Zakres przedmiotowy zwolnienia
W pierwszej kolejności należy ustalić, kiedy nastąpiło nabycie, gdyż poniżej przedstawione zasady stosuje się do nieodpłatnego nabycia rzeczy lub praw majątkowych od członków najbliższej rodziny, które nastąpiło po 2015 roku.
reklama
reklama
Zwolnienie dotyczy nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych. Ponieważ przepis nie ogranicza zwolnienia do wybranych sposobów nabycia, zwolnieniem objęto wszystkie sposoby wymienione w ustawie o podatku od spadków i darowizn z wyjątkiem nabycia majątku w drodze zasiedzenia, które zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego ma charakter pierwotny.
Zwolnienie nie jest ograniczone kwotowo ani co do rodzaju i ilości nabytych rzeczy i praw majątkowych.
Zakres podmiotowy zwolnienia
Zwolnienie stosuje się, jeśli w chwili nabycia nabywca posiadał:
- obywatelstwo polskie,
- obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej,
- obywatelstwo jednego z państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Islandia, Norwegia, Lichtenstein), lub
- miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa.
Adresat zwolnienia
Zwolnieniem objęto prawie wszystkie osoby wchodzące do pierwszej grupy podatkowej, poza zięciem, synową i teściami.
Zwolnienie dotyczy więc członków najbliższej rodziny, takich jak:
- małżonka,
- zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki itd.),
- wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków itd.),
- pasierba,
- rodzeństwo,
- ojczyma,
- macochę.
Za rodziców w rozumieniu tej ustawy uważa się też przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych (adoptowanych) i ich zstępnych.
Zgłoszenie nabycia
W celu skorzystania ze zwolnienia należy dokonać zgłoszenia nabycia własności rzeczy i praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
Polecamy: Komplet podatki 2019
Jeśli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia lub europejskie poświadczenie spadkowe, powyżej wskazany termin 6 miesięcy do zgłoszenia tego nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego należy liczyć od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego.
Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie ustawowego terminu 6 miesięcy, zwolnienie stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.