REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn – stawki od lipca

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn
Kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca bieżącego roku kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn dla osób z bliższej i dalszej rodziny wzrosły po raz kolejny. Jest to wynikiem wejścia w życie tzw. pakietu SLIM VAT 3, który zwiększył wysokość kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn. 

Zmiany w podatku od spadków i darowizn. Rozporządzenie Ministra Finansów

Pierwsze zmiany w zakresie kwot wolnych od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn były rezultatem wejścia w życie 29 czerwca 2023 r. nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 28 czerwca 2023 r. w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skali podatkowych, według których oblicza się ten podatek, które zastąpiło dotychczasowe przepisy, obowiązujące od 10 października 2022 roku. 

Autopromocja

Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, dokonuje się zmiany skali podatkowej, gdy wzrost cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku przekracza 6 procent. Ze względu na ustawowy obowiązek, Minister Finansów wydał nowe rozporządzenie.

Po wejściu w życie rozporządzenia, wzrosły kwoty wolne od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. W przypadku spadków i darowizn otrzymanych w ciągu pięciu lat kwoty te kształtowały się następująco:

             I grupa podatkowa - kwota wzrosła z 10 434 zł do 11 095 zł; 

             II grupa podatkowa - kwota wolna wzrosła z 7878 zł do 8377 zł; 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

             III grupa podatkowa - kwota wolna wzrosła z 5308 zł do 5644 zł.

Podatek od spadków i darowizn - zmiany wprowadzone przez SLIM VAT 3

Od 1 lipca 2023 r., czyli od dnia wejścia w życie pakietu SLIM VAT 3, kwota wolna od opodatkowania dotycząca spadków i darowizn wzrosła ponownie. Nowelizacja objęła przede wszystkim zmiany w zakresie podatku VAT, ale zawarto w niej również pewne zmiany dotyczące podatku od spadków i darowizn. W wyniku wprowadzenia pakietu SLIM VAT 3 opodatkowaniu podlega nabycie od jednego zbywcy własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej: 

             36 120 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej; 

             27 090 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej; 

             5733 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej. 

W każdym przypadku kwota zwolnienia dotyczy spadków i darowizn otrzymanych od jednej osoby w okresie pięciu lat.

Wartość spadków i darowizn powyżej kwoty wolnej jest opodatkowana. Do obliczenia wysokości podatku stosuje się skalę podatkową przewidzianą w ustawie. Należy nadmienić, że nowelizacja nie zakłada zmiany samej skali podatkowej, a jedynie podwyższenie kwot wolnych od opodatkowania.

Osoby najbliższe zwolnione w pełni

Osoby z najbliższej rodziny tj. grupy zerowej mają prawo skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, niezależnie od wartości otrzymanego spadku lub darowizny. Do tej grupy zaliczają się małżonkowie, zstępni (córka, syn, wnuki, prawnuki), wstępni (matka, ojciec, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Podstawą prawną dla tego zwolnienia jest artykuł 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. W celu skorzystania z tego zwolnienia, konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków przewidzianych w wspomnianym przepisie ustawy. Niespełnienie tych wymogów skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego i zapłacenia podatku, jeśli wartość otrzymanego spadku lub darowizny przekroczy kwotę wolną przewidzianą dla I grupy podatkowej. 

Korzystne zmiany w podatku od spadków i darowizn 

Podniesienie limitów zwolnień w podatku od spadków i darowizn stanowi jedną z bardzo dobrych wiadomości dla podatników. Kolejną z dobrych wiadomości jest to, że wraz z przyjętym pakietem SLIM VAT 3 wyeliminowano kontrowersyjne zapisy dotyczące limitów zbiorczych, czyli kwot wolnych od opodatkowania w przypadku darowizn od więcej niż jednej osoby w zakresie podatku od spadków i darowizn. Zmiany w zakresie limitów zbiorczych zastąpiły te, które przewidziano we wcześniej już opublikowanej ustawie deregulacyjnej, która również weszła w życie od 1 lipca 2023 r.

Autor: Maciej Różycki, Prawnik w ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • laura
    2023-12-29 18:07:56
    W sprawie spadku pomogła mi notariusz Cejrowska z Tczewa za co jestem jej bardzo wdzięczna.
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

MFiPR: Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO, z pierwszego wniosku

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

"DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

REKLAMA