Zmiany w ryczałcie od 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany dla prowadzących działalność gospodarczą
Zmiana terminu wyboru formy opodatkowania
REKLAMA
Opodatkowanie ryczałtem będzie można wybrać składając oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód w roku podatkowym. W przypadku, jeżeli podatnik pierwszy przychód osiągnął w grudniu, oświadczenie powinien złożyć do końca roku podatkowego.
Złożone oświadczenie, będzie dotyczyć lat kolejnych, chyba że podatnik w kolejnym roku podatkowym w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód złoży oświadczenie, że wybiera opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym lub do 20 stycznia złoży oświadczenie, że wybiera opodaktowanie w formie karty podatkowej.
Oświadczenie można również złożyć poprzez zmianę wpisu w CEIDG.
Likwidacja ewidencji wyposażenia
Podatnicy rozliczający się w formie ryczałtu, nie będą mieli obowiązku prowadzenia ewidencji wyposażenia.
Likwidacja spisu z natury
Od 2019 r. przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie będą mieć obowiązku sporządzania spisu z natury (zarówno na moment rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przychodu, koniec roku podatkowego, jak i przy likwidacji działalności gospodarczej, czy zmianie wspólnika spółki). W przypadku likwidacji działalności gospodarczej podatnicy podobnie, jak Ci rozliczający się w oparciu o KPiR będą mieli obowiązek przygotowania wykazu składników majątku.
Ryczałt kwartalny
Podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, podobnie jak Ci, którzy nie przekroczyli w poprzednim roku podatkowym równowartości 25.000 euro przychodu będą mogli opłacać ryczałt kwartalnie.
O takiej formie opłacania ryczałtu należy poinformować dopiero w zeznaniu podatkowym składanym za dany rok podatkowy.
Likwidacja karty przychodów
Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem, którzy zatrudniają pracowników, od dnia 1 stycznia 2019 r. nie będą mieć obowiązku prowadzenia karty przychodów pracowników.
Zawieszenie działalności na ryczałcie
Nadal będzie możliwe zawieszenie działalności gospodarczej, w przypadku rozliczania ryczałtem. Podatnicy będą mieli obowiązek poinformowania organu podatkowego o fakcie zawieszenia działalności gospodarczej, w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym działalność była zawieszona.
Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY
Zmiana terminu składania zeznania podatkowego
Od rozliczenia dochodów uzyskanych za rok 2019 zmieni się termin składania zeznania podatkowego dla rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zeznanie podatkowe będzie można złożyć w terminie od 15 lutego do końca lutego roku kolejnego. Zeznanie podatkowe złożone wcześniej, uznaje się za złożone w dniu 15 lutego.
Z dniem 15 lutego roku następującego po roku podatkowym organ podatkowy udostępni podatnikom za pośrednictwem portalu podatkowego zeznanie podatkowe. Podatnik będzie miał możliwość:
- zaakceptować zeznanie,
- zmodyfikować i zaakceptować,
- odrzucić,
- nic nie robić (wówczas zeznanie zostanie uznane za złożone w dniu ostatniego lutego).
Zobacz: Podatki 2019
Aktualizacja rachunku bankowego
Aktualizacja rachunku podatkowego, na który ma zostać przekazana nadpłata podatku będzie mogła zostać wykazana w zeznaniu podatkowym.
Ulga termomodernizacyjna Podatnicy rozliczający się ryczałtem, zarówno z przychodów osiągniętych w ramach działalności gospodarczej, jak i z najmu prywatnego mogą skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, czyli odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w stanowiącym ich własność lub współwłasność domu jednorodzinnym.
Zmiany w najmie prywatnym
Oświadczenie o opodatkowaniu przychodów z najmu przez jednego z małżonków
Oświadczenie o opodatkowaniu przychodów z najmu prywatnego przez jednego z małżonków należy złożyć w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli przychód został osiągnięty w grudniu. Oświadczenie takie może zostać podpisane przez jednego z małżonków.
Wybór opodatkowania ryczałtem
Wybór ryczałtu jako formy opodatkowania przychodów z najmu może zostać dokonany, poprzez oświadczenie złożone przez podatnika do organu podatkowego lub dokonanie pierwszej w roku podatkowym wpłaty na ryczałt.
Likwidacja ewidencji przychodu
Osoby, które płacą ryczałt od najmu prywatnego od 2019 r. nie będą mieć obowiązku prowadzenia ewidencji przychodu bez względu na to, czy wysokość przychodów wynika z umowy zawartej w formie pisemnej, czy też nie.
Specjaliści z Zespołu Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Sp. z o. o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat