| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Wydatki poniesione na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych bez PIT

Wydatki poniesione na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych bez PIT

Wydatki poniesione przez spółkę na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych sfinansowanych ze środków obrotowych spółki, nie stanowią dla nich nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu PIT. Tym samym pracodawca nie ma obowiązku doliczyć wartości ww. świadczeń do wynagrodzenia pracownika i pobrać zaliczki na podatek dochodowy.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 14 marca 2014 r., ILPB1/415-1454/10/14-S/TW.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność w branży wodno-kanalizacyjnej. Pracownicy  spółki wzięli udział w ogólnopolskiej imprezie sportowej dla firm z branży. Uczestnictwo pracowników w imprezie, potwierdzone listą obecności, wiązało się z poniesieniem przez spółkę wydatków na przewóz, ubezpieczenie oraz wpisowe uczestników.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wymienione wyżej wydatki poniesione na rzecz pracowników należy doliczyć do ich przychodów opodatkowanych na podstawie ustawy o PIT i czy w związku z tym spółka jest zobowiązana do pobrania od pracowników zaliczki na podatek dochodowy?.

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że wartość wydatków na rzecz pracowników z tytułu uczestnictwa w ogólnopolskiej imprezie sportowej w przedstawionym stanie faktycznym nie stanowi dla pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT, w związku z tym na spółce nie ciążą obowiązki płatnika.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji wskazał, że opodatkowaniu PIT podlegają, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, przychody ze stosunku pracy, tj. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze, bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Z powyższego wynika, że do przychodu ze stosunku pracy nie zaliczamy wyłącznie wynagrodzenia za pracę, ale również wszystkie inne przysporzenia majątkowe, w tym otrzymane nieodpłatnie. Organ podatkowy uznał, że w opisywanej sytuacji udział w imprezie sportowej nie stanowił nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracowników, gdyż poprzez udział w zawodach pracownicy podejmowali działania na rzecz spółki, promując w ten sposób jej wizerunek.

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zatem wydatki spółki poniesione na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych sfinansowane z jej środków obrotowych, nie stanowią dla nich nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu PIT, dlatego też pracodawca nie ma obowiązku doliczyć do wynagrodzenia pracownika wartości ww. świadczeń i pobrać zaliczki na podatek dochodowy.

Maciej Lisowski, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »