REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zmiany w składce zdrowotnej od 2025 roku. Ministerstwo Finansów podało propozycje zmian w składce zdrowotnej dla podatników na skali podatkowej, podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Na zmianach, które miałyby wejść w życie w przyszłym roku, ma skorzysta do 93 proc. przedsiębiorców.
Wybrana forma opodatkowania działalności gospodarczej nie jest przypisana do podatnika na zawsze. Może ją zmienić, ale w większości przypadków tylko do 20 lutego.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej dla kartowiczów w 2024 roku?
Ile wynosi składka zdrowotna w 2024 roku? Dla opodatkowanych według skali podatkowej, podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i stosujących kartę podatkową.
REKLAMA
Minister Finansów obwieścił stawki karty podatkowej na 2024 rok. Stawki wzrosną o ok. 13,2% w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku - proporcjonalnie do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tam znajdują się przepisy dotyczące karty podatkowej) przewiduje waloryzację stawek podatkowych w przypadku wzrostu tych cen. Ile zapłacą miesięcznie karty podatkowej w 2024 roku fryzjerki, kosmetyczki, krawcowe, ślusarze, budowlańcy i inni rzemieślnicy oraz przedsiębiorcy (np. taksówkarze), czy weterynarze i lekarze korzystający z tej uproszczonej formy opodatkowania?
Na czym polegają i czym różnią się rozliczenia podatkowe składki zdrowotnej podatników (przedsiębiorców) opodatkowanych na zasadach ogólnych (skala podatkowa PIT), podatkiem liniowym i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień co do obowiązujących w 2023 roku zasad podatkowego rozliczania zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców.
Minister Finansów obwieścił stawki karty podatkowej na 2023 rok. Stawki wzrosną o ok. 13,3% w porównaniu do obowiązujących w 2022 roku - proporcjonalnie do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tam znajdują się przepisy dotyczące karty podatkowej) przewiduje waloryzację stawek podatkowych w przypadku wzrostu tych cen. Trzeba pamiętać, że od 2022 roku można wybrać karty podatkowej jako nowej formy opodatkowania. W 2023 roku (tak jak w 2022 roku) będą mogli płacić kartę podatkową tylko ci podatnicy, którzy płacili ją w 2021 roku i po 31 grudnia 2021 r. nie zrezygnowali z tej formy opodatkowania ani nie utracili prawa do jej stosowania.
REKLAMA
REKLAMA