REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korepetytorzy mogą skorzystać z każdej formy opodatkowania

Biuro rachunkowe ERGOTAX
Księgowi & doradcy podatkowi
Korepetytorzy mogą skorzystać z każdej formy opodatkowania /Fot. Fotolia
Korepetytorzy mogą skorzystać z każdej formy opodatkowania /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciel (korepetytor) udzielający lekcji na godziny ma kilka możliwości opodatkowania świadczonych przez siebie usług. Wskazujemy jakie to są formy opodatkowania i jakie należy spełniać warunki, aby z nich skorzystać.

Autopromocja

Nauczyciel – wolny zawód

Nauczyciel świadczący usługi edukacyjne polegające na udzielaniu lekcji na godziny został wyszczególniony w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zamkniętym katalogu wolnych zawodów.

W związku z powyższym, może on być opodatkowany nie tylko na zasadach ogólnych (podatek progresywny) czy podatkiem liniowym, ale również w formie karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Warunkiem do skorzystania z dwóch ostatnich form opodatkowania jest jednak brak wykonywania usług na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej – tym samym usługi takie mogą być świadczone tylko na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Dla korepetytora rozliczającego się na karcie podatkowej lub ryczałtem oznacza to np. brak możliwości świadczenia usługi nauki języka obcego w firmach.

Zatrudnienie

Wolny zawód musi być wykonywany osobiście, tj. bez zatrudniania osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, czy umów o dzieło - w zakresie związanym z istotą danego zawodu. W konsekwencji tego nauczyciel opodatkowany ryczałtem, prowadzący korepetycje np. z matematyki nie może w tym przypadku zatrudniać innego nauczyciela, który będzie przeprowadzał część lub całość zajęć w ramach prowadzonej (przez tego pierwszego) działalności gospodarczej. Może natomiast zatrudnić np. asystenta czy sprzątaczkę. Inaczej jest w przypadku opodatkowania kartą podatkową – tu nauczyciel nie może zatrudniać nikogo (część X załącznika 3 do ustawy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stawki opodatkowania

W przypadku wolnych zawodów, opodatkowanie w ramach ryczałtu przewiduje stawkę 20% od przychodów. Z kolei na karcie podatkowej stawki wykazane w części X załącznika nr 3 zależą od ilości godzin przeznaczonych na wykonywanie wolnego zawodu i na podstawie art. 54 są corocznie waloryzowane. Na podstawie obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2018 r. w sprawie stawek karty podatkowej, stawki na rok 2019 wynoszą:

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku ryczałtu, stawka na poziomie 20% (najwyższa ustawowa stawka) w większości przypadków będzie rozwiązaniem mniej korzystnym niż zasady ogólne czy podatek liniowy. Z kolei w przypadku karty podatkowej obciążenie podatkowe zależne jest od ilości godzin (a powyżej 96 godzin staje się stałe), nie zaś, tak (jak w przypadku ryczałtu) od wartości przychodów, czy (jak ma to miejsce np. przy zasadach ogólnych) od dochodu. Tym samym im wyższa stawka za godzinę korepetycji, tym efektywne obciążenie podatkowe jest mniejsze. Należy przy tym pamiętać, że skorzystanie z ww. form opodatkowania jest dozwolone przy zachowaniu określonych warunków, o których wspomniano wcześniej.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów

Co z kasą fiskalną?

W celu rozstrzygnięcia tego zagadnienia, należałoby sięgnąć do rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z ogólną zasadą, wyrażoną w par. 3 ww. rozporządzenia, sprzedaż dla osób fizycznych nie musi być ewidencjonowana przez przedsiębiorcę w przypadku nieprzekroczenia w skali roku sprzedaży na poziomie 20 tys. zł. Załącznik do rozporządzenia w poz. 30 wskazuje natomiast, że do czynności zwolnionych (całkowicie, bez limitu) z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej należą usługi w zakresie edukacji - z wyłączeniem:

- usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10.0),

- usług świadczonych przez szkoły tańca i instruktorów tańca (PKWiU 85.52.11.0),

- usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy (PKWiU 85.53.11).

W związku z powyższym np. nauczyciel wychowania fizycznego prowadzący treningi piłkarskie dla młodzieży nie skorzysta z ww. zwolnienia, ale już osoba udzielająca korepetycji z języka obcego, matematyki czy języka polskiego tak.

Bartosz Gebel
Biuro Rachunkowe Ergotax Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    REKLAMA