REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Otrzymanie pieniędzy tytułem zachowku. Co z podatkiem od spadku?

Zachowek a podatek od spadków i darowizn
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zachowek to specjalny mechanizm prawny mający na celu ochronę pewnych członków rodziny spadkodawcy, którzy zostali pominięci w testamencie lub w wyniku dziedziczenia ustawowego. W Polsce, jeżeli dojdzie do sytuacji, gdy pewni członkowie rodziny nie otrzymają swojej części majątku, mogą oni dochodzić swoich praw przez żądanie zachowku. Jednakże, jak to jest z kwestią podatkową w takim przypadku? Czy otrzymane pieniądze tytułem zachowku podlegają opodatkowaniu?
rozwiń >

Czym jest zachowek?

Zachowek to prawo, które przysługuje najbliższym członkom rodziny spadkodawcy do otrzymania pewnej części spadku, nawet jeżeli zostali oni pominięci w testamencie lub w wyniku dziedziczenia ustawowego. W praktyce, jest to środek mający na celu ochronę interesów tych członków rodziny, którzy mogliby zostać niesprawiedliwie pominięci.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy przysługuje prawo do zachowku?

Prawo do zachowku przysługuje w sytuacjach, gdy spadkodawca pominął w testamencie lub w wyniku dziedziczenia ustawowego swoje dzieci, małżonka lub rodziców. W takim przypadku, ci członkowie rodziny mają prawo żądać zachowku w wysokości odpowiadającej połowie wartości udziału, jaki by im przypadał w ramach dziedziczenia ustawowego.

Czy zachowek podlega opodatkowaniu?

Zgodnie z interpretacją indywidualną z dnia 4 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.165.2023.1.JS, otrzymanie środków pieniężnych tytułem zachowku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, czyli korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jest to ważna informacja dla osób, które planują dochodzić swoich praw do zachowku, ponieważ nie muszą one martwić się dodatkowym obciążeniem podatkowym w związku z otrzymanymi środkami.

Dlaczego zachowek jest wyjątkiem?

Podatek od spadków i darowizn został wprowadzony w celu opodatkowania korzyści majątkowych uzyskiwanych przez osoby fizyczne w wyniku dziedziczenia lub otrzymania darowizny. Jednakże, zachowek nie jest ani spadkiem, ani darowizną. Jest to raczej rodzaj odszkodowania za niesprawiedliwe pozbawienie części majątku, która przysługiwałaby danej osobie w wyniku dziedziczenia ustawowego. Dlatego też, ustawodawca uznał, że zachowek nie powinien być obciążony podatkiem.

Jakie są konsekwencje prawne i podatkowe otrzymania zachowku?

Otrzymanie środków pieniężnych tytułem zachowku jest korzystne z punktu widzenia podatkowego, ponieważ nie podlega opodatkowaniu. Jednakże, warto pamiętać, że jest to również forma dochodzenia swoich praw w sytuacji niesprawiedliwego pozbawienia części majątku. W związku z tym, osoba żądająca zachowku musi być przygotowana na ewentualne konsekwencje prawne związane z dochodzeniem swoich praw w sądzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Zachowek jest specjalnym narzędziem prawnym mającym na celu ochronę pewnych członków rodziny spadkodawcy przed niesprawiedliwym pozbawieniem części majątku. Osoby, które otrzymują środki pieniężne tytułem zachowku, nie muszą martwić się opodatkowaniem tych środków. Jest to korzystne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dochodzić swoich praw w sytuacji niesprawiedliwego podziału majątku spadkodawcy. Jednakże, warto pamiętać o ewentualnych konsekwencjach prawnych związanych z dochodzeniem swoich praw w sądzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA