Wykup samochodu z leasingu - jakie podatki?
REKLAMA
REKLAMA
Wykup samochodu z leasingu a VAT, PIT, PCC
PROBLEM
REKLAMA
Firma (działalność jednoosobowa) zawarła umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Dnia 15.01.2020 r. wartość samochodu nie przekracza 150 tys. Firma nie składała VAT-26 odliczano 50% od faktur leasingowych i eksploatacyjnych. Ostatnia rata leasingowa wypada 15.12.2022 r. Wykup nastąpi do 31.12.2022 r. Faktura wykupu zostanie wystawiona na dane Firmy. Podjęto decyzję, że samochód nie będzie wprowadzony do firmy i z faktury za wykup nie zostanie odliczony VAT od nabycia oraz nie zostanie ujęta faktura za wykup samochodu w kosztach działalności. Czy jeżeli właściciel będzie chciał przekazać samochód umową darowizny siostrze w 2023 r. - to czy wystąpi konieczność zapłaty podatku VAT oraz ewentualnie PIT, PCC?
RADA
W tym przypadku darowizna jest opodatkowana jedynie podatkiem od spadków i darowizn. Po spełnieniu ustawowych warunków w analizowanym przypadku można będzie skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. W naszym przypadku wykup następuje na cele prywatne, a więc nieopodatkowane. Tym samym podatnik nie odlicza podatku naliczonego do zakupu samochodu (nie przysługuje prawo do odliczenia podatku ze względu na przeznaczenie samochodu). Czyli pomimo, że faktura jest na firmę, mamy do czynienia z wykupem na cele prywatne. Późniejsza darowizna samochodu wykupionego z leasingu siostrze nie podlega VAT. W tych warunkach przedsiębiorca nie działa bowiem jak podatnik prowadzący działalność. Co istotne darowizny podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W związku z tym nie wystąpi tutaj także podatek dochodowy od osób fizycznych. Oczywiście nie wystąpi tutaj także podatek PCC. Co istotne darowizna na rzecz siostry może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn (patrz art. 4a ust. 1 ustawy od spadków i darowizn)
Podstawa prawna:
art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.),
art. 4a ust. 1 z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz.U. z 2021 poz. 1043 ze zm.).
Tomasz Burchard
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat