REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki wobec małoletnich

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
Małoletni podatnik - kiedy?
Małoletni podatnik - kiedy?
East News

REKLAMA

REKLAMA

Małoletni podatnik. Co do zasady podatnikiem jest ktoś na kim ciąży obowiązek podatkowy. I okazuje się, że w pewnych przypadkach małoletni mogą być podatnikami.

Małoletni podatnik. Dziedziczenie, darowizny, umowy

Dziecko posiada od urodzenia zdolność prawną, co oznacza, że może nabywać prawa i obowiązki. Jest zatem możliwe dziedziczenie przez dzieci spadków i obowiązków, które są z nimi związane. Nie da się ukryć jednak, że małoletni raczej nie poradzą sobie z dopełnieniem bardziej formalnych czynności. W takich sytuacjach pomaga mu opiekun prawny. Osoba taka może w imieniu małoletniego dokonywać czynności, np. zapłacić podatek.

REKLAMA

Autopromocja

Odziedziczenie lokalu użytkowego przez dziecko

Odziedziczenie lokalu użytkowego przez osobę małoletnią wywołuje wiele skutków prawnych. Zmieni się podmiot, na którym będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości, ale to nie wszystko. Nieruchomości tego typu często stanowią przedmiot najmu, co dodatkowo komplikuje sytuację. W takim przypadku umowa najmu jest dziedziczona przez małoletniego. Oznacza to, że w takich okolicznościach dziecko może stać się podatnikiem np. podatku VAT.

Odziedziczenie przedsiębiorstwa lub udziałów przez małoletniego a podatek PCC

Co do zasady dziedzicząc przedsiębiorstwo (lub udziały w spółce) należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Może zdarzyć się sytuacja, że spadek w postaci firmy przypadnie dziecku. Nie znosi to jednak obowiązku zapłaty PCC. W przypadku objęcia udziałów w spółce z o.o. przez małoletniego nic nie stoi na przeszkodzie, by był on udziałowcem. Ograniczeniem jest natomiast brak możliwości bycia członkiem zarządu do momentu ukończenia 18 lat.

Podatek od spadków i darowizn a małoletni

Bardzo często dziedziczone spadki nie podlegają pod podatek od spadków i darowizn. Wynika to z bycia w tzw. grupie zerowej razem ze spadkodawcą (np. rodzice, małżonek/małżonka, dzieci). Może się jednak zdarzyć, że dziecko otrzyma spadek lub darowiznę od dalszej części rodziny. Przykładem może być rodzeństwo rodziców, czyli wujkowie i ciocie. Osoby te nie należą do zerowej grupy podatkowej, a zaliczają się do drugiej grupy podatkowej. Oznacza to, że otrzymanie darowizny lub spadku od tych osób zrodzi obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Stypendia naukowe otrzymywane przez dziecko a obowiązek podatkowy

Rodzice szczególnie zdolnych dzieci często zastanawiają się co zrobić w sytuacji, gdy dziecko otrzyma stypendium za dobre wyniki w nauce. Lub inaczej – czy w ogóle należy coś robić? Na szczęście stypendia naukowe są zwolnione z opodatkowania i nie wymagają nawet wykazywania w deklaracji podatkowej. Oznacza to, że otrzymywane przez dziecko stypendia nie ograniczą możliwości skorzystania ze wspólnego rozliczenia z samotnie wychowującym rodzicem! Oczywiście zdarzają się wyjątki – np. stypendia wypłacane przez fundacje, stowarzyszenia – takie podlegają limitom. W takich sytuacjach zwykle otrzymuje się PIT-8C, zatem trudno jest przeoczyć, że jest to stypendium podlegające opodatkowaniu. W większości sytuacji jednak powyższe opodatkowanie nie występuje, choć w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szymon Nadolny, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA