REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezenty dla pracownika z ZFŚS 2018/2019 - do 1000 zł bez PIT

Prezenty dla pracownika z ZFŚS 2018/2019 -  do 1000 zł bez PIT
Prezenty dla pracownika z ZFŚS 2018/2019 - do 1000 zł bez PIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2018 roku świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 1000 zł rocznie (limit ten nie ulegnie zmianie także w 2019 roku). Ze zwolnienia tego korzystają świadczenia pieniężne i rzeczowe otrzymane zgodnie z regulaminem ZFŚS, tj. w szczególności z uwzględnieniem tzw. kryterium socjalnego. Zwolnienie nie dotyczy jednak bonów, talonów, kart upominkowych i innych tego typu kuponów uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi. Natomiast zwolnienie dotyczy środków na karcie przedpłaconej, bo zdaniem organów podatkowych jest to rodzaj świadczenia pieniężnego.

Świadczenia z ZFŚS – zwolnienie z PIT

Od 2018 roku obowiązuje wyższy limit zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) dla świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Przez wiele lat limit ten wynosił 380 zł rocznie a od 2018 roku wynosi aż 1000 zł rocznie. Limit ten nie zmieni się także w 2019 roku.

Autopromocja

Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT, wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Powszechne jest w firmach wręczanie prezentów świątecznych swoim pracownikom, zwłaszcza przez Bożym Narodzeniem a także przed Wielkanocą.

Nie wszystkie firmy mają fundusze socjalne i wtedy prezenty finansowane są ze środków obrotowych. Wartość prezentów dla pracowników sfinansowanych ze środków obrotowych podlega podatkowi dochodowemu (a także składkom na ubezpieczenia społeczne) tak jak wynagrodzenie czy premia. Pracodawca musi więc pobrać od takiego prezentu zaliczkę na PIT i składki ZUS.

Inaczej jest w przypadku prezentów sfinansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Świadczenia z ZFŚS są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe  (na podstawie § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe a także zwolnione z PIT do kwoty 1000 zł rocznie (na podstawie ww. art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Kryterium socjalne

Kluczową kwestią odnośnie świadczeń z ZFŚS jest to, że owe świadczenia powinny być przyznawane pracownikom z uwzględnieniem tzw. kryterium socjalnego, tj. z uwzględnieniem sytuacji rodzinnej, życiowej i materialnej pracownika na zasadach określonych w stosownym regulaminie.

Zgodnie bowiem z art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przyznawanie świadczeń z ZFŚS powinno być

- uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS.

- dokonywane na zasadach ustalonych w regulaminie ZFŚS.

Z reguły pracodawcy różnicują świadczenia z ZFŚS w zależności od dochodu przypadającego na członka rodziny pracownika. W tym celu pracownicy są obligowani do składania stosownych oświadczeń.

Jednak warto wskazać, że w wyroku z 23 października 2008 r. (II PK 74/08) Sąd Najwyższy  uznał, że kryterium socjalne zapisane w art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie odnosi się do całości działalności socjalnej w rozumieniu art. 2 pkt 1 tej ustawy, a jedynie do ulgowych świadczeń i usług. W sentencji tego wyroku stwierdzono, że "Regulamin może przewidywać wydatkowanie środków funduszu na inne cele mieszczące się w ramach działalności socjalnej oraz ustalać inne zasady korzystania z tych świadczeń, np. powszechnej dostępności na równych zasadach w zakresie imprez integracyjnych". Imprezą integracyjną jest z pewnością spotkanie przedświąteczne pracowników (np. z okazji Świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy).

Także w wyroku z 10 lipca 2014 r. (II UK 472/13) Sąd Najwyższy stwierdził, że działalność socjalna może być skierowana nie tylko do indywidualnego pracownika, ale także do większej liczby uprawnionych, a regulamin ZFŚS może przewidywać gospodarowanie jego środkami finansowymi na zasadzie powszechności i równej dostępności dla każdego pracownika. Jednak zdaniem SN odstąpienie od kryteriów socjalnych przyznawania świadczeń z ZFŚS powinno być zjawiskiem wyjątkowym i mieć przekonywające uzasadnienie w okolicznościach danej sprawy, a także umocowanie w regulaminie funduszu.

Karty przedpłacone jako świadczenie z ZFŚS

Czasem podatnicy mają wątpliwości, czy karty przedpłacone (pre-paid) wręczanie pracownikom i finansowane z ZFŚS są zwolnione z PIT. Czy nie powinny być traktowane jak bony i talony, które z tego zwolnienia z PIT nie korzystają.

Różne bywały też interpretacja organów podatkowych w tym temacie. Jednak ostatnio przeważają korzystne dla podatników interpretacje.

Przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 listopada 2018 r. (sygn.. 0114-KDIP3-3.4011.496.2018.1.MS).

O interpretację wystąpił pracodawca, który z okazji świąt (dwa razy w roku) zamierzał wręczać pracownikom takie karty przedpłacone (zasilone określoną kwotą środków pieniężnych) finansowane z ZFŚS jako forma zapomogi (wsparcia materialnego).

Dyrektor KIS zgodził się z podatnikiem, że wydanie pracownikowi karty przedpłaconej trzeba potraktować jako świadczenie pieniężne, w odniesieniu do którego znajduje zastosowanie zwolnienie podatkowe z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT.

Karta przedpłacona jest bowiem rodzajem karty płatniczej a zgodnie z art. 63 ust. 3 pkt 4 Prawa bankowego, rozliczenia bezgotówkowe (rodzaj rozliczeń pieniężnych) przeprowadza się w szczególności kartą płatniczą.

Karty przedpłacone nie są więc bonami talonami ani innymi znakami uprawniającymi do wymiany na towary i usługi. Wręczenie karty pre-paid należy traktować jako przekazanie środków pieniężnych, które mogą zostać wydatkowane w podobny sposób, jak środki zgromadzone na rachunku bankowym poprzez zapłatę kartą płatniczą.

Tak samo Dyrektor KIS zinterpretował przepisy w interpretacji z 29 sierpnia 2018 r. (sygn. 0112-KDIL3-1.4011.341.2018.1.AG).

Prezenty rzeczowe

Nie ma natomiast wątpliwości, że prezenty rzeczowe (paczki świąteczne i inne rzeczy wręczone jako prezent z okazji świąt) sfinansowane z ZFŚS są wolne od podatku dochodowego i składek ZUS. Pamiętać jednocześnie należy, że z tych zwolnień wyłączone są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Rzut na taśmę rządu: Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

REKLAMA