REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizny od byłych rodziców zastępczych. Jakie skutki podatkowe?

Darowizny od byłych rodziców zastępczych. Jakie skutki podatkowe?

REKLAMA

REKLAMA

Darowizny od byłych rodziców zastępczych mogą budzić wiele wątpliwości w kontekście obowiązków podatkowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz omówimy kluczowe kwestie związane z opodatkowaniem takich darowizn.
rozwiń >

Czym jest darowizna w świetle prawa?

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, darowizna to umowa, dzięki której darczyńca przekazuje określone dobra majątkowe obdarowanemu, nie oczekując niczego w zamian. Jest to forma przysporzenia majątkowego, która ma charakter nieodpłatny.

Autopromocja

Kiedy nabywca musi zapłacić podatek od darowizny?

Opodatkowaniu podlega nabycie własności rzeczy i praw majątkowych, jeśli ich wartość przekracza określone kwoty. Wysokość tych kwot, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zależy od grupy podatkowej, do której zalicza się nabywca. Grupy te są określone na podstawie relacji rodzinnych między darczyńcą a obdarowanym.

Opodatkowaniu podlega nabycie, od jednego zbywcy, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

1) 36 120 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;

2) 27 090 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;

3) 5733 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Przy czym, w myśl art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

1) do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

2) do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

3) do grupy III – innych nabywców.

Kto może liczyć na zwolnienie z podatku od darowizny?

Istnieją określone grupy osób, które mogą liczyć na zwolnienie z podatku od darowizny. Dotyczy to m.in. małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierbów, rodzeństwa, ojczymów i macoch. Aby skorzystać ze zwolnienia, nabywca musi zgłosić nabycie do odpowiedniego urzędu skarbowego w wyznaczonym terminie.

a) Podstawowe zasady zwolnienia

Zgodnie z przepisami prawa, zwolnienie z podatku od darowizny przysługuje w określonych sytuacjach. Kluczowym kryterium jest relacja rodzinna między darczyńcą a obdarowanym.

Zobacz: Kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn – stawki od lipca

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) Grupa zerowa w kontekście podatku od darowizn

Zwolnienie z podatku od darowizny obejmuje tzw. "grupę zerową", do której zaliczane są osoby ściśle określone w przepisach. W skład tej grupy wchodzą:

  • małżonkowie,
  • zstępni (dzieci, wnuki itd.),
  • wstępni (rodzice, dziadkowie itd.),
  • pasierb,
  • rodzeństwo,
  • ojczym,
  • macocha.

c) Warunki skorzystania ze zwolnienia

Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny, nabywca musi spełnić pewne formalności. Kluczowym warunkiem jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Termin zgłoszenia wynosi 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku nabycia w drodze dziedziczenia, termin ten liczony jest od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

d) Wyjątki od obowiązku zgłoszenia

Istnieją sytuacje, w których obowiązek zgłoszenia nabycia jest wyłączony. Dotyczy to przypadków, gdy:

  1. Wartość majątku ostatnio nabytego, doliczona do wartości majątku nabytego dotychczas od tej samej osoby lub po tej samej osobie w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok, nie przekracza kwoty określonej w przepisach.
  2. Nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego lub w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.

Specyfika darowizn od byłych rodziców zastępczych

Osoby, które przebywały lub nadal przebywają w rodzinie zastępczej, w rodzinnych domach dziecka, placówkach opiekuńczo-wychowawczych czy regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych, są traktowane jako zstępni w kontekście podatku od darowizn. Oznacza to, że mogą one korzystać z tych samych ulg i zwolnień, co osoby otrzymujące darowizny od rodziców biologicznych. Analogicznie, osoby tworzące rodzinę zastępczą czy pracujące z dziećmi w wymienionych placówkach są traktowane jako wstępni.

Analiza konkretnego przypadku

W jednym z opisanych przypadków kobieta, która w dzieciństwie przebywała w rodzinie zastępczej, otrzymała darowiznę w postaci nieruchomości od swoich byłych rodziców zastępczych. Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 września 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-3.4015.139.2023.1.JKU, potwierdziła, że jej sytuacja jest zgodna z przepisami prawa i może korzystać ze zwolnienia podatkowego.

Darowizny od byłych rodziców zastępczych, choć mogą wydawać się nietypowe, są traktowane przez prawo podatkowe w sposób szczególny. Osoby, które otrzymują takie darowizny, mogą liczyć na korzystne traktowanie podatkowe, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich procedur i terminów.

Podsumowując, opodatkowanie darowizn od byłych rodziców zastępczych jest tematem, który może budzić wątpliwości. Dzięki analizie interpretacji indywidualnej oraz przepisów prawa możemy jednak lepiej zrozumieć ten proces i uniknąć ewentualnych problemów związanych z opodatkowaniem takich darowizn.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Co do zasady urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA