reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Pilot na ryczałcie 8,5%

Pilot na ryczałcie 8,5%

Pilot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług usług pilotowania samolotów pasażerskich może opodatkować swoje przychody z tej działalności 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 1 lutego 2019 r. (sygn. 0114-KDIP3-1.4011.639.2018.2.IF).

Usługi w zakresie lotniczego transportu pasażerskiego

O interpretację wystąpił zawodowy pilot liniowych samolotów pasażerskich posiadający odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe.

Pilot ten planował rozpocząć działalność gospodarczą, w ramach której będzie świadczyć usługi w zakresie lotniczego transportu pasażerskiego na rzecz przewoźników lotniczych W ramach tych usług  planuje wykonywać loty krajowe oraz zagraniczne na samolotach stanowiących własność innego podmiotu. Usługi te polegają na wykonywaniu obowiązków pilota statku powietrznego w zarobkowym przewozie lotniczym osób, na bazie uprawnień takich jak licencja pilota uprawniająca do pracy tego typu, badania lekarskie, oraz uprawnienia do kierowania konkretnym typem statku powietrznego.

Pilot planuje uzyskiwać przychody z działalności gospodarczej związanej z transportem lotniczym pasażerskim ujętym w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Działalności („PKD”) 51.10, a w szczególności podklasy tego grupowania tj. PKD 51.10.Z obejmującej:

  • transport lotniczy pasażerski na stałych trasach i według ustalonego rozkładu lotów,
  • loty czarterowe,
  • loty widokowe i wycieczkowe,
  • wynajem środków lotniczego transportu pasażerskiego z załogą,
  • działalność lotnictwa ogólnego, taką jak: przewozy pasażerów organizowane przez aerokluby w celach szkoleniowych lub dla przyjemności.

Usługi, które zamierza świadczyć mieszczą się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług („PKWiU”) 51.10.1 - transport lotniczy pasażerski na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) 

Pilot planuje prowadzić działalność samodzielnie - nie zamierza zatrudniać innych osób.

Ponadto pilot doprecyzował, że w latach 2017-2018 nie świadczył i nie świadczy żadnych usług/czynności w ramach stosunku pracy, bądź w ramach spółdzielczego stosunku pracy na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy. Wnioskodawca nie zamierza wykonywać ww. czynności w 2019 r.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Co do zasady, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne (a także przedsiębiorstwa w spadku) osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Jednak osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych o ile nie spełniają przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub jeden ze wspólników: 

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Natomiast na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ww. ustawy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama