REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korepetytorzy mogą skorzystać z każdej formy opodatkowania

Biuro rachunkowe ERGOTAX
Księgowi & doradcy podatkowi
Korepetytorzy mogą skorzystać z każdej formy opodatkowania /Fot. Fotolia
Korepetytorzy mogą skorzystać z każdej formy opodatkowania /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciel (korepetytor) udzielający lekcji na godziny ma kilka możliwości opodatkowania świadczonych przez siebie usług. Wskazujemy jakie to są formy opodatkowania i jakie należy spełniać warunki, aby z nich skorzystać.

Autopromocja

Nauczyciel – wolny zawód

Nauczyciel świadczący usługi edukacyjne polegające na udzielaniu lekcji na godziny został wyszczególniony w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zamkniętym katalogu wolnych zawodów.

W związku z powyższym, może on być opodatkowany nie tylko na zasadach ogólnych (podatek progresywny) czy podatkiem liniowym, ale również w formie karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Warunkiem do skorzystania z dwóch ostatnich form opodatkowania jest jednak brak wykonywania usług na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej – tym samym usługi takie mogą być świadczone tylko na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Dla korepetytora rozliczającego się na karcie podatkowej lub ryczałtem oznacza to np. brak możliwości świadczenia usługi nauki języka obcego w firmach.

Zatrudnienie

Wolny zawód musi być wykonywany osobiście, tj. bez zatrudniania osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, czy umów o dzieło - w zakresie związanym z istotą danego zawodu. W konsekwencji tego nauczyciel opodatkowany ryczałtem, prowadzący korepetycje np. z matematyki nie może w tym przypadku zatrudniać innego nauczyciela, który będzie przeprowadzał część lub całość zajęć w ramach prowadzonej (przez tego pierwszego) działalności gospodarczej. Może natomiast zatrudnić np. asystenta czy sprzątaczkę. Inaczej jest w przypadku opodatkowania kartą podatkową – tu nauczyciel nie może zatrudniać nikogo (część X załącznika 3 do ustawy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stawki opodatkowania

W przypadku wolnych zawodów, opodatkowanie w ramach ryczałtu przewiduje stawkę 20% od przychodów. Z kolei na karcie podatkowej stawki wykazane w części X załącznika nr 3 zależą od ilości godzin przeznaczonych na wykonywanie wolnego zawodu i na podstawie art. 54 są corocznie waloryzowane. Na podstawie obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2018 r. w sprawie stawek karty podatkowej, stawki na rok 2019 wynoszą:

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku ryczałtu, stawka na poziomie 20% (najwyższa ustawowa stawka) w większości przypadków będzie rozwiązaniem mniej korzystnym niż zasady ogólne czy podatek liniowy. Z kolei w przypadku karty podatkowej obciążenie podatkowe zależne jest od ilości godzin (a powyżej 96 godzin staje się stałe), nie zaś, tak (jak w przypadku ryczałtu) od wartości przychodów, czy (jak ma to miejsce np. przy zasadach ogólnych) od dochodu. Tym samym im wyższa stawka za godzinę korepetycji, tym efektywne obciążenie podatkowe jest mniejsze. Należy przy tym pamiętać, że skorzystanie z ww. form opodatkowania jest dozwolone przy zachowaniu określonych warunków, o których wspomniano wcześniej.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów

Co z kasą fiskalną?

W celu rozstrzygnięcia tego zagadnienia, należałoby sięgnąć do rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z ogólną zasadą, wyrażoną w par. 3 ww. rozporządzenia, sprzedaż dla osób fizycznych nie musi być ewidencjonowana przez przedsiębiorcę w przypadku nieprzekroczenia w skali roku sprzedaży na poziomie 20 tys. zł. Załącznik do rozporządzenia w poz. 30 wskazuje natomiast, że do czynności zwolnionych (całkowicie, bez limitu) z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej należą usługi w zakresie edukacji - z wyłączeniem:

- usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10.0),

- usług świadczonych przez szkoły tańca i instruktorów tańca (PKWiU 85.52.11.0),

- usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy (PKWiU 85.53.11).

W związku z powyższym np. nauczyciel wychowania fizycznego prowadzący treningi piłkarskie dla młodzieży nie skorzysta z ww. zwolnienia, ale już osoba udzielająca korepetycji z języka obcego, matematyki czy języka polskiego tak.

Bartosz Gebel
Biuro Rachunkowe Ergotax Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA