REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady płacenia zaliczek na PIT od 2019 roku

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Nowe zasady płacenia zaliczek na PIT od 2019 roku
Nowe zasady płacenia zaliczek na PIT od 2019 roku

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z wielu ważnych zmian podatkowych wchodzących w życie w 2019 roku, jest zmiana przepisów dotyczących zasad wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak płatnicy powinni rozliczać zaliczki na PIT w 2019 roku - wyjaśniają eksperci z e-file.

Zaliczki na PIT w 2019 roku - cel i założenia wprowadzenia zmian

Płatnik (najczęściej pracodawca) opłaca zaliczki na podatek swoich pracowników co miesiąc. Potem, całość rozliczana jest na koniec roku. W niektórych przypadkach okazuje się, że podatek został wpłacony w zbyt wysokiej kwocie – najczęściej dzieje się tak, gdy podatnik korzysta z ulg albo odliczeń, lub gdy rozlicza się wspólnie z mniej zarabiającym małżonkiem. Wtedy podatnik może liczyć, na tak zwany zwrot nadpłaconego podatku, czyli w praktyce - przelew lub przekaz odpowiedniej sumy pieniężnej od organu skarbowego na swoją rzecz. Niestety, czasami zdarza się odwrotnie – na przykład w niektórych przypadkach, zaliczki na podatek pobierane są w zbyt małej wysokości. Wtedy na koniec roku, na podatnika czeka niemiła niespodzianka – konieczność zapłaty niewpłaconego wcześniej podatku. Obecnie był to wynik między innymi zbyt nisko pobranych zaliczek dla osób, które w trakcie roku podatkowego przekroczyły próg podatkowy (z 18 % na 32 % podatku dochodowego).

Autopromocja

Celem ustawodawcy było wprowadzenie zmian, usprawniających system wyliczenia i pobierania zaliczek na podatek dochodowy, tak aby na koniec roku przy rozliczeniu PIT, podatnik nie musiał się martwić ewentualną koniecznością dopłaty podatku. W tym miejscu warto również zauważyć, że praktycznie wszystkie wprowadzane zmiany, mają również aspekty ważne dla ogółu podatników, a nie tylko dla indywidualnych jednostek. Nowe rozwiązania mają za zadanie wprowadzenie zasady odprowadzania precyzyjnych zaliczek, pokrywających w ciągu roku docelowo całość (100%) zobowiązania podatkowego łącznie. Dzięki temu, rządzący liczą na zwiększenie ściągalności należności podatkowych. Podatnicy, w szczególności osoby fizyczne, na koniec roku mogą bowiem mieć problem z wygenerowaniem dodatkowej kwoty, na opłacenie zobowiązań podatkowych. Płatnik dysponujący środkami finansowymi na bieżąco, w trakcie roku podatkowego, jest potencjalnie lepiej wypłacalnym podmiotem.

Zobacz: Zwolnienie z PIT dla młodych – oświadczenie pracownika

Opis nowych rozwiązań

W przypadku osób pracujących w ramach umowy o pracę (lub umowy równoważnej w rozumieniu przepisów prawa podatkowego) to płatnik – na przykład pracodawca, ustala i odprowadza do odpowiednich organów zaliczki z tytułu tych umów. Z założenia, stosuje się dwie stawki podatku – 18% lub 32%, które zależne są od wynagrodzenia danej osoby podatnika. Gdy podstawa opodatkowania przekroczy ustaloną górną granicę przedziału skali podatkowej (obecnie 85 528 zł), płatnik musi zareagować, poprzez odpowiednią równoważną zmianę zaliczki pobieranej na podatek. W chwili obecnej, zmianę pobieranej zaliczki stosowano dopiero w następnym miesiącu – to jest miesiącu następującym po miesiącu, w którym podatnik przekroczył próg. 

Zasada ta ma ulec zmianie. Po niej reakcja płatnika będzie szybsza, a kalkulacje zaliczek z założenia precyzyjniejsze. Pobór zaliczek na podatek obliczany według nowej, wyższej stawki podatku, następować będzie z zasady jeszcze w tym samym miesiącu, w którym podatnik przekroczy próg. Od tego mechanizmu przewidziano wyjątki praktyczne, dotyczące między innymi sytuacji gdy płatnik otrzymuje odpowiednie oświadczenie od podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od stycznia 2019 r.

Przykłady praktyczne

Zmiany w poborze zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych dotyczyć będą przede wszystkim indywidualnych podatników (konkretnych osób) i to oni odczują ich konsekwencje. Jednak w praktyce zmiany wprowadzać będą płatnicy – którzy mają obowiązek obliczania i odprowadzania tych zaliczek. Dlatego warto przybliżyć działanie nowych mechanizmów i porównać je do starych zasad (na przykładach).

 1. Zasady ogólne

Pan Jan K. w sierpniu przekroczył kwotę 85 528 złotych dochodu. Od kiedy jego pracodawca powinien odprowadzić wyższą zaliczkę na podatek?

  1. W 2018 roku – pracodawca odprowadzi wyższą zaliczkę od września
  2. W 2019 roku – pracodawca odprowadzi wyższą zaliczkę od sierpnia

Zgodnie z nowymi zasadami -  za miesiąc, w którym nastąpiło przekroczenie progu należy pobrać zaliczkę w wysokości 18% od części dochodu przed przekroczeniem tego progu, oraz 32% od nadwyżki ponad próg skali.

 1. Obliczenia na zaświadczenie

W przypadku, gdy podatnik zgłosi do swojego pracodawcy odpowiednie oświadczenie, że jego dochody za ten rok (dany rok) przekroczą górną granicę przedziału skali, płatnik powinien zareagować.

Pani Maria F. złożyła swojemu pracodawcy oświadczenie, że w związku ze swoją działalnością zawodową (z wszystkich tytułów) przekroczy próg podatkowy z dniem 8 listopada. Wynagrodzenie Pani Marii wypłacane jest każdego miesiąca dnia 10. Kiedy płatnik zareaguje?

  1. W 2018 roku – płatnik zmienia zaliczki od następnego miesiąca, czyli od grudnia
  2. W 2019 roku – płatnik z zasady zmienia zaliczki od tego samego miesiąca w którym otrzymał oświadczenie, czyli od listopada

Tutaj ważna jest data fizycznego wypłacania podatnikowi wynagrodzenia. Jeżeli oświadczenie złożono przed tą datę (w kazusie 10) oświadczenie odnosi skutki od tego samego miesiąca. Jeżeli jednak było złożone później, i wynagrodzenie już wypłacono (np. 12 listopada) ze względów praktycznych płatnik nie mógłby zareagować od razu i zmieni zaliczki od następnego miesiąca.

Podsumowanie i konsekwencje wprowadzenia zmian

Każda nowa regulacja prawna ma swoje konkretne konsekwencje w praktyce. Litery na papierze faktycznie wpływają na życie i działalność przedsiębiorców. Zmiana dotycząca zaliczki na PIT, która wchodzi w 2019 roku nie wpływa bezpośrednio na wysokość zobowiązania podatkowego, ale na sposób i metody jego wyliczenia oraz termin płatności. Według zapowiedziom precyzja ma zapewnić większą , regularniejszą ściągalność zobowiązań podatkowych. Z drugiej strony w uzasadnieniu zmian przewidziano główny cel, którego adresatem na być konkretny indywidualny podatnik. Dzięki nowocześniejszym metodom obliczeniowym podatnik ma być chroniony przed koniecznością dopłacania do podatku na koniec roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA