REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki poniesione na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych bez PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Wydatki poniesione na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych bez PIT
Wydatki poniesione na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych bez PIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wydatki poniesione przez spółkę na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych sfinansowanych ze środków obrotowych spółki, nie stanowią dla nich nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu PIT. Tym samym pracodawca nie ma obowiązku doliczyć wartości ww. świadczeń do wynagrodzenia pracownika i pobrać zaliczki na podatek dochodowy.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 14 marca 2014 r., ILPB1/415-1454/10/14-S/TW.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność w branży wodno-kanalizacyjnej. Pracownicy  spółki wzięli udział w ogólnopolskiej imprezie sportowej dla firm z branży. Uczestnictwo pracowników w imprezie, potwierdzone listą obecności, wiązało się z poniesieniem przez spółkę wydatków na przewóz, ubezpieczenie oraz wpisowe uczestników.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wymienione wyżej wydatki poniesione na rzecz pracowników należy doliczyć do ich przychodów opodatkowanych na podstawie ustawy o PIT i czy w związku z tym spółka jest zobowiązana do pobrania od pracowników zaliczki na podatek dochodowy?.

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że wartość wydatków na rzecz pracowników z tytułu uczestnictwa w ogólnopolskiej imprezie sportowej w przedstawionym stanie faktycznym nie stanowi dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT, w związku z tym na spółce nie ciążą obowiązki płatnika.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji wskazał, że opodatkowaniu PIT podlegają, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, przychody ze stosunku pracy, tj. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze, bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Z powyższego wynika, że do przychodu ze stosunku pracy nie zaliczamy wyłącznie wynagrodzenia za pracę, ale również wszystkie inne przysporzenia majątkowe, w tym otrzymane nieodpłatnie. Organ podatkowy uznał, że w opisywanej sytuacji udział w imprezie sportowej nie stanowił nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracowników, gdyż poprzez udział w zawodach pracownicy podejmowali działania na rzecz spółki, promując w ten sposób jej wizerunek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zatem wydatki spółki poniesione na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych sfinansowane z jej środków obrotowych, nie stanowią dla nich nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu PIT, dlatego też pracodawca nie ma obowiązku doliczyć do wynagrodzenia pracownika wartości ww. świadczeń i pobrać zaliczki na podatek dochodowy.

Maciej Lisowski, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Chcesz dostać emeryturę lub rentę na czas? Musisz szybko powiadomić ZUS o zmianie adresu lub konta bankowego! Jak to zrobić i w jakim terminie?

  Emeryt i rencista powinien jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu zamieszkania, czy numeru rachunku bankowego. Jeśli zrobi to z opóźnieniem, to może zdarzyć się, że emerytura czy renta zostanie zwrócona do ZUS-u.

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku - 1,46 zł za litr wykorzystanego oleju napędowego

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Rolnicy dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego - przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

  Regionalna pomoc inwestycyjna będzie mogła być udzielana do końca 2026 r.

  Do końca 2026 r. będzie można udzielać regionalnej pomocy inwestycyjnej, polegającej na zwolnieniu z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportu – wynika opisu projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów, który właśnie został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  Wyłudzenia VAT na ponad 223 mln zł. Grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny

  Wyłudzenia VAT. Tymczasowy areszt dla 15 osób i blokada ponad 26 mln złotych na rachunkach bankowych spółek i osób fizycznych - to efekt śledztwa w sprawie wyłudzeń podatku VAT. Rozbita grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny.

  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  REKLAMA