reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga rehabilitacyjna - odliczenie kosztów zakupu pieca c.o.

Ulga rehabilitacyjna - odliczenie kosztów zakupu pieca c.o.

W opinii organów podatkowych wydatki poniesione przez podatnika na zakup kotła c.o. z automatycznym podajnikiem paliwa stałego z towarzyszącą mu instalacją hydrauliczną i zasobnikiem ciepłej wody należą do wydatków związanych ze zmianą wyposażenia budynku mieszkalnego podlegających odliczeniu w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem czynności życiowych. Stanowią bowiem zarówno wydatki na przystosowanie budynku mieszkalnego, jak i jego wyposażenie odpowiadające potrzebom wynikającym z niepełnosprawności (schorzenie narządu ruchu).

Odliczenie zakupu kotła (pieca) c.o. w ramach ulgi rehabilitacyjnej - pytanie podatnika

Podatnik jest osobą niepełnosprawną (ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności). Niepełnosprawność ta ma związek ze schorzeniami narządów ruchu (podatnik ma protezy stawów kolanowych), w związku z czym ma znaczne trudności z poruszaniem się. Zamieszkuje sam w domu jednorodzinnym, ogrzewanym piecem węglowym, znajdującym się w piwnicy, gdzie podatnik musi schodzić kilkukrotnie w ciągu dnia po stromych schodach. Wielokrotne zejścia i wejścia powodują nadwyrężenie i ból przykurczonych kończyn oraz obciążenie protez.

Ulga rehabilitacyjna w PIT 2014 / 2015

Z uwagi na powyższy stan podatnik zamierza zakupić kocioł c.o. z automatycznym podajnikiem paliwa stałego z towarzyszącą mu instalacją hydrauliczną i zasobnikiem ciepłej wody. Taka instalacja pozwoli na sterowanie ogrzewaniem bez konieczności częstego schodzenia do piwnicy (sterowanie za pomocą zdalnego pilota), co korzystnie wpłynie na stan zdrowia podatnika.

Czy podatnik ma prawo odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej zakup i montaż ww. automatycznego kotła c.o.?

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Odpowiedź Krajowej Informacji Podatkowej:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

W katalogu wydatków na cele rehabilitacyjne zawartych w art. 26 ust. 7a ustawy ustawodawca wymienił m.in. wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Zgodnie z językową wykładnią terminu „adaptacja” to „przystosowanie do innego użytku, przerobienie dla nadania innego charakteru, np. w budownictwie przeróbka budynku” (Mały słownik języka polskiego, Warszawa 1994), zaś „wyposażenie” to urządzenia potrzebne do prawidłowego funkcjonowania czegoś”.

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Adaptacja i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie w tym lokalu (budynku), biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Z uwagi na ten fakt wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego mogą być inne u każdej osoby niepełnosprawnej, ponieważ powinny uwzględniać potrzeby wynikające z niepełnosprawności i odpowiadać konkretnym wymaganiom, jakie dana osoba wykazuje.

Biorąc pod uwagę powyższe założenia, stwierdzić należy, że wydatki poniesione przez podatnika na zakup kotła c.o. z automatycznym podajnikiem paliwa stałego z towarzyszącą mu instalacją hydrauliczną i zasobnikiem ciepłej wody należą do wydatków związanych ze zmianą wyposażenia budynku mieszkalnego podlegających odliczeniu w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem czynności życiowych, bowiem stanowią zarówno wydatki na przystosowanie budynku mieszkalnego, jak i jego wyposażenie odpowiadające potrzebom wynikającym z niepełnosprawności (schorzenie narządu ruchu).

W myśl art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy wysokość wydatków (a tym samym i wysokość odliczenia) powinna być ustalona na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty. Przy czym należy mieć na uwadze, że powyższe odliczenie może być dokonane, o ile nie zostało sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama