reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Bezpłatny dowóz pracownika do pracy bez PIT od 2015 roku

Bezpłatny dowóz pracownika do pracy bez PIT od 2015 roku

Rząd planuje zwolnić z podatku dochodowego wartość świadczeń otrzymanych przez pracowników z tytułu nieodpłatnego dowozu do zakładu pracy organizowanego przez pracodawcę.

Przedmiotowa kwestia wywołuje od lat spory podatników z organami podatkowymi. Nawet sądy administracyjne różnie orzekały w takich sprawach.

Na ogół zgadzano się, że taki darmowy transport pracowników do zakładu pracy organizowany przez pracodawcę jest nieodpłatnym świadczeniem. Jednak problemy wywoływało obliczenie konkretnego przychodu, jaki osiąga z tego tytułu konkretny pracownik. A tylko rzetelne obliczenie przysporzenia (przychodu) dla konkretnej osoby pozwala opodatkować PIT to zdarzenie.

W tej kwestii wypowiedział się także Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z 8 lipca 2014 r. (K 7/13) stwierdził, że zapewnienie dojazdów do pracy przez pracodawcę jest korzyścią podlegającą opodatkowaniu. Pracownik zaoszczędza bowiem wydatek w postaci np. zakupu biletu miesięcznego albo kosztów dojazdu własnym samochodem.

Dojazdy do pracy z zasady opodatkowane

Nieodpłatne świadczenia dla pracowników – opodatkowanie PIT

Od 2015 roku ma pojawić się w ustawie o PIT nowe zwolnienie, które ma uciszyć spory w tym zakresie. Zgodnie z projektowanym nowym pkt 14a w art. 21 ust. 1 ustawy o PIT zwolniona z podatku ma być  wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu pracowników autobusem w rozumieniu art. 2 pkt 41 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.

Zmianę taką przewiduje rządowy projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, którego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się 22 lipca 2014 r.  

Zdaniem rządu obecnie organizowanie bezpłatnego dowozu pracownika do zakładu pracy przez pracodawcę wiąże się z koniecznością prowadzenia ewidencji dla celów ustalenia przychodów poszczególnych pracowników z tego tytułu. Ze względu na skomplikowany charakter rozliczeń, przedsiębiorcy niejednokrotnie nie wykazują tego typu działań.

Aby uprościć system rozliczeń w tym zakresie, a także w celu promocji zatrudnienia osób bezrobotnych, mieszkających na terenach gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo gmin zagrożonych recesją i degradacją społeczną, projekt ustawy zakłada zwolnienie z podatku dochodowego wartości świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu do zakładu pracy transportem zbiorowym (autobusem, busem) – art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Projektodawca zdaje sobie sprawę, że zapewnienie darmowego transportu przez pracodawcę stanowi jeden z czynników decydujących o podjęciu pracy w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania, szczególnie w przypadku terenów słabiej skomunikowanych. W związku z brakami kadrowymi w najbliższym otoczeniu inwestycji, przedsiębiorcy decydują się na dowóz pracowników z sąsiednich miejscowości, z których osoby bezrobotne gotowe są podjąć pracę.

Nowe zwolnienie ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Rządowy projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – przebieg procedury legislacyjnej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama