REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu 2020/2021

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu 2020/2021. PIT 28 2021
PIT-28 – rozliczenie ryczałtu 2020/2021. PIT 28 2021

REKLAMA

REKLAMA

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu. Kto musi składać PIT-28? Jak złożyć PIT-28? Do kiedy PIT-28 za 2020 r.? Co można odliczyć?

Co to PIT-28?

PIT-28 to zeznanie podatkowe o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA

Autopromocja

Zasady dotyczące opodatkowania w formie ryczałtu określa ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Kto musi składać PIT-28?

Deklarację PIT-28 zobowiązani są składać podatnicy, którzy uzyskują przychody:

- z pozarolniczej działalności gospodarczej, m.in. z działalności prowadzonej indywidualnie lub w formie spółki (cywilnej, jawnej);

- z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu (zgodnie z art. 20 ust. 1c o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Podatnik, który chce skorzystać z opodatkowania w postaci ryczałtu ewidencjonowanego musi wcześniej złożyć do urzędu skarbowego deklarację, w której wyrażona będzie chęć korzystania z tej formy opodatkowania.

Kto musi składać PIT-28S?

Wersja formularza PIT-28S przeznaczona jest dla przedsiębiorstw w spadku, osiągających przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jak złożyć PIT-28?

W przypadku skorzystania z usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, złożenie zeznania PIT-28 jest obecnie znacznie ułatwione. W usłudze Twój e-PIT fiskus udostępnienia bowiem wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, tj. w przypadku gdy podatnik rozlicza wyłącznie przychody z najmu albo wyłącznie ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, albo wyłącznie z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Od 1 lutego 2021 roku Twój e-PIT znajdziesz w e-Urzędzie Skarbowym. Zeznanie PIT-28 za 2020 r. udostępnione będzie od 15 lutego 2021 r. Do e-Urzędu Skarbowego możesz się zalogować na 2 sposoby:
1) przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną,
2) danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów).

Wstępnie przygotowane zeznanie podatkowe PIT-28 należy zweryfikować w ustawowym terminie oraz zaakceptować (ponieważ nie zostanie ono automatycznie zaakceptowane), a następnie pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Przy czym, zeznanie PIT-28 nie zostanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT, jeśli będzie składane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub działów specjalnych produkcji rolnej.

PIT-28 można wypełnić i złożyć elektronicznie do urzędu właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. W tym celu należy wejść na udostępniony przez Ministerstwo Finansów serwis e-Deklaracje wybrać formularz interaktywny PIT-28. Wypełnione zeznanie potwierdzane jest podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi. Po wysłaniu należy pobrać i zachować Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO).

Inne narzędzia udostępniane przez MF, z których mogą korzysta podatnicy w celu przygotowania zeznania PIT-28 to moduł systemu finansowo-księgowego oraz Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD).

Do kiedy PIT-28 za 2020 r.?

REKLAMA

Zeznanie PIT-28 należy złożyć w terminie od 15 lutego do ostatniego dnia lutego roku następującego po roku podatkowym. Przy czym, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, jeśli termin ten (tj. ostatni dzień na złożenie zeznania) wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (niedzielę lub święta), obowiązek złożenia zeznania wydłuża się o dzień po dniu wolnym od pracy.

W związku z tym, że w 2021 roku ostatni dzień lutego wypada w niedzielę (czyli dzień wolny od pracy), ostatnim dniem na złożenie zeznania PIT-28 za rok 2020 jest dzień 1 marca 2021 r. (poniedziałek).

PIT-28 – co można odliczyć?

PIT-28 pozwala na dokonywanie niektórych odliczeń. Jeżeli podatnik korzysta z odliczeń od przychodu lub podatku, do składanego zeznania podatkowego może dołączyć załącznik m.in. PIT-O, PIT-D.

Odliczenia, z których może skorzystać podatnik składających PIT-28 to m.in. odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, odliczenie darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne, z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Odliczyć można także darowizny dokonywane na walkę z pandemią COVID-19 (zobacz: Darowizny na COVID-19 - jak odliczyć w rocznym PIT?).

Podatnik ma także możliwość oddania 1 proc. podatku wykazanego na PIT-28 na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Natomiast na PIT-28 nie można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Nie można także skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko.

PIT-28 - jakie załączniki?

Do deklaracji rocznej PIT-28 podatnik może dołączyć załącznik PIT-28/B, tj. w przypadku gdy jest wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej (każdy ze wspólników składa osobno zeznanie z załącznikiem).

Natomiast jeżeli podatnik korzysta z odliczeń od przychodu lub ryczałtu, do zeznania PIT-28 może dołączyć następujące załączniki:

- PIT-O – dla ulgi np. ulga internetowa, ulga rehabilitacyjna,

- PIT-D – dla ulgi mieszkaniowej na prawach nabytych,

- PIT-2K – dla ulgi odsetkowej (pierwszy rok rozliczenia).

Wzór deklaracji PIT-28 od 1 stycznia 2021 r.

Nowy wzór deklaracji PIT-28 wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów i Polityki Regionalnej z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie wzorów zeznań, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2346). Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

Wzór określony niniejszym rozporządzeniem stosuje się do przychodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2020 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.

Wzór deklaracji PIT-28 (wersja 23) - zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

PIT-28 - druk

Druk formularza PIT-28 do rozliczeń podatkowych za rok podatkowy 2020 (dokonywanych w 2021 r.).

Zobacz: Formularz PIT-28 (składany od 1 stycznia 2021 r.)

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - t.j. z dnia 29 października 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 1905);

- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - t.j. z dnia 21 sierpnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 1426),

- rozporządzenie Ministra Finansów i Polityki Regionalnej z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie wzorów zeznań, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2346.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

REKLAMA

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

REKLAMA