reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów już działa

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów już działa

Ministerstwo Finansów uruchomiło 18 sierpnia 2014 r. Portal Podatkowy. To pierwszy etap wdrażanego nowego systemu teleinformatycznego administracji podatkowej, wspierającego podatników w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych.

Pod jednym adresem www.portalpodatkowy.mf.gov.pl podatnicy mogą znaleźć wszelkie niezbędne informacje dotyczące podatków. Portal docelowo będzie składał się z dwóch elementów: części ogólnodostępnej i dostępnej po zalogowaniu.

Od 18 sierpnia 2014 r. można korzystać z części ogólnodostępnej portalu, umożliwiającej składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, zawierającej informacje o zmianach w przepisach podatkowych i ich wykładnię, kalendarz z ważnymi terminami oraz kalkulatory.

Od początku 2016 r. każdy podatnik i płatnik może założyć konto na Portalu Podatkowym

W tej części portalu umieszczone są także wszelkiego rodzaju formularze, zarówno te interaktywne do składania drogą elektroniczną, jak i tradycyjne do wydruku, a także instrukcje ich wypełniania - częścią portalu jest system e-Deklaracje (strona www.e-deklaracje.gov.pl). Tu podatnik może też poszukać danych kontaktowych jednostek administracji podatkowej i celnej. Portal oferuje także wyszukiwarki: organizacji pożytku publicznego, aktywność numerów VAT UE oraz interpretacji ogólnych i indywidualnych organów podatkowych.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Natomiast portal w części zalogowanej, który jest w tej chwili w przygotowaniu, będzie stanowił bezpośredni kanał komunikacji z organami podatkowymi, a konto podatnika umożliwi dostęp do własnych danych podatkowych. Rejestracja na portalu umożliwi nie tylko przesyłanie deklaracji z konta, ale także możliwość elektronicznego odbierania i składania pism z i do organów podatkowych, przeglądania złożonych deklaracji oraz statusu prowadzonych spraw.

Sprawdź na Portalu Podatkowym, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że pełna wersja portalu, przewidująca możliwość zalogowania się przez podatnika, bieżącej obserwacji stanu rozliczeń i wymiany informacji z urzędem skarbowym będzie uruchomiona w późniejszym terminie. Stanie się to prawdopodobnie wiosną 2015 r. To opóźnienie wynikło z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, który nie dostarczył na czas zamówionych produktów informatycznych. Priorytetem Ministerstwa jest niezawodność przyszłego portalu i dlatego resort stoi na stanowisku, że to przedsięwzięcie trzeba należycie dopracować, a to będzie wymagało czasu.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama