REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można uniknąć podatku od spadków i darowizn

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
darowizna podatek
darowizna podatek

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymanie darowizny lub spadku może wiązać się z obowiązkiem, do którego wypełnienia zobowiązany jest obdarowany. Zgodnie z ustawą to po jego stronie leży zgłoszenie faktu otrzymania darowizny lub spadku oraz odprowadzenie podatku fiskusowi w odpowiedniej wysokości. Niedopełnienie obowiązku skutkować może negatywnymi konsekwencjami.

W pewnych przypadkach osoba obdarowana nie ma obowiązku zapłaty podatku i może skorzystać z przysługującego ustawowo zwolnienia. O jakim zwolnieniu tu mowa?

Autopromocja

Ustawa o podatku od spadków i darowizn rozróżnia dwie kategorie zwolnień – zwolnienia podmiotowe i przedmiotowe. Można pokusić się o stwierdzenie, że mamy do czynienia także z kategorią mieszaną, czyli zwolnieniami podmiotowo-przedmiotowymi.

Ta pierwsza kategoria dotyczy zwolnienia w zależności od danej grupy osobowej, druga od danej rzeczy i ziszczenia się warunku, a trzecia z nich łączy te dwie kwestie.

Określony stan faktyczny w pewnych sytuacjach może według prawa wskazywać na obowiązek zapłaty podatku. Jednakże z uwagi na omawiane przepisy istnieje możliwość zwolnienia z zapłaty podatku, obniżenia stawek podatku lub kwoty podatku albo zmniejszenia podstawy opodatkowania.

Zwolnienia dla najbliższej rodziny

Najbardziej powszechnym zwolnieniem ustawowym jest zwolnienie podmiotowe. Polega ono na tym, że osoby, które otrzymają spadek bądź darowiznę od osoby z najbliższej rodziny, mogą skorzystać ze zwolnienia z zapłaty podatku. Wynika to z  art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, w którym wskazano, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Oczywiście nie ma tak łatwo, aby skorzystać ze zwolnienia, należy dokonać zgłoszenia otrzymania rzeczy lub praw majątkowych w odpowiednim terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Darowizna od najbliższej rodziny: złożenie deklaracji konieczne dla braku podatku

Terminowego zgłoszenia należy dokonać w ciągu 6 miesięcy od dnia nabycia praw lub rzeczy poprzez przekazanie formularza do naczelnika właściwego urzędu skarbowego (formularz SD-Z2). Termin ten liczmy od dnia nabycia darowizny lub od dnia sporządzenia umowy darowizny. Zaś w przypadku dziedziczenia termin ten biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia sądu i stwierdzenia nabycia spadku lub od dnia sporządzenia aktu notarialnego.

Termin ten dotyczy także osób, które nie były świadome, że taką darowiznę otrzymały. One również mogą skorzystać ze zwolnienia, ale mają obowiązek poinformowania urzędu skarbowego o powzięciu informacji o uzyskaniu darowizny. Termin ten liczymy wtedy od momentu uzyskania takowej informacji, ale należy ten fakt odpowiednio uprawdopodobnić przed fiskusem.

Niezgłoszenie darowizny od najbliższej rodziny spowoduje obowiązek podatkowy

Termin ten jest niezwykle istotny dla korzystania ze zwolnienia, bowiem niedotrzymanie go skutkuje koniecznością opodatkowania darowizny. W momencie przekroczenia terminu 6 miesięcy obdarowany zobowiązany jest do zapłaty podatku na zasadach określonych dla I grupy podatkowej, którą staje się również najbliższa rodzina, tj. Małżonka lub małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha, ale także rodzeństwo rodziców, teściów, zięcia i synową. Wtedy limitem nieopodatkowanych wartości uzyskanych praw lub rzeczy jest kwota 9 637 zł. Należy pilnować, by wartość otrzymanego majątku nie przekroczyła 9 637 zł. Limit ten dotyczy darowizny otrzymanej od jednej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Co ciekawe, jeżeli otrzymaliśmy darowiznę od rodziców, liczymy ten limit podwójnie i wynosi on 19 274 zł, ponieważ są to dwie osoby. Jeżeli otrzymaną darowizną są środki pieniężne, należy udokumentować ten fakt wpływem na rachunek bankowy.

Kiedy nie musimy wysyłać zgłoszenia o otrzymanym majątku?

Nie ma obowiązku wysyłania zgłoszenia, gdy:

 • pomimo jej otrzymania od najbliższej osoby, w ciągu 5 ostatnich lat od otrzymania ostatniej darowizny ich wartość nie przekroczyła łącznie dozwolonego limitu, tj. 9 637 zł lub
 • gdy nabycie nastąpiło w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron.

Pozostałe zwolnienia w spadkach i darowiznach

Poza zwolnieniami dotyczącymi najbliższych osób z tzw. „0” grupy podatkowej, czyli zwolnieniami podmiotowymi, ustawa przewiduje także zwolnienia, które dotyczą nabycia konkretnych rzeczy lub praw majątkowych. Czasami można je określić jako zwolnienia przedmiotowo-podmiotowe, gdyż w niektórych przypadkach warunkiem do skorzystania ze zwolnienia jest spełnienie warunków przedmiotowych, a w niektórych osobowych (przynależność do konkretnej grupy podatkowej).

Zwolnienia przedmiotowe opisane w art. 4 oraz 4b ustawy o podatku od spadków i darowizn można podzielić na kilka kategorii ze względu, na przedmiot którego dotyczą. Część z nich dotyczy „działalności” rolniczej, potrzeb mieszkaniowych, ale znajdziemy także zwolnienia związane z ochroną zabytków, czy materialnych.

W większości przypadków należy spełnić wymogi, by z danego zwolnienia skorzystać. Przykładem na to jest zwolnienie dotyczy nabycia własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami – skorzystać ze zwolnienia mogą osoby fizyczne pod warunkiem, że w wyniku nabycia zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia.

Innym przykładem jest nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy  – warunkuje ono zwolnienie, poprzez której wskazanie grupy podatkowej dotyczy, jakiej wysokości nie może przekraczać oraz na co mają być przeznaczone:

„nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19 274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na wkład budowlany, lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami”.

Zwolnień przedmiotowych opisanych w ustawie jest dużo. Należy pamiętać jednak o tym, by każde z nich zweryfikować na tyle szczegółowo, by nie pominąć żadnego elementu, który wykluczałby możliwość skorzystania z niego.

Autopromocja

Nie należy zapominać również o innym ważnym aspekcie skorzystania ze wspomnianych zwolnień. Mianowicie, by nabywca mógł skorzystać ze zwolnień podmiotowych i przedmiotowych przewidzianych w ustawie, musi w chwili nabycia

a) posiadać obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) lub

b) mieć miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub terytorium takiego państwa.​

Aleksandra Dudzińska, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rita
  2023-01-29 16:05:52
  Z takim pytaniem warto się skierować do kancelarii notarialnej. Mój wybór padł na tczewską kancelarię Cejrowska. Było warto. Uzyskałam niezbędną pomoc.
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

REKLAMA