REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu 2020/2021

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu 2020/2021. PIT 28 2021
PIT-28 – rozliczenie ryczałtu 2020/2021. PIT 28 2021

REKLAMA

REKLAMA

PIT-28 – rozliczenie ryczałtu. Kto musi składać PIT-28? Jak złożyć PIT-28? Do kiedy PIT-28 za 2020 r.? Co można odliczyć?

Co to PIT-28?

PIT-28 to zeznanie podatkowe o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Autopromocja

Zasady dotyczące opodatkowania w formie ryczałtu określa ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Kto musi składać PIT-28?

Deklarację PIT-28 zobowiązani są składać podatnicy, którzy uzyskują przychody:

- z pozarolniczej działalności gospodarczej, m.in. z działalności prowadzonej indywidualnie lub w formie spółki (cywilnej, jawnej);

- z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu (zgodnie z art. 20 ust. 1c o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Podatnik, który chce skorzystać z opodatkowania w postaci ryczałtu ewidencjonowanego musi wcześniej złożyć do urzędu skarbowego deklarację, w której wyrażona będzie chęć korzystania z tej formy opodatkowania.

Kto musi składać PIT-28S?

Wersja formularza PIT-28S przeznaczona jest dla przedsiębiorstw w spadku, osiągających przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jak złożyć PIT-28?

W przypadku skorzystania z usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów, złożenie zeznania PIT-28 jest obecnie znacznie ułatwione. W usłudze Twój e-PIT fiskus udostępnienia bowiem wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, tj. w przypadku gdy podatnik rozlicza wyłącznie przychody z najmu albo wyłącznie ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, albo wyłącznie z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Od 1 lutego 2021 roku Twój e-PIT znajdziesz w e-Urzędzie Skarbowym. Zeznanie PIT-28 za 2020 r. udostępnione będzie od 15 lutego 2021 r. Do e-Urzędu Skarbowego możesz się zalogować na 2 sposoby:
1) przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną,
2) danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów).

Wstępnie przygotowane zeznanie podatkowe PIT-28 należy zweryfikować w ustawowym terminie oraz zaakceptować (ponieważ nie zostanie ono automatycznie zaakceptowane), a następnie pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Przy czym, zeznanie PIT-28 nie zostanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT, jeśli będzie składane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub działów specjalnych produkcji rolnej.

PIT-28 można wypełnić i złożyć elektronicznie do urzędu właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. W tym celu należy wejść na udostępniony przez Ministerstwo Finansów serwis e-Deklaracje wybrać formularz interaktywny PIT-28. Wypełnione zeznanie potwierdzane jest podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi. Po wysłaniu należy pobrać i zachować Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO).

Inne narzędzia udostępniane przez MF, z których mogą korzysta podatnicy w celu przygotowania zeznania PIT-28 to moduł systemu finansowo-księgowego oraz Uniwersalna Bramka Dokumentów (UBD).

Do kiedy PIT-28 za 2020 r.?

Zeznanie PIT-28 należy złożyć w terminie od 15 lutego do ostatniego dnia lutego roku następującego po roku podatkowym. Przy czym, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, jeśli termin ten (tj. ostatni dzień na złożenie zeznania) wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy (niedzielę lub święta), obowiązek złożenia zeznania wydłuża się o dzień po dniu wolnym od pracy.

Autopromocja

W związku z tym, że w 2021 roku ostatni dzień lutego wypada w niedzielę (czyli dzień wolny od pracy), ostatnim dniem na złożenie zeznania PIT-28 za rok 2020 jest dzień 1 marca 2021 r. (poniedziałek).

PIT-28 – co można odliczyć?

PIT-28 pozwala na dokonywanie niektórych odliczeń. Jeżeli podatnik korzysta z odliczeń od przychodu lub podatku, do składanego zeznania podatkowego może dołączyć załącznik m.in. PIT-O, PIT-D.

Odliczenia, z których może skorzystać podatnik składających PIT-28 to m.in. odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, odliczenie darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne, z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Odliczyć można także darowizny dokonywane na walkę z pandemią COVID-19 (zobacz: Darowizny na COVID-19 - jak odliczyć w rocznym PIT?).

Autopromocja

Podatnik ma także możliwość oddania 1 proc. podatku wykazanego na PIT-28 na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Natomiast na PIT-28 nie można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Nie można także skorzystać z ulgi podatkowej na dziecko.

PIT-28 - jakie załączniki?

Do deklaracji rocznej PIT-28 podatnik może dołączyć załącznik PIT-28/B, tj. w przypadku gdy jest wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej (każdy ze wspólników składa osobno zeznanie z załącznikiem).

Natomiast jeżeli podatnik korzysta z odliczeń od przychodu lub ryczałtu, do zeznania PIT-28 może dołączyć następujące załączniki:

- PIT-O – dla ulgi np. ulga internetowa, ulga rehabilitacyjna,

- PIT-D – dla ulgi mieszkaniowej na prawach nabytych,

- PIT-2K – dla ulgi odsetkowej (pierwszy rok rozliczenia).

Wzór deklaracji PIT-28 od 1 stycznia 2021 r.

Nowy wzór deklaracji PIT-28 wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów i Polityki Regionalnej z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie wzorów zeznań, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2346). Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

Wzór określony niniejszym rozporządzeniem stosuje się do przychodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2020 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń.

Wzór deklaracji PIT-28 (wersja 23) - zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

PIT-28 - druk

Druk formularza PIT-28 do rozliczeń podatkowych za rok podatkowy 2020 (dokonywanych w 2021 r.).

Zobacz: Formularz PIT-28 (składany od 1 stycznia 2021 r.)

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - t.j. z dnia 29 października 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 1905);

- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - t.j. z dnia 21 sierpnia 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 1426),

- rozporządzenie Ministra Finansów i Polityki Regionalnej z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie wzorów zeznań, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 2346.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA