REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizny od byłych rodziców zastępczych. Jakie skutki podatkowe?

Darowizny od byłych rodziców zastępczych. Jakie skutki podatkowe?
Darowizny od byłych rodziców zastępczych. Jakie skutki podatkowe?

REKLAMA

Darowizny od byłych rodziców zastępczych mogą budzić wiele wątpliwości w kontekście obowiązków podatkowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz omówimy kluczowe kwestie związane z opodatkowaniem takich darowizn.
rozwiń >

Czym jest darowizna w świetle prawa?

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, darowizna to umowa, dzięki której darczyńca przekazuje określone dobra majątkowe obdarowanemu, nie oczekując niczego w zamian. Jest to forma przysporzenia majątkowego, która ma charakter nieodpłatny.

Kiedy nabywca musi zapłacić podatek od darowizny?

Opodatkowaniu podlega nabycie własności rzeczy i praw majątkowych, jeśli ich wartość przekracza określone kwoty. Wysokość tych kwot, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zależy od grupy podatkowej, do której zalicza się nabywca. Grupy te są określone na podstawie relacji rodzinnych między darczyńcą a obdarowanym.

Opodatkowaniu podlega nabycie, od jednego zbywcy, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

1) 36 120 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;

2) 27 090 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;

3) 5733 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Przy czym, w myśl art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

1) do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

2) do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

3) do grupy III – innych nabywców.

Kto może liczyć na zwolnienie z podatku od darowizny?

Istnieją określone grupy osób, które mogą liczyć na zwolnienie z podatku od darowizny. Dotyczy to m.in. małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierbów, rodzeństwa, ojczymów i macoch. Aby skorzystać ze zwolnienia, nabywca musi zgłosić nabycie do odpowiedniego urzędu skarbowego w wyznaczonym terminie.

a) Podstawowe zasady zwolnienia

Zgodnie z przepisami prawa, zwolnienie z podatku od darowizny przysługuje w określonych sytuacjach. Kluczowym kryterium jest relacja rodzinna między darczyńcą a obdarowanym.

Zobacz: Kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn – stawki od lipca

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) Grupa zerowa w kontekście podatku od darowizn

Zwolnienie z podatku od darowizny obejmuje tzw. "grupę zerową", do której zaliczane są osoby ściśle określone w przepisach. W skład tej grupy wchodzą:

 • małżonkowie,
 • zstępni (dzieci, wnuki itd.),
 • wstępni (rodzice, dziadkowie itd.),
 • pasierb,
 • rodzeństwo,
 • ojczym,
 • macocha.

c) Warunki skorzystania ze zwolnienia

Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku od darowizny, nabywca musi spełnić pewne formalności. Kluczowym warunkiem jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Termin zgłoszenia wynosi 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku nabycia w drodze dziedziczenia, termin ten liczony jest od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

d) Wyjątki od obowiązku zgłoszenia

Istnieją sytuacje, w których obowiązek zgłoszenia nabycia jest wyłączony. Dotyczy to przypadków, gdy:

 1. Wartość majątku ostatnio nabytego, doliczona do wartości majątku nabytego dotychczas od tej samej osoby lub po tej samej osobie w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok, nie przekracza kwoty określonej w przepisach.
 2. Nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego lub w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.

Specyfika darowizn od byłych rodziców zastępczych

Osoby, które przebywały lub nadal przebywają w rodzinie zastępczej, w rodzinnych domach dziecka, placówkach opiekuńczo-wychowawczych czy regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych, są traktowane jako zstępni w kontekście podatku od darowizn. Oznacza to, że mogą one korzystać z tych samych ulg i zwolnień, co osoby otrzymujące darowizny od rodziców biologicznych. Analogicznie, osoby tworzące rodzinę zastępczą czy pracujące z dziećmi w wymienionych placówkach są traktowane jako wstępni.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Analiza konkretnego przypadku

W jednym z opisanych przypadków kobieta, która w dzieciństwie przebywała w rodzinie zastępczej, otrzymała darowiznę w postaci nieruchomości od swoich byłych rodziców zastępczych. Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 września 2023 r., sygn. 0111-KDIB2-3.4015.139.2023.1.JKU, potwierdziła, że jej sytuacja jest zgodna z przepisami prawa i może korzystać ze zwolnienia podatkowego.

Darowizny od byłych rodziców zastępczych, choć mogą wydawać się nietypowe, są traktowane przez prawo podatkowe w sposób szczególny. Osoby, które otrzymują takie darowizny, mogą liczyć na korzystne traktowanie podatkowe, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich procedur i terminów.

Podsumowując, opodatkowanie darowizn od byłych rodziców zastępczych jest tematem, który może budzić wątpliwości. Dzięki analizie interpretacji indywidualnej oraz przepisów prawa możemy jednak lepiej zrozumieć ten proces i uniknąć ewentualnych problemów związanych z opodatkowaniem takich darowizn.

 

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA