REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn – stawki od lipca

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn
Kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca bieżącego roku kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn dla osób z bliższej i dalszej rodziny wzrosły po raz kolejny. Jest to wynikiem wejścia w życie tzw. pakietu SLIM VAT 3, który zwiększył wysokość kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn. 

Zmiany w podatku od spadków i darowizn. Rozporządzenie Ministra Finansów

Pierwsze zmiany w zakresie kwot wolnych od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn były rezultatem wejścia w życie 29 czerwca 2023 r. nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 28 czerwca 2023 r. w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skali podatkowych, według których oblicza się ten podatek, które zastąpiło dotychczasowe przepisy, obowiązujące od 10 października 2022 roku. 

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, dokonuje się zmiany skali podatkowej, gdy wzrost cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku przekracza 6 procent. Ze względu na ustawowy obowiązek, Minister Finansów wydał nowe rozporządzenie.

Po wejściu w życie rozporządzenia, wzrosły kwoty wolne od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. W przypadku spadków i darowizn otrzymanych w ciągu pięciu lat kwoty te kształtowały się następująco:

             I grupa podatkowa - kwota wzrosła z 10 434 zł do 11 095 zł; 

             II grupa podatkowa - kwota wolna wzrosła z 7878 zł do 8377 zł; 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

             III grupa podatkowa - kwota wolna wzrosła z 5308 zł do 5644 zł.

Podatek od spadków i darowizn - zmiany wprowadzone przez SLIM VAT 3

Od 1 lipca 2023 r., czyli od dnia wejścia w życie pakietu SLIM VAT 3, kwota wolna od opodatkowania dotycząca spadków i darowizn wzrosła ponownie. Nowelizacja objęła przede wszystkim zmiany w zakresie podatku VAT, ale zawarto w niej również pewne zmiany dotyczące podatku od spadków i darowizn. W wyniku wprowadzenia pakietu SLIM VAT 3 opodatkowaniu podlega nabycie od jednego zbywcy własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej: 

             36 120 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej; 

             27 090 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej; 

             5733 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej. 

W każdym przypadku kwota zwolnienia dotyczy spadków i darowizn otrzymanych od jednej osoby w okresie pięciu lat.

Wartość spadków i darowizn powyżej kwoty wolnej jest opodatkowana. Do obliczenia wysokości podatku stosuje się skalę podatkową przewidzianą w ustawie. Należy nadmienić, że nowelizacja nie zakłada zmiany samej skali podatkowej, a jedynie podwyższenie kwot wolnych od opodatkowania.

Osoby najbliższe zwolnione w pełni

Osoby z najbliższej rodziny tj. grupy zerowej mają prawo skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, niezależnie od wartości otrzymanego spadku lub darowizny. Do tej grupy zaliczają się małżonkowie, zstępni (córka, syn, wnuki, prawnuki), wstępni (matka, ojciec, dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Podstawą prawną dla tego zwolnienia jest artykuł 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. W celu skorzystania z tego zwolnienia, konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków przewidzianych w wspomnianym przepisie ustawy. Niespełnienie tych wymogów skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego i zapłacenia podatku, jeśli wartość otrzymanego spadku lub darowizny przekroczy kwotę wolną przewidzianą dla I grupy podatkowej. 

Korzystne zmiany w podatku od spadków i darowizn 

Podniesienie limitów zwolnień w podatku od spadków i darowizn stanowi jedną z bardzo dobrych wiadomości dla podatników. Kolejną z dobrych wiadomości jest to, że wraz z przyjętym pakietem SLIM VAT 3 wyeliminowano kontrowersyjne zapisy dotyczące limitów zbiorczych, czyli kwot wolnych od opodatkowania w przypadku darowizn od więcej niż jednej osoby w zakresie podatku od spadków i darowizn. Zmiany w zakresie limitów zbiorczych zastąpiły te, które przewidziano we wcześniej już opublikowanej ustawie deregulacyjnej, która również weszła w życie od 1 lipca 2023 r.

Autor: Maciej Różycki, Prawnik w ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA