reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: podatek od spadków i darowizn

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatek od spadków i darowizn. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatek od spadków i darowizn.

Co stanowi podstawę opodatkowania w podatku od spadków i darowizn?

Aktualizacja: 12.04.2021

Podstawa opodatkowania w podatku od spadków i darowizn. W przypadku nabycia przez osoby fizyczne rzeczy oraz praw majątkowych w związku z dokonanym dziedziczeniem, zapisem windykacyjnym, poleceniem testamentowym, zapisem zwykłym, dalszym zapisem czy darowizną, poleceniem darczyńcy, zasiedzeniem, nieodpłatnym zniesieniem współwłasności, zachowkiem, nieodpłatną rentą, użytkowaniem oraz służebnością powstaje konieczność rozliczenia podatku od spadków i darowizn. Niezmiernie istotne jest prawidłowe określenie podstawy opodatkowania, co z uwagi na skomplikowanie przepisów nie w każdym przypadku jest proste. »

Fundacje rodzinne a podatek od spadków i darowizn

Aktualizacja: 31.03.2021

Fundacje rodzinne. Podatkowi od spadków i darowizn będzie podlegać nabycie przez osoby fizyczne od fundacji rodzinnej świadczeń oraz mienia likwidowanej fundacji rodzinnej. Przy czym osoby najbliższe fundatorowi (małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha, jak również sam fundator) będą zwolnieni od podatku od nabycia świadczeń oraz mienia likwidowanej fundacji, jeżeli przedmiotem świadczenia będzie mienie wniesione do fundacji przez tego fundatora. »

Czy pieniądze wypłacone z polisy na życie zmarłego są opodatkowane?

Aktualizacja: 05.03.2021

Ubezpieczenie a podatek. Rodzina a czasem nawet osoby spoza rodziny otrzymują (w szczególności jako tzw. osoby uposażone) pieniądze z polisy na życie zmarłego, który przed śmiercią zawarł umowę ubezpieczenia. Czy te środki należą do spadku i są opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn? A co z podatkiem dochodowym? »

Kiedy prezenty dla pracowników od pracodawcy nie są opodatkowane PIT?

Aktualizacja: 05.03.2021

Prezenty dla pracowników a PIT. Obdarowywanie pracowników przez pracodawcę prezentami stanowiącymi formę gratulacji, uhonorowania ważnych okazji w ich życiu, które nie mają związku z wykonywaną pracą czy jej rezultatami, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Dlatego też na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, wartość wręczanych pracownikom przez pracodawcę prezentów z okazji ważnego zdarzenia w życiu pracowników (np. z okazji ślubu lub narodzin dziecka), nie stanowi dla pracowników przychodu ze stosunku pracy opodatkowanego PIT. Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 2 marca 2021 r. »

Jaki czas musi upłynąć pomiędzy darowiznami, by nie zapłacić podatku?

Aktualizacja: 23.02.2021

Jaki czas musi upłynąć pomiędzy darowiznami? Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie określają jaki musi upłynąć okres czasu pomiędzy darowiznami, w sytuacji, gdy osoba obdarowana nabywa tytułem darowizny prawo majątkowe w postaci udziału w nieruchomości od osoby darującej (darczyńcy), która ten przedmiot darowizny nabyła uprzednio również tytułem darowizny. »

Zeznanie SD-3 - jak wypełnić, jak i do kiedy złożyć?

Aktualizacja: 09.02.2021

SD-3 - jak wypełnić? SD-3, to formularz zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych w drodze spadku lub darowizny. Jaki jest aktualny wzór tego formularza? Kto ma obowiązek złożyć zeznanie SD-3? Kto nie musi składać zeznania SD-3? Kiedy trzeba złożyć zeznanie SD-3 (termin)? Jak złożyć zeznanie SD-3 (forma)? Gdzie złożyć zeznanie SD-3 (właściwy urząd skarbowy)? Co trzeba załączyć do zeznania SD-3? Jak wypełnić zeznanie? »

Darowizny w rodzinie - do zwolnienia z podatku konieczny jest przelew

Aktualizacja: 03.02.2021

Darowizna w rodzinie. Czy podatnik, który otrzymał darowiznę pieniężną w formie gotówki i sam ją wpłacił na swoje konto, może skorzystać ze zwolnienia podatkowego w podatku od spadków i darowizn? »

Darowizna z zagranicy dla cudzoziemca mieszkającego w Polsce - co z podatkiem?

Aktualizacja: 27.11.2020

Darowizna pieniężna dla cudzoziemca, który mieszka w Polsce od jego najbliższej rodziny mieszkającej za granicą jest co do zasady opodatkowana polskim podatkiem od spadków i darowizn. Darowizna ta będzie zwolniona z podatku jeżeli zostanie przelana na rachunek bankowy albo na rachunek w SKOK albo przekazem pocztowym, a obdarowany zgłosi ją do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Kiedy darowizna jest opodatkowana w Polsce wg prawa polskiego? Jak jest opodatkowana darowizna z zagranicy? Jak wykazać darowiznę w walucie obcej w SD-Z2? »

Podatek od darowizny - co trzeba wiedzieć?

Aktualizacja: 15.01.2021

Podatek od darowizny muszą zapłacić osoby fizyczne (obdarowani), które otrzymały darowiznę rzeczy znajdujących się na terytorium Polski lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP (w tym m.in. pieniędzy i nieruchomości), o wartości, która przekracza kwotę wolną od podatku. Opodatkowane są również darowizny własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca (obdarowany) był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium RP. Czym jest darowizna? Kto może być zwolniony z podatku od darowizny? Ile wynosi wysokość podatku od darowizny? Jakie są konsekwencje niezgłoszenia darowizny do opodatkowania? »

Podatek od spadków i darowizn - kto musi płacić?

Aktualizacja: 18.11.2020

Kto musi płacić podatek od spadku lub darowizny? Jaka jest wysokość kwot wolnych od podatku? Jakie są grupy podatkowe w podatku od spadków i darowizn? Jak wygląda kwestia zwolnienia z podatku dla najbliższej rodziny? »

Podatek od spadku po ciotecznej babce

Aktualizacja: 06.11.2020

Cioteczny wnuczek otrzymujący spadek po ciotecznej babce powinien zostać zaliczony do II grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn jako zstępny rodzeństwa. A zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli nabywcą spadku (lub darowizny) jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej, to opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 7276 zł. »

Czy darowizna w gotówce podlega zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn?

Aktualizacja: 30.10.2020

W przypadku otrzymania środków pieniężnych przez obdarowanego w gotówce, dla zastosowania zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, wystarczające jest wpłacenie otrzymanych w tej formie środków przez obdarowanego na własny rachunek bankowy. Tak uznał Wojewódzki Sądu Administracyjnego w Łodzi. »

Podatek od spadków i darowizn - więcej osób korzysta ze zwolnienia

Aktualizacja: 30.10.2020

27 października 2020 r. w życie weszła nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn. Na podstawie znowelizowanych przepisów, zwiększeniu uległ krąg osób uprawnionych do zwolnienia z tej daniny. »

Ustawa o podatku od spadków i darowizn - tekst jednolity

Aktualizacja: 28.10.2020

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Tekst ujednolicony. Wersja aktualna od 27 października 2020 r. Uwzględniająca zmiany wprowadzone ustawą z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1761). »

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla wychowanków rodzin zastępczych

Aktualizacja: 28.10.2020

Weszła w w życie nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn. Rozszerza ona krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn m.in. o wychowanków rodzin zastępczych. »

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama