REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

Obowiązek podatkowy w Polsce

Zgodnie z polskim prawem, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Oznacza to, że jeśli obywatel Polski otrzyma darowiznę z zagranicy, może on podlegać opodatkowaniu w Polsce. Kluczowym kryterium jest miejsce zamieszkania nabywcy oraz miejsce położenia przedmiotu darowizny.

Autopromocja

Kiedy darowizna podlega opodatkowaniu?

Przykładowo, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 5 733 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej. O czym mówi art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na miejsce położenia rzeczy lub miejsce wykonywania praw majątkowych. Jeśli znajdują się one na terytorium Polski, darowizna podlega opodatkowaniu niezależnie od obywatelstwa czy miejsca zamieszkania nabywcy.

Darowizna w formie aktu notarialnego

Często darowizny są przekazywane w formie aktu notarialnego. W Polsce notariusze są płatnikami podatku od dokonanej w formie aktu notarialnego darowizny. Jednakże, jeśli akt notarialny został zawarty za granicą, np. w Wielkiej Brytanii, polski notariusz nie jest w stanie odprowadzić podatku. W takim przypadku obowiązek zgłoszenia darowizny i opłacenia podatku spoczywa na nabywcy.

W interpretacji indywidualnej z dnia 19 września 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-3.4015.142.2023.4.BD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do sytuacji, w której obywatelka Polski otrzymała darowiznę w formie aktu notarialnego w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, darowizna nie była opodatkowana w Wielkiej Brytanii, a wszystkie opłaty i czynności prawne zostały wykonane zgodnie z tamtejszym prawem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor KIS stwierdził, że fakt, iż akt notarialny został zawarty w Wielkiej Brytanii oraz że wszelkie opłaty związane z otrzymaną darowizną zostały uiszczone według lokalnych przepisów prawa w Wielkiej Brytanii, nie ma wpływu na kwestię opodatkowania nabycia podatkiem od spadków i darowizn w Polsce. Oznacza to, że obywatel Polski, który otrzymał darowiznę za granicą, musi zgłosić ją właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w Polsce i opłacić odpowiedni podatek.

Podsumowanie

Otrzymanie darowizny z zagranicy może wiązać się z obowiązkami podatkowymi w Polsce. Kluczowe jest miejsce zamieszkania nabywcy oraz miejsce położenia przedmiotu darowizny. Jeśli obywatel Polski otrzyma darowiznę za granicą, powinien zgłosić ją właściwemu urzędowi skarbowemu w Polsce i opłacić odpowiedni podatek. Interpretacje indywidualne, takie jak omawiana, dostarczają cennych wskazówek w tym zakresie i pomagają uniknąć nieporozumień oraz ewentualnych konsekwencji prawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA