reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Od 1 stycznia 2015 roku obowiązywać będą m.in. nowe wzory zeznań PIT-37, PIT-36, czy informacji PIT/O.

W Dzienniku Ustaw z 28 listopada 2014 r. zostały opublikowane trzy rozporządzenia Ministra Finansów z 27 listopada 2014 r. :

-  w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - poz. 1674 (nowe formularze PIT-40, PIT-37, PIT-36,PIT-38,PIT-36L,PIT-39, PIT/D, PIT/O, PIT/M, PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG);

- w sprawie określenia wzoru części uzupełniającej zeznania podatkowego składanego za rok 2014 - poz. 1673 (PIT/UZ);

- w sprawie określenia wzorów zeznania, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - poz. 1672 (PIT-28, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28/A, PIT-28/B, PIT/O, PIT/D).

Ponadto w Dzienniku Ustaw pod poz. 1634 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Określa ono nowe wzory formularzy, np. PIT-11, PIT-8C, PIT-2, PIT-12, PIT-4R, PIT-6/PIT-6L, PIT-8AR i PIT-R (przykładowo wzór informacji PIT-11 służącej do rozliczenia dochodów za 2014 r. stanowi załącznik nr 13 do rozporządzenia). Zaczną one obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Zmiany formularzy są odpowiedzią na niedawne uruchomienie Portalu Podatkowego oraz związane z nim zastosowanie nowych rozwiązań technicznych.

Powodem ustalenia nowych wzorów są też dokonujące się na gruncie prawa podatkowego zmiany, zwłaszcza te, które mają wejść w życie wraz z początkiem 2015 r.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

(…) w chwili obecnej proponuje się modyfikację wzorów(…) z uwagi na konieczność ich dostosowania do obowiązujących przepisów oraz rozwiązań (w tym organizacyjno-technicznych) wdrażanych w ramach Programu e-Podatki współfinansowanego ze środków europejskich – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Zupełnie nowym formularzem będzie PIT/UZ.

Modyfikacji ulegną następujące wzory:

 • rocznego obliczenia podatku PIT-40
 • zeznania PIT-37
 • zeznania PIT-36
 • zeznania PIT-38
 • zeznania PIT-36L
 • zeznania PIT-39
 • informacji PIT/D, PIT/O, PIT/M, PIT/B, PIT/Z, PIT/ZG
 • zeznania PIT-28,
 • deklaracji PIT-16A,
 • deklaracji PIT-19A,
 • informacji PIT-28/A.

Zmiany będą dotyczyć przede wszystkim możliwości składania ich drogą elektroniczną: w nagłówku każdego z ww. formularzy sformułowanie „Można składać w wersji elektronicznej www.e-deklaracje.gov.pl” zastąpiono zdaniem „Składanie w wersji elektronicznej: www.portalpodatkowy.mf.gov.pl”.

Znaczenie ma także dostosowanie formularzy PIT-ów do mającej wejść w życie 1 stycznia 2015 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która stanowi m.in., że niektóre PIT-y (w tym PIT-40) składa się jedynie w drodze elektronicznej.

W 2015 r. deklaracje PIT-11, PIT-8C, PIT-R i PIT-40 tylko przez internet

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów już działa

Nowe wzory będzie można stosować od 1 stycznia 2015 r.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Nowe formularze mają zastosowane do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od 1 stycznia 2014 r. Natomiast jeśli przed wejściem w życie opisywanego rozporządzenia zostałoby złożone zeznanie o uzyskanych dochodach lub poniesionych stratach na dotychczas obowiązujących formularzach, to będzie ono uznane za złożone w sposób prawidłowy.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Grzegorz Grzesik

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama