REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady płacenia zaliczek na PIT od 2019 roku

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Nowe zasady płacenia zaliczek na PIT od 2019 roku
Nowe zasady płacenia zaliczek na PIT od 2019 roku

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z wielu ważnych zmian podatkowych wchodzących w życie w 2019 roku, jest zmiana przepisów dotyczących zasad wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak płatnicy powinni rozliczać zaliczki na PIT w 2019 roku - wyjaśniają eksperci z e-file.

Zaliczki na PIT w 2019 roku - cel i założenia wprowadzenia zmian

Płatnik (najczęściej pracodawca) opłaca zaliczki na podatek swoich pracowników co miesiąc. Potem, całość rozliczana jest na koniec roku. W niektórych przypadkach okazuje się, że podatek został wpłacony w zbyt wysokiej kwocie – najczęściej dzieje się tak, gdy podatnik korzysta z ulg albo odliczeń, lub gdy rozlicza się wspólnie z mniej zarabiającym małżonkiem. Wtedy podatnik może liczyć, na tak zwany zwrot nadpłaconego podatku, czyli w praktyce - przelew lub przekaz odpowiedniej sumy pieniężnej od organu skarbowego na swoją rzecz. Niestety, czasami zdarza się odwrotnie – na przykład w niektórych przypadkach, zaliczki na podatek pobierane są w zbyt małej wysokości. Wtedy na koniec roku, na podatnika czeka niemiła niespodzianka – konieczność zapłaty niewpłaconego wcześniej podatku. Obecnie był to wynik między innymi zbyt nisko pobranych zaliczek dla osób, które w trakcie roku podatkowego przekroczyły próg podatkowy (z 18 % na 32 % podatku dochodowego).

Autopromocja

Celem ustawodawcy było wprowadzenie zmian, usprawniających system wyliczenia i pobierania zaliczek na podatek dochodowy, tak aby na koniec roku przy rozliczeniu PIT, podatnik nie musiał się martwić ewentualną koniecznością dopłaty podatku. W tym miejscu warto również zauważyć, że praktycznie wszystkie wprowadzane zmiany, mają również aspekty ważne dla ogółu podatników, a nie tylko dla indywidualnych jednostek. Nowe rozwiązania mają za zadanie wprowadzenie zasady odprowadzania precyzyjnych zaliczek, pokrywających w ciągu roku docelowo całość (100%) zobowiązania podatkowego łącznie. Dzięki temu, rządzący liczą na zwiększenie ściągalności należności podatkowych. Podatnicy, w szczególności osoby fizyczne, na koniec roku mogą bowiem mieć problem z wygenerowaniem dodatkowej kwoty, na opłacenie zobowiązań podatkowych. Płatnik dysponujący środkami finansowymi na bieżąco, w trakcie roku podatkowego, jest potencjalnie lepiej wypłacalnym podmiotem.

Zobacz: Zwolnienie z PIT dla młodych – oświadczenie pracownika

Opis nowych rozwiązań

W przypadku osób pracujących w ramach umowy o pracę (lub umowy równoważnej w rozumieniu przepisów prawa podatkowego) to płatnik – na przykład pracodawca, ustala i odprowadza do odpowiednich organów zaliczki z tytułu tych umów. Z założenia, stosuje się dwie stawki podatku – 18% lub 32%, które zależne są od wynagrodzenia danej osoby podatnika. Gdy podstawa opodatkowania przekroczy ustaloną górną granicę przedziału skali podatkowej (obecnie 85 528 zł), płatnik musi zareagować, poprzez odpowiednią równoważną zmianę zaliczki pobieranej na podatek. W chwili obecnej, zmianę pobieranej zaliczki stosowano dopiero w następnym miesiącu – to jest miesiącu następującym po miesiącu, w którym podatnik przekroczył próg. 

Zasada ta ma ulec zmianie. Po niej reakcja płatnika będzie szybsza, a kalkulacje zaliczek z założenia precyzyjniejsze. Pobór zaliczek na podatek obliczany według nowej, wyższej stawki podatku, następować będzie z zasady jeszcze w tym samym miesiącu, w którym podatnik przekroczy próg. Od tego mechanizmu przewidziano wyjątki praktyczne, dotyczące między innymi sytuacji gdy płatnik otrzymuje odpowiednie oświadczenie od podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od stycznia 2019 r.

Przykłady praktyczne

Zmiany w poborze zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych dotyczyć będą przede wszystkim indywidualnych podatników (konkretnych osób) i to oni odczują ich konsekwencje. Jednak w praktyce zmiany wprowadzać będą płatnicy – którzy mają obowiązek obliczania i odprowadzania tych zaliczek. Dlatego warto przybliżyć działanie nowych mechanizmów i porównać je do starych zasad (na przykładach).

 1. Zasady ogólne

Pan Jan K. w sierpniu przekroczył kwotę 85 528 złotych dochodu. Od kiedy jego pracodawca powinien odprowadzić wyższą zaliczkę na podatek?

  1. W 2018 roku – pracodawca odprowadzi wyższą zaliczkę od września
  2. W 2019 roku – pracodawca odprowadzi wyższą zaliczkę od sierpnia

Zgodnie z nowymi zasadami -  za miesiąc, w którym nastąpiło przekroczenie progu należy pobrać zaliczkę w wysokości 18% od części dochodu przed przekroczeniem tego progu, oraz 32% od nadwyżki ponad próg skali.

 1. Obliczenia na zaświadczenie

W przypadku, gdy podatnik zgłosi do swojego pracodawcy odpowiednie oświadczenie, że jego dochody za ten rok (dany rok) przekroczą górną granicę przedziału skali, płatnik powinien zareagować.

Pani Maria F. złożyła swojemu pracodawcy oświadczenie, że w związku ze swoją działalnością zawodową (z wszystkich tytułów) przekroczy próg podatkowy z dniem 8 listopada. Wynagrodzenie Pani Marii wypłacane jest każdego miesiąca dnia 10. Kiedy płatnik zareaguje?

Autopromocja
  1. W 2018 roku – płatnik zmienia zaliczki od następnego miesiąca, czyli od grudnia
  2. W 2019 roku – płatnik z zasady zmienia zaliczki od tego samego miesiąca w którym otrzymał oświadczenie, czyli od listopada

Tutaj ważna jest data fizycznego wypłacania podatnikowi wynagrodzenia. Jeżeli oświadczenie złożono przed tą datę (w kazusie 10) oświadczenie odnosi skutki od tego samego miesiąca. Jeżeli jednak było złożone później, i wynagrodzenie już wypłacono (np. 12 listopada) ze względów praktycznych płatnik nie mógłby zareagować od razu i zmieni zaliczki od następnego miesiąca.

Podsumowanie i konsekwencje wprowadzenia zmian

Każda nowa regulacja prawna ma swoje konkretne konsekwencje w praktyce. Litery na papierze faktycznie wpływają na życie i działalność przedsiębiorców. Zmiana dotycząca zaliczki na PIT, która wchodzi w 2019 roku nie wpływa bezpośrednio na wysokość zobowiązania podatkowego, ale na sposób i metody jego wyliczenia oraz termin płatności. Według zapowiedziom precyzja ma zapewnić większą , regularniejszą ściągalność zobowiązań podatkowych. Z drugiej strony w uzasadnieniu zmian przewidziano główny cel, którego adresatem na być konkretny indywidualny podatnik. Dzięki nowocześniejszym metodom obliczeniowym podatnik ma być chroniony przed koniecznością dopłacania do podatku na koniec roku.

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Limit działalności nierejestrowanej w 2024 r. wzrośnie do 3225 zł. Ale VAT i tak trzeba będzie niekiedy zapłacić.

  Kolejny wzrost limitu dla działalności nierejestrowanej cieszy tych, którzy poprawiają kondycję domowego budżetu korzystając z możliwości prowadzenia niewielkiej działalności bez konieczności jej rejestrowania w CEIDG. Jednak brak rejestracji to jedno, a rozliczenia na gruncie VAT, to odrębna sprawa. Warto sprawdzić, czy ciesząc się uproszczeniami przewidzianymi dla tej formy działalności nie zaniedbuje się obowiązków czynnego podatnika VAT.

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową w umowie?

  Klauzule arbitrażowe w umowach. Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np. z sektorów budowalnego, logistycznego czy informatycznego coraz częściej korzystają z arbitrażu online zamiast sądów powszechnych.

  Tabela kursów średnich NBP z 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3233 zł.

  Wyższe opłaty drogowe w transporcie – czy zapłacą za nie konsumenci?

  Podwyżki opłat drogowych, które wyniosą nawet 80 proc. w Niemczech sprawią, że firmy transportowe będą musiały szukać oszczędności gdzie indziej. Jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się podniesienie cen frachtu, chociaż wiadomo, że koszty tego rozwiązania poniosą nie zleceniodawcy, lecz konsumenci. A niezależnie od tego firmy transportowe i tak muszą dobrze przygotować się do funkcjonowania w nowej, droższej rzeczywistości. Sprawdzamy nastroje panujące w branży i szukamy rozwiązań, które mogą pomóc przewoźnikom oszczędzać nie tylko w tym trudnym okresie. 

  Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Wyższe nie tylko pensje. Jak wzrosną w nowym roku inne świadczenia pracownicze?

  Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 3600 zł, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. - o kolejne kilkadziesiąt złotych, do 4300 zł. Łącznie da to wzrost płacy minimalnej o 19,4%. Zaplanowana na przyszły rok podwyżka będzie rekordową w ujęciu kwotowym i bliską rekordowej w ujęciu procentowym. Od 2000 roku tylko dwukrotnie procentowy wzrost płacy minimalnej był wyższy. W 2008 r. jej kwota została ona podniesiona z 936 zł do 1126 zł, a więc o 20,3%. Natomiast w 2023 r. dwie zmiany, obowiązujące od stycznia i od lipca, wywindowały płacę minimalną z 3010 zł do 3600 zł, a więc łącznie o 19,6%. Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również w 2024 roku na szereg wskaźników i świadczeń pracowniczych. 

  Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Kiedy przysługuje i ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

  ZUS informuje, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy nie tylko w trakcie zatrudnienia, lecz także podczas wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Ale w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki. Jakie?

  Nowe oszustwo na rynku finansowym: przestępcy oferują „klejnoty flippowe”

  Na rynku pojawiła się nowa metoda „inwestycyjna”. Oszuści poprzez spółki zawierają umowy sprzedaży tzw. biżuterii flippowej z pewnym zyskiem. W rzeczywistości wartość przedmiotu z reguły jest kilkukrotnie zawyżona. Sprzedawcy często proponują zawarcie umowy komisu, na mocy której mają dokonać dalszej sprzedaży klejnotu, co jednak nie następuje. Następnie klientom proponuje się zawarcie kolejnych umów z innymi podmiotami, np. umowy pożyczki i kolejnej umowy komisu z inną spółką. Dzięki temu moment rozliczenia jest odsunięty w czasie, a podmiot wyłudza w ten sposób dodatkowe pieniądze. Z reguły na zabezpieczenie roszczeń zawierana jest też umowa zastawu na udziałach innej spółki. Warto też dodać, że większość pokrzywdzonych prawdopodobnie jeszcze nie wie lub nie ma pewności, że doszło do oszustwa.

  Do jakiej kwoty nie płaci się podatku od darowizny?

  Podatek od darowizny dotyka wielu osób w Polsce. W 2023 roku wprowadzono znaczące zmiany w przepisach dotyczących podatku od spadków i darowizn, które wpłynęły na kwoty wolne od podatku. W tym artykule skupimy się na aktualnym stanie prawnym, przywołując obowiązujące regulacje.

  Chcesz dostać emeryturę lub rentę na czas? Musisz szybko powiadomić ZUS o zmianie adresu lub konta bankowego! Jak to zrobić i w jakim terminie?

  Emeryt i rencista powinien jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu zamieszkania, czy numeru rachunku bankowego. Jeśli zrobi to z opóźnieniem, to może zdarzyć się, że emerytura czy renta zostanie zwrócona do ZUS-u.

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

  REKLAMA