REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe rozporządzenie w sprawie pobierania przez płatników podatku od spadków i darowizn od 2024 roku

Nowe rozporządzenie w sprawie sposobu pobierania przez płatników podatku od spadków i darowizn od 2024 roku
Nowe rozporządzenie w sprawie sposobu pobierania przez płatników podatku od spadków i darowizn od 2024 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2024 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie sposobu pobierania przez płatników podatku od spadków i darowizn od 2024 roku. Gotowy jest już projekt tego rozporządzenia.

Aktualny stan prawny. Dlaczego potrzebne jest nowe rozporządzenie?

Rozporządzenie w sprawie sposobu pobierania przez płatników podatku od spadków i darowizn jest wydawane w wykonaniu delegacji zawartej w art.18 ust.5 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043, z późn.zm), zwanej dalej „uPSD”, upoważniającej ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia, w drodze rozporządzenia:

Autopromocja
 1. sposobu pobierania podatku przez płatników, w tym w szczególności czynności związanych z poborem podatku, zakresu pouczeń udzielanych podatnikom oraz treści rejestru podatku,
 2. zakresu danych zawartych w deklaracji o wysokości pobranego i wpłaconego przez płatnika podatku.

Aktualnie obowiązuje w tej materii rozporządzenie Ministra Finansów z 25 listopada 2015 r. w sprawie pobierania przez płatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. poz. 2004).
Nowe rozporządzenie ma zastąpić właśnie to rozporządzenie z 25 listopada 2015 r.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z uchylenia od 1 marca 2023 r. w art. 18 w ust. 2 pkt 4 i w ust. 5 pkt 3 uPSD na mocy ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2180, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o zmianie ustawy CIT”. 

Pierwszy z tych przepisów nakładał obowiązek na notariuszy, jako płatników podatku od spadków i darowizn, przekazywania naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na siedzibę płatnika sporządzonej w formie papierowej albo elektronicznej informacji zawierającej treść aktów notarialnych lub dane z tych aktów dotyczące czynności, o których mowa w art. 18 ust. 1 uPSD.

Obecnie obowiązek ten został zastąpiony obowiązkiem informacyjnym uregulowanym w art. 84a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 poz. 2651, z późn. zm.), dodanym przez ww. ustawę o zmianie ustawy CIT. Przepis ten od 1 marca 2023 r. nałożył na notariuszy obowiązek przekazywania informacji o sporządzonych aktach notarialnych obejmujących czynności prawne, o których mowa w ustawie o podatku od spadków i darowizn, wyłącznie elektronicznie, zgodnie z zasadami określonymi dla przekazywania danych do systemu teleinformatycznego służącego przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (SI*GIIF), z wykorzystaniem nowego wzoru dokumentu elektronicznego – „schemy XSD”. W konsekwencji przesłanie ww. informacji właściwym naczelnikom urzędów skarbowych w formie papierowej dla sporządzonych od tej daty aktów notarialnych nie będzie oznaczało realizacji ustawowego obowiązku.

Wskutek drugiej wymienionej zmiany, tj. uchylenia w art. 18 ust. 5 pkt 3 uPSD, nowelizacji uległo upoważnienie do wydania aktu wykonawczego. Obecnie upoważnienie nie zawiera już przepisu na podstawie którego, minister właściwy do spraw finansów publicznych w wydawanym rozporządzeniu określał zakres oraz sposób przekazywania przez płatników informacji zawierającej dane dotyczące czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego.

Jednocześnie przepis art. 26 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy CIT czasowo zachował w mocy rozporządzenie z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie pobierania przez płatników podatku od spadków i darowizn (nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r.) 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stąd wynika konieczność wydania nowego rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania przez płatników podatku od spadków i darowizn. 

Co się zmieni?

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów w projekcie nowego rozporządzenia przyjęto analogiczne rozwiązania do obecnie obowiązujących regulacji odnoszących się do sposobu pobierania podatku przez płatników, w tym:

a) czynności związanych z poborem podatku (notariusze jako płatnicy są obowiązani w każdym przypadku do określenia w treści sporządzonych aktów notarialnych podstawy prawnej pobrania podatku i sposobu jego obliczenia bądź podstawy prawnej niepobrania podatku),
b) zakresu pouczeń udzielanych podatnikom, 
c) treści rejestru podatku, 
d) zakresu danych zawartych w deklaracji o wysokości pobranego i wpłaconego przez płatnika podatku. 

Zdaniem resortu finansów dotychczasowe rozwiązania w powyższym zakresie funkcjonują dobrze i nie budzą wątpliwości ani płatników ani organów podatkowych.

Jedyną nowością jest to, że - z powodu uchylenia w art. 18 ust. 5 pkt 3 uPSD przez ustawę o zmianie ustawy o CIT- projekt rozporządzenia nie zawiera regulacji określających zakres i sposób przekazywania przez płatników organowi podatkowemu informacji zawierających treść aktów notarialnych dotyczących czynności, z tytułu których są płatnikami podatku.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że organy podatkowe, które nie mają obowiązku stałego i bieżącego kontrolowania wysokości odprowadzonego podatku przez płatnika na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów mają zapewnioną wiedzę o wysokości wpłacanego przez nich podatku. Obowiązujące unormowania mające ścisłe umocowanie w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn, zapewniają prawidłową realizację zadań powierzonych notariuszom, jako płatnikom podatku od spadków i darowizn oraz zapewniają sprawny wpływ dochodów do budżetów gmin.

Termin wejścia w życie nowego rozporządzenia

Wyżej wskazane, aktualnie obowiązujące rozporządzenie z 25 listopada 2015 r. w sprawie pobierania przez płatników podatku od spadków i darowizn pozostaje w mocy do dnia wejścia w życie nowego rozporządzenia, ale nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2023 r. Dlatego nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r.

Źródło: Projekt (z 25 lipca 2023 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu pobierania przez płatników podatku od spadków i darowizn.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA