REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?
Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

Obowiązek podatkowy w Polsce

Zgodnie z polskim prawem, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Oznacza to, że jeśli obywatel Polski otrzyma darowiznę z zagranicy, może on podlegać opodatkowaniu w Polsce. Kluczowym kryterium jest miejsce zamieszkania nabywcy oraz miejsce położenia przedmiotu darowizny.

Autopromocja

Kiedy darowizna podlega opodatkowaniu?

Przykładowo, opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 5 733 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej. O czym mówi art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zobacz: Podatek od spadków i darowizn 2023 - skale podatkowe i kwoty wolne od podatku

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na miejsce położenia rzeczy lub miejsce wykonywania praw majątkowych. Jeśli znajdują się one na terytorium Polski, darowizna podlega opodatkowaniu niezależnie od obywatelstwa czy miejsca zamieszkania nabywcy.

Darowizna w formie aktu notarialnego

Często darowizny są przekazywane w formie aktu notarialnego. W Polsce notariusze są płatnikami podatku od dokonanej w formie aktu notarialnego darowizny. Jednakże, jeśli akt notarialny został zawarty za granicą, np. w Wielkiej Brytanii, polski notariusz nie jest w stanie odprowadzić podatku. W takim przypadku obowiązek zgłoszenia darowizny i opłacenia podatku spoczywa na nabywcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W interpretacji indywidualnej z dnia 19 września 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-3.4015.142.2023.4.BD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do sytuacji, w której obywatelka Polski otrzymała darowiznę w formie aktu notarialnego w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, darowizna nie była opodatkowana w Wielkiej Brytanii, a wszystkie opłaty i czynności prawne zostały wykonane zgodnie z tamtejszym prawem.

Dyrektor KIS stwierdził, że fakt, iż akt notarialny został zawarty w Wielkiej Brytanii oraz że wszelkie opłaty związane z otrzymaną darowizną zostały uiszczone według lokalnych przepisów prawa w Wielkiej Brytanii, nie ma wpływu na kwestię opodatkowania nabycia podatkiem od spadków i darowizn w Polsce. Oznacza to, że obywatel Polski, który otrzymał darowiznę za granicą, musi zgłosić ją właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w Polsce i opłacić odpowiedni podatek.

Podsumowanie

Otrzymanie darowizny z zagranicy może wiązać się z obowiązkami podatkowymi w Polsce. Kluczowe jest miejsce zamieszkania nabywcy oraz miejsce położenia przedmiotu darowizny. Jeśli obywatel Polski otrzyma darowiznę za granicą, powinien zgłosić ją właściwemu urzędowi skarbowemu w Polsce i opłacić odpowiedni podatek. Interpretacje indywidualne, takie jak omawiana, dostarczają cennych wskazówek w tym zakresie i pomagają uniknąć nieporozumień oraz ewentualnych konsekwencji prawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA