reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Zwolnienia > Prezenty dla pracownika z ZFŚS 2018/2019 - do 1000 zł bez PIT

Prezenty dla pracownika z ZFŚS 2018/2019 - do 1000 zł bez PIT

W 2018 roku świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 1000 zł rocznie (limit ten nie ulegnie zmianie także w 2019 roku). Ze zwolnienia tego korzystają świadczenia pieniężne i rzeczowe otrzymane zgodnie z regulaminem ZFŚS, tj. w szczególności z uwzględnieniem tzw. kryterium socjalnego. Zwolnienie nie dotyczy jednak bonów, talonów, kart upominkowych i innych tego typu kuponów uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi. Natomiast zwolnienie dotyczy środków na karcie przedpłaconej, bo zdaniem organów podatkowych jest to rodzaj świadczenia pieniężnego.

Świadczenia z ZFŚS – zwolnienie z PIT

Od 2018 roku obowiązuje wyższy limit zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) dla świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Przez wiele lat limit ten wynosił 380 zł rocznie a od 2018 roku wynosi aż 1000 zł rocznie. Limit ten nie zmieni się także w 2019 roku.

Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT, wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Powszechne jest w firmach wręczanie prezentów świątecznych swoim pracownikom, zwłaszcza przez Bożym Narodzeniem a także przed Wielkanocą.

Nie wszystkie firmy mają fundusze socjalne i wtedy prezenty finansowane są ze środków obrotowych. Wartość prezentów dla pracowników sfinansowanych ze środków obrotowych podlega podatkowi dochodowemu (a także składkom na ubezpieczenia społeczne) tak jak wynagrodzenie czy premia. Pracodawca musi więc pobrać od takiego prezentu zaliczkę na PIT i składki ZUS.

Inaczej jest w przypadku prezentów sfinansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Świadczenia z ZFŚS są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe  (na podstawie § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe a także zwolnione z PIT do kwoty 1000 zł rocznie (na podstawie ww. art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT).

Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Kryterium socjalne

Kluczową kwestią odnośnie świadczeń z ZFŚS jest to, że owe świadczenia powinny być przyznawane pracownikom z uwzględnieniem tzw. kryterium socjalnego, tj. z uwzględnieniem sytuacji rodzinnej, życiowej i materialnej pracownika na zasadach określonych w stosownym regulaminie.

Zgodnie bowiem z art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przyznawanie świadczeń z ZFŚS powinno być

- uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS.

- dokonywane na zasadach ustalonych w regulaminie ZFŚS.

Z reguły pracodawcy różnicują świadczenia z ZFŚS w zależności od dochodu przypadającego na członka rodziny pracownika. W tym celu pracownicy są obligowani do składania stosownych oświadczeń.

Jednak warto wskazać, że w wyroku z 23 października 2008 r. (II PK 74/08) Sąd Najwyższy  uznał, że kryterium socjalne zapisane w art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie odnosi się do całości działalności socjalnej w rozumieniu art. 2 pkt 1 tej ustawy, a jedynie do ulgowych świadczeń i usług. W sentencji tego wyroku stwierdzono, że "Regulamin może przewidywać wydatkowanie środków funduszu na inne cele mieszczące się w ramach działalności socjalnej oraz ustalać inne zasady korzystania z tych świadczeń, np. powszechnej dostępności na równych zasadach w zakresie imprez integracyjnych". Imprezą integracyjną jest z pewnością spotkanie przedświąteczne pracowników (np. z okazji Świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy).

Także w wyroku z 10 lipca 2014 r. (II UK 472/13) Sąd Najwyższy stwierdził, że działalność socjalna może być skierowana nie tylko do indywidualnego pracownika, ale także do większej liczby uprawnionych, a regulamin ZFŚS może przewidywać gospodarowanie jego środkami finansowymi na zasadzie powszechności i równej dostępności dla każdego pracownika. Jednak zdaniem SN odstąpienie od kryteriów socjalnych przyznawania świadczeń z ZFŚS powinno być zjawiskiem wyjątkowym i mieć przekonywające uzasadnienie w okolicznościach danej sprawy, a także umocowanie w regulaminie funduszu.

Karty przedpłacone jako świadczenie z ZFŚS

Czasem podatnicy mają wątpliwości, czy karty przedpłacone (pre-paid) wręczanie pracownikom i finansowane z ZFŚS są zwolnione z PIT. Czy nie powinny być traktowane jak bony i talony, które z tego zwolnienia z PIT nie korzystają.

Różne bywały też interpretacja organów podatkowych w tym temacie. Jednak ostatnio przeważają korzystne dla podatników interpretacje.

Przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 listopada 2018 r. (sygn.. 0114-KDIP3-3.4011.496.2018.1.MS).

O interpretację wystąpił pracodawca, który z okazji świąt (dwa razy w roku) zamierzał wręczać pracownikom takie karty przedpłacone (zasilone określoną kwotą środków pieniężnych) finansowane z ZFŚS jako forma zapomogi (wsparcia materialnego).

Dyrektor KIS zgodził się z podatnikiem, że wydanie pracownikowi karty przedpłaconej trzeba potraktować jako świadczenie pieniężne, w odniesieniu do którego znajduje zastosowanie zwolnienie podatkowe z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT.

Karta przedpłacona jest bowiem rodzajem karty płatniczej a zgodnie z art. 63 ust. 3 pkt 4 Prawa bankowego, rozliczenia bezgotówkowe (rodzaj rozliczeń pieniężnych) przeprowadza się w szczególności kartą płatniczą.

Karty przedpłacone nie są więc bonami talonami ani innymi znakami uprawniającymi do wymiany na towary i usługi. Wręczenie karty pre-paid należy traktować jako przekazanie środków pieniężnych, które mogą zostać wydatkowane w podobny sposób, jak środki zgromadzone na rachunku bankowym poprzez zapłatę kartą płatniczą.

Tak samo Dyrektor KIS zinterpretował przepisy w interpretacji z 29 sierpnia 2018 r. (sygn. 0112-KDIL3-1.4011.341.2018.1.AG).

Prezenty rzeczowe

Nie ma natomiast wątpliwości, że prezenty rzeczowe (paczki świąteczne i inne rzeczy wręczone jako prezent z okazji świąt) sfinansowane z ZFŚS są wolne od podatku dochodowego i składek ZUS. Pamiętać jednocześnie należy, że z tych zwolnień wyłączone są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama