reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Zwolnienia > Dofinansowanie inwestycji na walkę ze smogiem zwolnione z PIT

Dofinansowanie inwestycji na walkę ze smogiem zwolnione z PIT

Dotacja dla osób fizycznych na inwestycje z zakresu ochrony środowiska (zmniejszające zanieczyszczenie powietrza) generuje u tych osób przychód. Jest on jednak zwolniony z opodatkowania PIT, w związku z czym na jednostce terytorialnej udzielającej dofinansowania nie będzie ciążył obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 grudnia 2017 roku, 0115-KDIT2- 2.4011.362.2017.1.AG

Podatnik, samorząd terytorialny posiadający osobowość prawną, uchwałą z dnia 29 września 2017 roku ustanowił pomoc w postaci dofinansowania do wymiany pieców grzewczych oraz innych źródeł ciepła dla mieszkańców gminy posiadających tytuł prawny do nieruchomości położonej w granicach jednostki terytorialnej.

Zwrot kosztów związanych z montażem pieców grzewczych będzie generował dochód u mieszkańców gminy, w związku z tym powstało pytanie czy samorząd powinien wystawiać mieszkańcom, których ten zwrot będzie dotyczył, PIT-8C, tj. formularz, na którym wskazać należy dochody, od których nie jest pobierana zaliczka na podatek odchodowy, czyli np. dochody giełdowe, alimenty, stypendia, subwencje, nagrody. Warto zaznaczyć, że PIT-8C jest tylko formularzem, a dochody w nim wykazane trzeba rozliczać w deklaracjach PIT-38, PIT-37 bądź PIT-36 w zależności od rodzaju uzyskanego przychodu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wskazuje, że wolne od podatku dochodowego są dotacje w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych udzielane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa o finansach publicznych określa dotacje jako środki z budżetu państwa bądź budżetu jednostek samorządowych przeznaczone na realizacje zadań publicznych.

Należy także przywołać treść art. 403 ust. 4 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska w świetle którego finansowanie ochrony środowiska może polegać na udzieleniu dotacji celowej gminy lub budżetu powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, będących osobami fizycznymi.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Dofinansowanie, jak potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, które będzie wypłacane ze środków gminy jako forma dotacji spełnia jednocześnie dwie przesłanki zwalniające od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, pochodzi bowiem z budżetu państwa oraz jest dotacją na cel publiczny w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. W związku z tym, jak uznał organ podatkowy, na Podatniku (jednostce samorządu terytorialnego) nie będzie ciążył obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dofinansowanie inwestycji na walkę ze smogiem zwolnione z PIT /Fot. Fotolia
Dofinansowanie inwestycji na walkę ze smogiem zwolnione z PIT /Fot. Fotolia

INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama