reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Mikrorachunek podatkowy nie dla karty podatkowej – wyjaśnienia MF

Mikrorachunek podatkowy nie dla karty podatkowej – wyjaśnienia MF

Jak realizować wpłaty podatku w przypadku rozliczania się na karcie podatkowej po 1 stycznia 2020 r.? Czy wpłat z tego tytułu należy dokonywać tak jak dotychczas na rachunek urzędu skarbowego, czy na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy)?

Karta podatkowa po staremu, czyli na rachunek urzędu skarbowego

Zasady dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej określone zostały w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podobnie jak ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz podatku dochodowego od przychodów osób duchownych.

O ile jednak ryczał od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu prywatnego można wpłacać na mikrorachunek podatkowy, o tyle - jak poinformowało Ministerstwo Finansów w jednym z komunikatów - wpłat podatku w przypadku rozliczania się na karcie podatkowej należy dokonywać tak jak dotychczas, czyli na rachunek podatkowy urzędu skarbowego.

Zobacz: Ryczałt od najmu na mikrorachunek podatkowy – wyjaśnienia MF

W związku z powyższym skierowaliśmy pytanie do resortu finansów, z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii. Otrzymaliśmy od Ministerstwa Finansów następującą odpowiedź:

„Sposób realizacji wpłat zryczałtowanego podatku dochodowego rozliczanego w formie karty podatkowej (KP) nie uległ zmianie. Wpłaty z tego tytułu powinny być realizowane na rachunek urzędu skarbowego przeznaczony dla KP.

Numery rachunków właściwych dla takich wpłat zostały wskazane w obwieszczeniu Ministra Finansów z 3 stycznia 2020 r. w sprawie wykazu numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych obowiązujących od 1 stycznia 2020 r. (Dz. Urz. Min. Fin. poz. 2).

Wykaz dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/kas/rachunki-bankowe-urzedow-skarbowych-obowiazujace-od-1012020-r”.

Podatek dochodowy od przychodów osób duchownych na mikrorachunek

Natomiast drugie nasze pytanie dotyczyło zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych, który również określony jest w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Mianowicie, czy wpłat z tego tytułu należy dokonywać od 1 stycznia 2020 roku na indywidualny rachunek podatkowy?

Ministerstwa Finansów potwierdziło, że „zryczałtowany podatek dochodowy od osób duchownych (PPD) należy wpłacać na indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek podatkowy)”.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2019/2020

Mikrorachunki podatkowe od 1 stycznia 2020 r.

Indywidualne rachunki podatkowe, tzw. mikrorachunki podatkowe funkcjonują od 1 stycznia 2020 r. Numer swojego mikrorachunku podatkowego podatnik może sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając ze strony podatki.gov.pl - po przyciśnięciu pola "generuj" wpisać swój NIP lub PESEL (gdy nie prowadzi się działalności gospodarczej i nie jest się podatnikiem VAT). Numer swojego mikrorachunku można także otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym.

Indywidualny rachunek służy do wpłat podatków: dochodowego od osób fizycznych (PIT), dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz od towarów i usług (VAT). Na mikrorachunek podatkowy należy wpłacać także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

Pozostałe podatki, czyli m.in. podatek akcyzowy, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) należy uiszczać tak jak dotychczas, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych. Na dotychczasowych zasadach podatnik wpłaca także podatek VAT w imporcie, VAT-14 (tj. VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych) oraz, jak w omawianym wyżej przypadku, z tytułu kary podatkowej. Wpłat za mandaty karne również należy dokonywać tak jak dotychczas, tj. na rachunek wskazany na bloczku mandatowym.

Zobacz: Wykaz numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych KAS. Rachunki obowiązujące od 1 stycznia 2020 r.

Zobacz także:Ministerstwo się myli. Mikrorachunek służy również do zapłaty mandatów

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WKontakcie

firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama