REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki wobec małoletnich

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
Małoletni podatnik - kiedy?
Małoletni podatnik - kiedy?
East News

REKLAMA

REKLAMA

Małoletni podatnik. Co do zasady podatnikiem jest ktoś na kim ciąży obowiązek podatkowy. I okazuje się, że w pewnych przypadkach małoletni mogą być podatnikami.

Małoletni podatnik. Dziedziczenie, darowizny, umowy

Dziecko posiada od urodzenia zdolność prawną, co oznacza, że może nabywać prawa i obowiązki. Jest zatem możliwe dziedziczenie przez dzieci spadków i obowiązków, które są z nimi związane. Nie da się ukryć jednak, że małoletni raczej nie poradzą sobie z dopełnieniem bardziej formalnych czynności. W takich sytuacjach pomaga mu opiekun prawny. Osoba taka może w imieniu małoletniego dokonywać czynności, np. zapłacić podatek.

Autopromocja

Odziedziczenie lokalu użytkowego przez dziecko

Odziedziczenie lokalu użytkowego przez osobę małoletnią wywołuje wiele skutków prawnych. Zmieni się podmiot, na którym będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości, ale to nie wszystko. Nieruchomości tego typu często stanowią przedmiot najmu, co dodatkowo komplikuje sytuację. W takim przypadku umowa najmu jest dziedziczona przez małoletniego. Oznacza to, że w takich okolicznościach dziecko może stać się podatnikiem np. podatku VAT.

Odziedziczenie przedsiębiorstwa lub udziałów przez małoletniego a podatek PCC

Co do zasady dziedzicząc przedsiębiorstwo (lub udziały w spółce) należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Może zdarzyć się sytuacja, że spadek w postaci firmy przypadnie dziecku. Nie znosi to jednak obowiązku zapłaty PCC. W przypadku objęcia udziałów w spółce z o.o. przez małoletniego nic nie stoi na przeszkodzie, by był on udziałowcem. Ograniczeniem jest natomiast brak możliwości bycia członkiem zarządu do momentu ukończenia 18 lat.

Podatek od spadków i darowizn a małoletni

Bardzo często dziedziczone spadki nie podlegają pod podatek od spadków i darowizn. Wynika to z bycia w tzw. grupie zerowej razem ze spadkodawcą (np. rodzice, małżonek/małżonka, dzieci). Może się jednak zdarzyć, że dziecko otrzyma spadek lub darowiznę od dalszej części rodziny. Przykładem może być rodzeństwo rodziców, czyli wujkowie i ciocie. Osoby te nie należą do zerowej grupy podatkowej, a zaliczają się do drugiej grupy podatkowej. Oznacza to, że otrzymanie darowizny lub spadku od tych osób zrodzi obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn.

Stypendia naukowe otrzymywane przez dziecko a obowiązek podatkowy

Rodzice szczególnie zdolnych dzieci często zastanawiają się co zrobić w sytuacji, gdy dziecko otrzyma stypendium za dobre wyniki w nauce. Lub inaczej – czy w ogóle należy coś robić? Na szczęście stypendia naukowe są zwolnione z opodatkowania i nie wymagają nawet wykazywania w deklaracji podatkowej. Oznacza to, że otrzymywane przez dziecko stypendia nie ograniczą możliwości skorzystania ze wspólnego rozliczenia z samotnie wychowującym rodzicem! Oczywiście zdarzają się wyjątki – np. stypendia wypłacane przez fundacje, stowarzyszenia – takie podlegają limitom. W takich sytuacjach zwykle otrzymuje się PIT-8C, zatem trudno jest przeoczyć, że jest to stypendium podlegające opodatkowaniu. W większości sytuacji jednak powyższe opodatkowanie nie występuje, choć w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szymon Nadolny, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA