reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > PIT-28 – rozliczenie ryczałtu 2020/2021

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu 2020/2021

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu. Kto musi składać PIT-28? Jak złożyć PIT-28? Do kiedy PIT-28 za 2020 r.? Co można odliczyć?

Co to PIT-28?

PIT-28 to zeznanie podatkowe o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zasady dotyczące opodatkowania w formie ryczałtu określa ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Kto musi składać PIT-28?

Deklarację PIT-28 zobowiązani są składać podatnicy, którzy uzyskują przychody:

- z pozarolniczej działalności gospodarczej, m.in. z działalności prowadzonej indywidualnie lub w formie spółki (cywilnej, jawnej);

- z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej;

- ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu (zgodnie z art. 20 ust. 1c o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Podatnik, który chce skorzystać z opodatkowania w postaci ryczałtu ewidencjonowanego musi wcześniej złożyć do urzędu skarbowego deklarację, w której wyrażona będzie chęć korzystania z tej formy opodatkowania.

Jak złożyć PIT-28?

W przypadku skorzystania z usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, złożenie zeznania PIT-28 jest obecnie znacznie ułatwione. W usłudze Twój e-PIT fiskus udostępnienia bowiem wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, tj. w przypadku gdy podatnik rozlicza wyłącznie przychody z najmu albo wyłącznie ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, albo wyłącznie z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Wstępnie przygotowane zeznanie podatkowe PIT-28 należy zweryfikować w ustawowym terminie oraz zaakceptować (ponieważ nie zostanie ono automatycznie zaakceptowane), a następnie pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Przy czym, zeznanie PIT-28 nie zostanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT, jeśli będzie składane w związku z prowadzoną działalnością gospodarcza.

PIT-28 można wypełnić i złożyć elektronicznie do urzędu właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. W tym celu należy wejść na udostępniony przez Ministerstwo Finansów serwis e-Deklaracje wybrać formularz interaktywny PIT-28. Wypełnione zeznanie potwierdzane jest podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi. Po wysłaniu należy pobrać i zachować Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO).

Inne narzędzia udostępniane przez MF, z których mogą korzysta podatnicy w celu przygotowania zeznania PIT-28 to moduł systemu finansowo-księgowego oraz Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD).

Do kiedy PIT-28 za 2020 r.?

Zeznanie PIT-28 należy złożyć w terminie od 15 lutego do ostatniego dnia lutego roku następującego po roku podatkowym. Przy czym, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, jeśli termin ten (tj. ostatni dzień na złożenie zeznania) wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (niedzielę lub święta), obowiązek złożenia zeznania wydłuża się o dzień po dniu wolnym od pracy.

W związku z tym, że w 2021 roku ostatni dzień lutego wypada w niedzielę (czyli dzień wolny od pracy), ostatnim dniem na złożenie zeznania PIT-28 za rok 2020 jest dzień 1 marca 2021 r.

PIT-28 – co można odliczyć?

PIT-28 pozwala na dokonywanie niektórych odliczeń. Jeżeli podatnik korzysta z odliczeń od przychodu lub podatku, do składanego zeznania podatkowego może dołączyć załącznik PIT-O oraz załącznik PIT-D.

Odliczenia, z których może skorzystać podatnik składających PIT-28 to m.in. odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, odliczenie darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne, z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Odliczyć można także darowizny dokonywane na walkę z pandemią COVID-19.

Podatnik ma także możliwość oddania 1 proc. podatku wykazanego na PIT-28 na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Natomiast na PIT-28 nie można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Nie można także skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - t.j. z dnia 29 października 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 1905);

- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - t.j. z dnia 21 sierpnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 1426).

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama