Każdy podatnik i płatnik może już założyć konto na Portalu Podatkowym
REKLAMA
REKLAMA
Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm
REKLAMA
Usługa została przygotowana przez Ministerstwo Finansów w ramach Programu e-Podatki.
Konto podatnika na Portalu Podatkowym stanowi bezpośredni kanał komunikacji elektronicznej z organami podatkowymi i pozwala na szybki dostęp do własnych danych podatkowych, m.in. złożonych deklaracji czy prowadzonych spraw. Założenie konta na Portalu Podatkowym umożliwia elektroniczną komunikację poprzez wnoszenie podań oraz składanie deklaracji organom podatkowym, jak również doręczanie pism przez organy administracji podatkowej.
Sprawdzenie poprawności NIP on-line na Portalu Podatkowym
Uruchomiona usługa umożliwi obecnie załatwianie spraw dotyczących trzech podatków: podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku od spadków i darowizn (SD) oraz karty podatkowej (KP). W kolejnych latach Ministerstwo Finansów planuje rozszerzenie usługi o kolejne podatki tj. VAT, CIT, PIT.
Jakie korzyści daje dostęp do konta na Portalu Podatkowym?
Po założeniu konta na Portalu Podatkowym podatnik i płatnik uzyskują dostęp przez Internet do swoich danych znajdujących się w posiadaniu administracji podatkowej, tj. w szczególności do danych ewidencyjnych, adresowych, złożonych deklaracji, prowadzonych spraw czy stanu rozliczeń i płatności. Poprzez swoje konto użytkownik może składać drogą elektroniczną nie tylko deklaracje podatkowe, ale także pisma do organów podatkowych w sprawach dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Pisma organów podatkowych mogą być doręczane bezpośrednio na konto na Portalu Podatkowym, jeśli podatnik lub płatnik wystąpi o doręczanie pism tą drogą.
Jak uzyskać dostęp do konta na Portalu Podatkowym?
Aby uzyskać dostęp do konta na Portalu Podatkowym należy zarejestrować się jako użytkownik Portalu Podatkowego. W tym celu należy potwierdzić zapoznanie się i akceptację regulaminu Portalu oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych jak również uwierzytelnić wskazane wyżej oświadczenie i zgodę za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego ważnym kwalifikowanym certyfikatem lub profilem zaufanym e-PUAP. W dalszej kolejności należy utworzyć własny identyfikator użytkownika i hasło oraz podać adres e-mail oraz pytanie i odpowiedź zabezpieczające dostęp do konta.
Usługa uwierzytelnienia z użyciem profilu zaufanego e-PUAP dostępna będzie od stycznia 2016 r.
Uzyskanie dostępu do konta podmiotu wymaga uprzedniego złożenia, do organu administracji podatkowej, przez osobę umocowaną do działania w imieniu podmiotu wniosku w formie pisemnej o udostępnienie konta podmiotu określonej osobie będącej użytkownikiem Portalu Podatkowego.
Sprawdź na Portalu Podatkowym, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT
Dostęp do własnego konta może być udzielony przez podatnika lub płatnika innej osobie będącej użytkownikiem Portalu Podatkowego za pośrednictwem konta na Portalu Podatkowym.
Jak uzyskać dostęp do informacji na koncie na Portalu Podatkowym?
Po zarejestrowaniu się jako użytkownik na Portalu Podatkowym, w celu uzyskania dostępu do swoich danych należy zalogować się do swojego konta podając identyfikator użytkownika i hasło.
Jakie informacje znajdą się na koncie na Portalu Podatkowym?
Podatnik lub płatnik uzyskują za pomocą konta na Portalu Podatkowych dostęp do swoich danych podatkowych w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej, a w szczególności do:
- złożonych deklaracji i pism,
- stanu prowadzonych spraw,
- swoich rozliczeń i płatności.
Czy do danych znajdujących się na koncie na Portalu Podatkowym będą miały wgląd inne osoby?
Podatnik będzie mógł udzielić dostępu do swojego konta innej osobie fizycznej posiadającej konto na Portalu Podatkowym.
Czy podatnik będzie mógł otrzymywać korespondencję na swoje konto na Portalu Podatkowym?
Konto na Portalu Podatkowym daje możliwość prowadzenia drogą elektroniczną korespondencji z administracją podatkową tj. zarówno odbierania pism od administracji podatkowej w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej, jak i wysyłania pism czy deklaracji do administracji podatkowej we wskazanych sprawach.
Resort finansów zachęca do zarejestrowania się już dziś na Portalu Podatkowym i uzyskania dostępu do swoich danych podatkowych!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat