż 84% księgowych przyznaje: znalezienie doświadczonego specjalisty to dziś prawdziwe wyzwanie. Barometr nastrojów 2025 pokazuje, że firmy częściej planują rekrutację niż redukcje – ale idealny kandydat musi dziś mieć znacznie więcej niż tylko znajomość Excela.

rozwiń >

Jeżeli firmy planują w tym roku zmiany kadrowe, to raczej będą powiększać zespół, niż go redukować – wynika z Barometru nastrojów polskich księgowych 2025 przygotowanego przez fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce. Zadanie jednak będzie karkołomne. Według prawie 84% badanych znalezienie specjalisty zasadniczo sprawia problem. Dlaczego? Kogo firmy najchętniej widziałyby w swoich szeregach?

REKLAMA

Stabilność zamiast cięć – firmy chcą rekrutować

Zacznijmy od tego, że branża księgowa w Polsce cieszy się aktualnie dobrą koniunkturą – ten rok pod kątem HR-owym uznawany jest za stabilny, a ewentualne zmiany w wynagrodzeniach i zatrudnieniu będą raczej na plus.

"W przypadku 43% księgowych zarobki się zwiększą, dla 40% pozostaną bez zmian. Perspektywa obniżenia wynagrodzenia jest marginalna (niecałe 4% wskazań). Jeśli nastąpią jakieś ruchy kadrowe (choć według 56% badanych sytuacja nie ulegnie zmianie), to prędzej dojdzie do powiększania zespołów: 14% badanych spodziewa się zatrudnienia nowych pracowników, a tylko 8% redukcji etatów" – mówi Wojciech Jagodziński, ekspert ds. badań w e-file.

Rekrutacja pełna przeszkód

Firmy, które zdecydują się na powiększenie zespołu mają jednak twardy orzech do zgryzienia. "Z danych od OLX Praca wiemy, że potrzebni są głównie eksperci. W 2024 r. aż 75% pracodawców poszukiwało księgowych ze wcześniejszym doświadczeniem zawodowym. Wiele wskazuje na to, że w tym roku oczekiwania pracodawców się nie zmniejszyły, a liczba dostępnych na rynku ekspertów wcale nie urosła… Aż 40% księgowych sygnalizuje znaczące trudności w znalezieniu specjalisty, zaś wśród księgowych pełniących funkcje zarządcze odsetek wzrasta do prawie 55%" – komentuje Artur Kaczmarek, dyrektor ds. komunikacji w e-file.

Ekspertów jak na lekarstwo

Opinie księgowych pokazują również, że w Polsce dostęp do specjalistów jest bardzo zróżnicowany w zależności od regionu i konkretnej specjalizacji – dla 43,5% znalezienie odpowiednio wykwalifikowanego pracownika to prawdziwa ruletka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

W sumie więc mniejsze lub większe problemy ze znalezieniem eksperta deklaruje prawie 84% księgowych.

"Największe problemy z dostępnością doświadczonych księgowych na rynku deklarowali przedstawiciele wyspecjalizowanych usług wsparcia księgowości i doradczych, a relatywnie najmniejsze – działy księgowe w firmach. W zakresie oceny tego aspektu rynku biura księgowe uplasowały się pomiędzy dwiema powyższymi grupami" – dodaje Wojciech Jagodziński.

Kogo szukają pracodawcy w 2025 roku? Twarde i miękkie kompetencje – co dziś liczy się najbardziej?

Wśród pożądanych umiejętności księgowi wymieniali zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie. Analiza odpowiedzi otwartych ujawniła aż 11 liczących się cech! W top 5 znalazły się:

  • Znajomość przepisów: gruntowna znajomość prawa podatkowego (VAT, CIT, PIT), ustawy o rachunkowości oraz umiejętność ich interpretacji i stosowania w praktyce.
  • Doświadczenie: badani wysoko cenią doświadczenie, szczególnie w przypadku pełnej księgowości, obsługi programów księgowych i rozliczania różnych form opodatkowania.
  • Samodzielność: poszukiwany pracownik musi nie tylko być dobrze zorganizowany, ale też podejmować niektóre decyzje bez ciągłego nadzoru. Ważne są otwartość umysłu i zdolność pracy poza schematami. Z wymaganiem samodzielności łączy się oczekiwanie odpowiedzialności za powierzone zadania.
  • Kompetencje stricte techniczne: znajomość obsługi komputera, specjalistycznego oprogramowania księgowego, a także podstawowa wiedza z zakresu IT.
  • Skrupulatność: z odpowiedzi wynika, że od księgowych oczekuje się dokładności, precyzyjności, wnikliwości. Te cechy mają zapewnić rzetelność rozliczeń i zmniejszać ryzyko popełniania błędów przy wykonywaniu codziennych obowiązków.

Jeden specjalista zamiast kilku juniorów

"Ostatnie 3 lata, biorąc pod uwagę dane z portalu OLX Praca, wskazują na pewne spowolnienie w poszukiwaniach pracowników na stanowiska księgowe. Powód? Prawdopodobnie zamiast kilku początkujących ekspertów poszukuje się jednego specjalistę, który nie dość, że będzie skutecznie poruszał się po zagadnieniach prawno-finansowych, to jeszcze wykaże się szeregiem mocnych kompetencji miękkich: odpowiedzialnością, kreatywnością, zaangażowaniem i sprawnością w relacjach interpersonalnych" – mówi Artur Kaczmarek.

Dlaczego brakuje specjalistów?

REKLAMA

Deficyt doświadczonych księgowych potwierdza codzienność Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. "W każdym tygodniu zgłaszają się do nas firmy z prośbą o polecenie specjalisty z zakresu rachunkowości, podatków czy kadr. Dlaczego na rynku wciąż brakuje specjalistów? Takie osoby niechętnie zmieniają pracę, ponieważ zazwyczaj jest ona dla nich źródłem satysfakcji i dobrych zarobków. Specjalistą nie zostaje się w ciągu kilku miesięcy – to kapitał, który buduje się latami. Potrzebna jest mieszanka otwartego umysłu, chęci do rozwoju oraz kilkuletniej praktyki. Łatwiej jest zatrudnić osobę na początku drogi zawodowej, ale jest to inwestycja, która może się pracodawcy nie zwrócić" – zauważa w Barometrze dr hab. Stanisław Hońko, doradca podatkowy i członek Komitetu Standardów Rachunkowości.

W skrócie, tegoroczny Barometr ma dla księgowych dwie wiadomości. Dobrą – kto wszedł już do branży, ten raczej oddycha z ulgą. Gorszą – próg wejścia okazuje się coraz wyższy. Początkujący księgowi muszą wykazać się sporą determinacją.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy nie zapłacisz podatku? Jest kilka warunków, które decydują o zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

REKLAMA

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

REKLAMA