REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Otrzymanie pieniędzy tytułem zachowku. Co z podatkiem od spadku?

Zachowek a podatek od spadków i darowizn
Zachowek a podatek od spadków i darowizn
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zachowek to specjalny mechanizm prawny mający na celu ochronę pewnych członków rodziny spadkodawcy, którzy zostali pominięci w testamencie lub w wyniku dziedziczenia ustawowego. W Polsce, jeżeli dojdzie do sytuacji, gdy pewni członkowie rodziny nie otrzymają swojej części majątku, mogą oni dochodzić swoich praw przez żądanie zachowku. Jednakże, jak to jest z kwestią podatkową w takim przypadku? Czy otrzymane pieniądze tytułem zachowku podlegają opodatkowaniu?
rozwiń >

Czym jest zachowek?

Zachowek to prawo, które przysługuje najbliższym członkom rodziny spadkodawcy do otrzymania pewnej części spadku, nawet jeżeli zostali oni pominięci w testamencie lub w wyniku dziedziczenia ustawowego. W praktyce, jest to środek mający na celu ochronę interesów tych członków rodziny, którzy mogliby zostać niesprawiedliwie pominięci.

Autopromocja

Kiedy przysługuje prawo do zachowku?

Prawo do zachowku przysługuje w sytuacjach, gdy spadkodawca pominął w testamencie lub w wyniku dziedziczenia ustawowego swoje dzieci, małżonka lub rodziców. W takim przypadku, ci członkowie rodziny mają prawo żądać zachowku w wysokości odpowiadającej połowie wartości udziału, jaki by im przypadał w ramach dziedziczenia ustawowego.

Czy zachowek podlega opodatkowaniu?

Zgodnie z interpretacją indywidualną z dnia 4 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.165.2023.1.JS, otrzymanie środków pieniężnych tytułem zachowku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, czyli korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jest to ważna informacja dla osób, które planują dochodzić swoich praw do zachowku, ponieważ nie muszą one martwić się dodatkowym obciążeniem podatkowym w związku z otrzymanymi środkami.

Dlaczego zachowek jest wyjątkiem?

Podatek od spadków i darowizn został wprowadzony w celu opodatkowania korzyści majątkowych uzyskiwanych przez osoby fizyczne w wyniku dziedziczenia lub otrzymania darowizny. Jednakże, zachowek nie jest ani spadkiem, ani darowizną. Jest to raczej rodzaj odszkodowania za niesprawiedliwe pozbawienie części majątku, która przysługiwałaby danej osobie w wyniku dziedziczenia ustawowego. Dlatego też, ustawodawca uznał, że zachowek nie powinien być obciążony podatkiem.

Jakie są konsekwencje prawne i podatkowe otrzymania zachowku?

Otrzymanie środków pieniężnych tytułem zachowku jest korzystne z punktu widzenia podatkowego, ponieważ nie podlega opodatkowaniu. Jednakże, warto pamiętać, że jest to również forma dochodzenia swoich praw w sytuacji niesprawiedliwego pozbawienia części majątku. W związku z tym, osoba żądająca zachowku musi być przygotowana na ewentualne konsekwencje prawne związane z dochodzeniem swoich praw w sądzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Zachowek jest specjalnym narzędziem prawnym mającym na celu ochronę pewnych członków rodziny spadkodawcy przed niesprawiedliwym pozbawieniem części majątku. Osoby, które otrzymują środki pieniężne tytułem zachowku, nie muszą martwić się opodatkowaniem tych środków. Jest to korzystne rozwiązanie dla tych, którzy chcą dochodzić swoich praw w sytuacji niesprawiedliwego podziału majątku spadkodawcy. Jednakże, warto pamiętać o ewentualnych konsekwencjach prawnych związanych z dochodzeniem swoich praw w sądzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zapytam
  2023-10-17 17:15:52
  Mój brak, jeszcze za życia rodziców, otrzymał od nich darowiznę w postaci 1/3 ówczesnego majątku. Rodzice przed śmiercią, pozostała część majątku zapisali mi w testamencie. Czy bratu należy się zachowek od tego spadku? Przecież już dostał swoją część.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

REKLAMA