reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zeznania PIT-28 i PIT-36 będzie można podpisać elektronicznie

Zeznania PIT-28 i PIT-36 będzie można podpisać elektronicznie

PIT-28 i PIT-36 z podpisem elektronicznym. Ustawodawca rozszerza katalog formularzy podatkowych, które podatnicy będą mogli podpisać poszczególnymi rodzajami podpisów elektronicznych. Nowe przepisy mają wejść w życie 15 lutego 2021 r.

PIT-28 i PIT-36 z podpisem elektronicznym

Zmiany zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone.

Zobacz: Jak przesyłać i podpisywać e-deklaracje podatkowe?

Celem projektu jest poszerzenie katalogu dokumentów, które mogą być opatrywane poszczególnymi rodzajami podpisów elektronicznych, oraz aktualizacja tytułów, symboli i numerów pól formularzy podatkowych przywołanych w zmienianym rozporządzeniu.

W noweli przewiduje się włączenie zeznania PIT-28 (o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) oraz zeznania PIT-36 (o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym) do grupy dokumentów, które mogą być opatrywane podpisem elektronicznym, o którym mowa w § 4 pkt 4 zmienianego rozporządzenia, tj. podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, jeżeli są przesyłane przez portal podatkowy.

W związku z uchwaloną ustawą z dnia 9 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 179), jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, z dniem 15 lutego 2020 r. zostały udostępnione podatnikom za pośrednictwem portalu podatkowego także zeznanie podatkowe PIT-36 i PIT-28, z wyjątkiem podatników składających zeznanie w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą lub działami specjalnymi produkcji rolnej.

PIT-16Z/PIT-16ZS przez CEIDG

Ustawodawca planuje również włączenie informacji o zmianach we wniosku o zastosowanie karty podatkowej lub likwidacji prowadzonej działalności (PIT-16Z/PIT-16ZS) do grupy dokumentów, które:

- mogą być przesyłane również przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej,

- mogą być opatrywane podpisem elektronicznym, o którym mowa w § 4 pkt 4 zmienianego rozporządzenia, tj. podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, jeżeli są przesyłane przez Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej.

Proponowana zmiana ma związek z nowymi przepisami, tj. od 1 stycznia 2020 r. brzmienia art. 36 ust. 7 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 43, z późn. zm.) – podatnik może złożyć informację o zmianach we wniosku o zastosowanie karty podatkowej lub likwidacji prowadzonej działalności na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1291, z późn. zm.).

PIT-NZ i PIT-NZS z podpisem elektronicznym

Trzecia zmiana przewidziana w projekcie rozporządzenia zakłada włączenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków (PIT-NZ) oraz deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków osiągniętego przez przedsiębiorstwo w spadku (PIT-NZS) do grupy dokumentów, które mogą być opatrywane podpisem elektronicznym, o którym mowa w § 4 pkt 5 zmienianego rozporządzenia, tj. innym podpisem elektronicznym zapewniającym autentyczność deklaracji i podań.

Przypomnijmy, że od 13 czerwca 2019 r. obowiązują, określone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie wzorów deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków i informacji o wysokości wartości rynkowej składnika majątku określonej w państwie członkowskim Unii Europejskiej do celów opodatkowania podatkiem równoważnym do podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków, obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. poz. 1089) wzory formularzy PIT-NZ i PIT-NZS.

Nowe regulacje mają wejść w życie 15 lutego 2021 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama