REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015
Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2015 roku obowiązywać będą m.in. nowe wzory zeznań PIT-37, PIT-36, czy informacji PIT/O.

W Dzienniku Ustaw z 28 listopada 2014 r. zostały opublikowane trzy rozporządzenia Ministra Finansów z 27 listopada 2014 r. :

Autopromocja

-  w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - poz. 1674 (nowe formularze PIT-40, PIT-37, PIT-36,PIT-38,PIT-36L,PIT-39, PIT/D, PIT/O, PIT/M, PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG);

- w sprawie określenia wzoru części uzupełniającej zeznania podatkowego składanego za rok 2014 - poz. 1673 (PIT/UZ);

- w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - poz. 1672 (PIT-28, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28/A, PIT-28/B, PIT/O, PIT/D).

Ponadto w Dzienniku Ustaw pod poz. 1634 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Określa ono nowe wzory formularzy, np. PIT-11, PIT-8C, PIT-2, PIT-12, PIT-4R, PIT-6/PIT-6L, PIT-8AR i PIT-R (przykładowo wzór informacji PIT-11 służącej do rozliczenia dochodów za 2014 r. stanowi załącznik nr 13 do rozporządzenia). Zaczną one obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany formularzy są odpowiedzią na niedawne uruchomienie Portalu Podatkowego oraz związane z nim zastosowanie nowych rozwiązań technicznych.

Powodem ustalenia nowych wzorów są też dokonujące się na gruncie prawa podatkowego zmiany, zwłaszcza te, które mają wejść w życie wraz z początkiem 2015 r.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

(…) w chwili obecnej proponuje się modyfikację wzorów(…) z uwagi na konieczność ich dostosowania do obowiązujących przepisów oraz rozwiązań (w tym organizacyjno-technicznych) wdrażanych w ramach Programu e-Podatki współfinansowanego ze środków europejskich – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Zupełnie nowym formularzem będzie PIT/UZ.

Modyfikacji ulegną następujące wzory:

 • rocznego obliczenia podatku PIT-40
 • zeznania PIT-37
 • zeznania PIT-36
 • zeznania PIT-38
 • zeznania PIT-36L
 • zeznania PIT-39
 • informacji PIT/D, PIT/O, PIT/M, PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG
 • zeznania PIT-28,
 • deklaracji PIT-16A,
 • deklaracji PIT-19A,
 • informacji PIT-28/A.

Zmiany będą dotyczyć przede wszystkim możliwości składania ich drogą elektroniczną: w nagłówku każdego z ww. formularzy sformułowanie „Można składać w wersji elektronicznej www.e-deklaracje.gov.pl” zastąpiono zdaniem „Składanie w wersji elektronicznej: www.portalpodatkowy.mf.gov.pl”.

Znaczenie ma także dostosowanie formularzy PIT-ów do mającej wejść w życie 1 stycznia 2015 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która stanowi m.in., że niektóre PIT-y (w tym PIT-40) składa się jedynie w drodze elektronicznej.

W 2015 r. deklaracje PIT-11, PIT-8C, PIT-R i PIT-40 tylko przez internet

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów już działa

Nowe wzory będzie można stosować od 1 stycznia 2015 r.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Nowe formularze mają zastosowane do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od 1 stycznia 2014 r. Natomiast jeśli przed wejściem w życie opisywanego rozporządzenia zostałoby złożone zeznanie o uzyskanych dochodach lub poniesionych stratach na dotychczas obowiązujących formularzach, to będzie ono uznane za złożone w sposób prawidłowy.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Grzegorz Grzesik

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

REKLAMA